Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Koleksiyoner Parçası: Legodan Vincent van Gogh’un “Yıldızlı Gece”si

19 Mart 2021
Koleksiyoner Parçası: Legodan Vincent van Gogh’un “Yıldızlı Gece”si

Ünlü ressamın ve LEGO’nun hayranı olarak, sanatçının en ünlü tablosunu Lego formunda tekrar yaratmak ve tüm sanatseverlerle paylaşmak istiyorum! ”

Truman Cheng, Lego The Starry Night’ın tasarımcısı

Hollandalı ressam Vincent van Gogh, en meşhur eserlerinden biri olan “The Starry Night”da, bir süre tedavi gördüğü sanatoryumdaki odasının penceresinden bir Fransız köyünün gün doğumundan hemen önceki manzarasını resmetmiştir. Eser zamanla o kadar meşhur oldu ki, artık bu Fransız köyünün gün doğarkenki haline bizler de aşinayız. Bu ünlü resim, yalnız tablo haliyle kalmayıp birçok formda hayatımızda yer edindi: Kupalar, defter kapakları, sırt çantaları… Şimdiyse hayatımıza bir Lego tasarımıyla geliyor. Böylece bir tuval ve fırçaya ihtiyaç duymadan kendi “The Starry Night”nızı, Lego parçalarıyla yaratmanız mümkün olacak.

Koleksiyoner Parçası: Legodan Vincent Van Gogh’un “Yıldızlı Gece&Quot;Si
Koleksiyoner Parçası: Legodan Vincent Van Gogh’un “Yıldızlı Gece”Si

Lego’nun “Idea” platformunda sunulan oylamada Truman Cheng’in “The Starry Night” Lego fikri, 10.000’den fazla oy almış ve böyle hayata geçmiş. Tablonun bu üç boyutlu yeniden tasarımı 1.552 parçadan oluşuyor. Lego’nun oluşturduğu üç boyutlu yapı ile tablonun etkisini Lego halinde de hissettirmek mümkün olmuş. Setin içerisinde küçük bir Vincent van Gogh modeli, boya fırçası, şövale ve küçük bir “The Starry Night” boyaması da bulunuyor.

Lego’nun piyasaya ne zaman sunulacağı henüz kesin değil. Kesin olan şu ki, Lego Starry Night, en az Lego Harry Potter Hogwarts Castle ya da Lego Star Wars oyuncakları kadar gözde bir parça olacak.