İkonik Adidas Originals Superstar, LEGO Parçalarında

70’lerin başında basketbol sahalarında, sonrasında ise tüm dünya sokaklarında severek giyilen adidas Originals Superstar şimdi de LEGO parçalarında hayat buluyor.

Adidas’ın ikonik spor ayakkabılarından bir çiftini evinizin bir köşesinde sergilemek ister miydiniz? Yahut soruyu başka türlü soralım: Bu ikonik pabuçları kendi ellerinizle yapmaya ne dersiniz? Tüm zamanların en şık spor ayakkabılarından ve bir basketbol efsanesi olan adidas Originals Superstar da LEGO ailesinin bir üyesi olarak raflarda yerini alıyor.

Bağcıkları bağlamaya hazırsanız yeni LEGO tasarımına bir göz atalım.

Hemen her LEGO setinde olduğu gibi adidas Originals Superstar da aslına uygun detaylarla birlikte geliyor. Ayakkabının tıpkı gerçeğinde olduğu gibi LEGO versiyonunda da spor ayakkabı grafikleri, deniz kabuğu şeklinde burnu, yonca şeklinde logosu ve tırtıllı üç çizgisi bulunuyor. Bize kalırsa en gerçekçi detayları orijinal bir ayakkabı kutusunda gelmesi ve gerçek bağcıklarla sunulması olmuş.

Yüksekliği 12 cm olan modelin uzunluğu 27, genişliği ise 9 cm. 731 parçadan oluşan setin ekstra 17 parçası sayesinde tercihinize göre sol ya da sağ tekini inşa etmeniz mümkün. Hem LEGO hem de bu ikonik pabucun hayranlarının bu yeni seti kurmak için sabırsızlandığı konusunda hiç kuşkumuz yok. Peki, ikonik adidas Superstar modelinin hikâyesine şöyle bir göz atmaya ne dersiniz?

İkonik Bir Spor Ayakkabı

Deniz kabuğu burnu ve sade tasarımıyla spor ayakkabı kültürünü biçimlendiren adidas Superstar, sahalara ilk adımını 1969’da attı. Üretildiği ilk senelerde basketbol ayakkabısı olarak kullanılan Superstar’lar pek çok NBA yıldızı tarafından da sevilerek giyilmişti; Kareem Abdul-Jabbar ve Jerry West gibi basketbolcular da bu isimlerden bazıları. Aradan çok vakit geçmeden, 80’li yıllarda, basketbol sahalarının meşhur adidas Superstar’ları sokaklara doğru adım atmaya da başladı. Öyle ki, 80’li yılların sonuna doğru dönemin popüler break dansçıları arasında da tercih edilmeye başlamıştı. Böylelikle sokağa taşınan Superstar’lar neredeyse yarım asrı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanında giyilmeye devam ediyor. Şimdilerde efsanevi LEGO parçalarıyla evlerimize taşınması da cabası!

Yazı sonu şarkısı:

1986’da rap grubu Run DMC’nin çıkardığı “My adidas” isimli şarkı, pabuçların o dönemdeki popülerliğinin bir örneği.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir