Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

LEGO Daktilodan Gelen Tuş Sesleri

15 Haziran 2021
LEGO Daktilodan Gelen Tuş Sesleri

LEGO, tasarladığı yeni daktilo setiyle nostaljiyi bir adım daha yakınımıza taşıyor.

Ofisinde hâlâ daktilo bulunanlarınız var mıdır? Olacağını pek sanmıyorum, fakat nostalji tutkunlarının daktiloya duydukları sevgiden hiç şüphem yok. Hiç şüphe duymadığım başka bir şey daha var ki o da LEGO’nun geçtiğimiz günlerde duyurduğu setinin nostalji ve daktilo severleri çok hoşnut edeceği.

LEGO’ları yazmaktan büyük keyif aldığımı söyleyebilirim, birkaç ay evvelki “Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne LEGO” yazımdan da bunu hissetmeniz mümkün olacaktır, fakat dürüst olmak gerekirse beni en çok heyecanlandıran LEGO tasarımı bu daktilo seti oldu. Gelin sete biraz daha yakından göz atalım.

Lego Daktilodan Gelen Tuş Sesleri

Umarım benim gibi yetişkin hayranlara nostalji esintisi getirir, genç ve hiç daktilo görmemiş kimselerde ise merak duygusu uyandırır.

Steve Guinness

Yetişkinler için üretilen bu yeni model, İngiliz bir LEGO hayranı Steve Guinness’ın fikrinden ilhamla üretilmiş. LEGO, bu daktilo setini daha önce gerçek bir daktilo kullanmamış kimselere gerçek bir daktilo deneyimini hissettirmeyi amaçlayarak tasarlamış. 2.079 parçalık daktilo seti, her tuşuna basıldığında yükselen bir daktilo orta çubuğuna sahip. Ayrıca gerçek bir kâğıdı koyabileceğiniz bir merdane silindiri de setin içerisinde bulunuyor. Model 11 cm yüksekliğinde, genişliği 27 cm, derinliği ise 26 cm. Sette kullanılan siyah ve kırmızı mürekkep biriktirme şeridi, LEGO tasarımları için bir ilk olmuş. Daktilo klavyesindeki her tuşun harfi de basılı bir şekilde üretilmiş, bunun için sticker kullanılmamış. Model, nane yeşili rengiyle 1950’li yıllardan kalma vintage bir daktiloyu her haliyle anımsatıyor.

Daktilo seti, LEGO’nun kurucusu Ole Kirk Kristiansen’in orijinal daktilosundan ilhamla tasarlanmış ve gerçek bir daktilo gibi ses çıkarıyor. Buna ek olarak set, LEGO Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Kirk Kristiansen’ın yazdığı bir mektupla birlikte geliyor, ki bu da setin nostaljik yanını iyice pekiştirmiş oluyor.

LEGO Küresel Pazarlama Başkan Yardımcısı Federico Begher ise yeni daktilo seti için düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “İki dünyayı kusursuz bir şekilde birleştiren ve tıpkı gerçek hayattaki gibi görünen bir LEGO seti. LEGO hayranlarının evlerinde sergilemekten gurur duyacağı bir parça.”

Daktilo seti, markanın VIP site üyeleri için 16 Haziran’dan itibaren satışa sunulacak, temmuz ayından itibaren ise genel satışa sunulması bekleniyor. Kim bilir, belki de sizin evinizin gözde daktilosu bu nostaljik LEGO seti olabilir.

Lego Daktilodan Gelen Tuş Sesleri