Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

iPhone 13 Kamerası Mercek Altında

17 Eylül 2021
iPhone 13 Kamerası Mercek Altında

Bu yılın merakla beklenen Apple Event’inde 5 yeni renkle gelen iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleri tanıtıldı. Bu iki modelin öne çıkan özelliği ise gelişmiş kameralarıyla bizleri birer amatör görüntü yönetmeni haline getirmesi.

Merakla beklenen Apple Event’i geçtiğimiz gün, çöllerde keman çalan bir kadından şehre doğru uzanan müzikli bir yolculukla yapıldı. 5 yeni renkle gelen iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleri etkinliğin öne çıkan yenilikleri olurken Apple Watch Series 7, yeni iPad mini ve iPad duyurulan diğer modeller arasındaydı.

Apple’ın geçtiğimiz bahar aylarında duyurduğu iPhone 12 modelleri çarpıcı mor renkleriyle hem teknoloji hem de markanın tutkunlarında oldukça heyecan yaratmıştı. Şimdiye kadarki en renkli model olan bu iPhone’lar yeni dış görünüşün yanı sıra çift taraflı gelişmiş bir kamera sistemini de bünyesinde barındırıyordu. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni iPhone 13 modelleri ise bugüne kadar en gelişmiş pro kamera sistemiyle karşımıza çıkıyor.

Iphone 13 Kamerası Mercek Altında
Iphone 13 Kamerası Mercek Altında

Tüm zamanların en gelişmiş iPhone kameralarına gelmeden önce telefonun ön yüzüne, ekranına bir göz atıyoruz. Baştan aşağı yeniden tasarlanan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleri dokunma deneyimini daha hızlı ve duyarlı hale getiren 120 Hz uygulamalı, ProMotion özelliğine sahip ve tamamen yeni bir Super Retina XDR ekrana sahip. Tüm bunlar demek oluyor ki, bu ekran önceki modellere göre yüzde 28 daha parlak bir ekrana sahip; ayrıca 120 Hz oyun deneyimindeki hızınızı da katlıyor. iPhone 13 Pro’da 1,5 saate kadar uzayan pil ömrü, iPhone 13 Pro Max’te neredeyse 2,5 saati buluyor.

Sanıyorum ki pek çoğumuzu en çok heyecanlandıran kısım, modelin gelişmiş kamerası oluyor. Hem ne de olsa salgın seyrinin yavaşlaması ve hayatın normale dönmesiyle birlikte fotoğraflanacak anılarımız da artacak. İkili kamera kurulumuyla tanıtılan modeller, yüzde 47 oranında geliştirilmiş bir deneyim sunuyor. 12 megapiksellik kamera, çok daha kaliteli ve gerçekçi fotoğraflar çekmeyi sağlıyor. Çok daha fazla ayrıntı yakalayan ileri seviyedeki donanım ve yeni fotoğraf-video çekim teknikleri sunan bir yazılımla yepyeni bir çekim deneyimi sunuluyor. Çekim anında hareket eden kimseleri de kusursuz bir şekilde yakalıyor. Makro çekim sayesinde ise en küçük ayrıntılar bile büyüleyici güzellikte yakalanabiliyor. Geriye, küçük şeylerin güzelliğini keşfetmek kalıyor.

Iphone 13 Kamerası Mercek Altında
Iphone 13 Kamerası Mercek Altında

Gece modu ise bu yeni kameranın bir başka dikkat çeken özelliği. Ultra Geniş kamera daha geniş bir diyagram sunarken gece modunda çekilen portreler içinse LİDAR Tarayıcısı’ndan yararlanılarak karanlıkta dahi net görüntü elde ediliyor.

Amatör bir görüntü yönetmeni olmak istiyorsanız iPhone 13 ile birlikte gelen Sinematik modun da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Çok daha yaratıcı bir hikâye anlatımı için Sinematik mod, çekimlerde sığ alan derinliğini ekleyebiliyor ve dilerseniz çekim yaptıktan sonra odağı değiştirmenize imkân sağlıyor.

Eklenen Fotoğrafik Stiller ise tercih ettiğiniz Ton ve Sıcaklık ayarlarını fotoğrafınıza uyguluyor. Filtreler sizi yanıltmasın, burada gökyüzü ve ten rengi gibi detaylarda doğallık korunuyor. Canlı, Zengin, Sıcak ve Soğuk seçeneklerinden oluşan Apple tasarımı bu hazır ayarlardan birini seçmeniz ve dilerseniz sunulan seçeneklerle bu ayarı daha da özelleştirmeniz mümkün. Örneğin, Ton seçeneğinde daha parlak ve canlı renkler için ayarı değiştirebilir, daha güçlü gölgeler ve kontrast için artırabilirsiniz. Sıcaklık ayarını ise altın sarısı tonları zenginleştirirken artırabilir, mavi tonlardaki fotoğraflarda ise azaltmayı tercih edebilirsiniz.

Iphone 13 Kamerası Mercek Altında
Iphone 13 Kamerası Mercek Altında

Yakındaki objeler içinse Bokes efektini ayarlayabileceğiniz ve stüdyo kalitesinde ışık efektleriyle denemeler yapabileceğiniz bir Portre modu da mevcut.

Çekimlerde profesyonelliği artıran bir diğer format ise ProRes. Bu formatın sunduğu yüksek renk doğruluğu ve düşük sıkıştırma değerleriyle, içerikleri hareket halindeyken de kaydedip düzenleyerek yayına hazır hale getirebiliyorsunuz.

Iphone 13 Kamerası Mercek Altında

Orta ve düşük ışıklardaki çekimler için ise Deep Fusion özelliği devreye giriyor. Çeşitli pozların piksel piksel analizini yapan bu özellik, en iyi bölümleri birleştirerek görüntünün son halini oluşturuyor. Bu sayede fotoğraflardaki en ince dokular bile ortaya çıkıyor.

Iphone 13 Kamerası Mercek Altında

Tüm bu özelliklerle yüzlerce fotoğraf çekmek isteyeceğinizi biliyoruz, fakat endişe etmeyin; iPhone 13 1 TB’a kadar depolama alanıyla birlikte geliyor. Eğer doğa fotoğraflarıyla arası iyi olan bir çevreciyseniz, iPhone 13 kutularının şeffaf plastikle sarılmayarak 600 metrik ton plastik tasarrufu yapıldığını bilmek deklanşöre (bu kadar kaliteli çekim yapan bir cihazda hayali bir deklanşör olduğunu varsayabiliriz) basarken içinizin rahat etmesini de sağlayacaktır.