Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bağdat Caddesi’nde Sanatla İç İçe Bir Apple Mağazası

22 Ekim 2021
Bağdat Caddesi’nde Sanatla İç İçe Bir Apple Mağazası

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Bağdat Caddesi’nde bugün açıldı.

Apple’ın Türkiye ve İstanbul’daki üçüncü mağazasının açılışı bugün Bağdat Caddesi’nde İstanbul’un yaratıcı atmosferini özel bir “Today at Apple” programı ve “Artırılmış Gerçeklik” sergisi ile selamlayarak yapıldı. Bağdat Caddesi’nde perakende bir satış mağazası olarak tasarlanan iki katlı mekân, yerel malzemeleri mağaza tasarımındaki en yeni unsurlarla harmanlayarak müşterilerin Apple ürün ve servislerini inceleyebilecekleri yahut ücretsiz “Today at Apple” başlığı altındaki atölye çalışmalarına katılabilecekleri açık ve dinamik bir alan olarak tasarlanmış.

 Apple, açılışı kutlamak için İstanbul’un ve şehrin yaratıcı zihinlerini öne çıkardığı “Perspektif İstanbul” adlı altı haftalık bir “Today at Apple” programının lansmanını yapacak. 20 sanatçının ev sahipliği yaptığı seri, İstanbul yerel halkı için önemli konular ve değerler üzerinden kültür ve teknolojinin bir araya geldiği bir deneyim sunuyor. Programın katılımcıları Murat Palta ile geleneksel minyatür çizimi ve illüstrasyonu, Magnum Photos fotoğrafçısı Sabiha Çimen ile görünmeyeni fotoğraflamayı ve görsel sanatçı Sinan Tuncay ile hareketli portre yapmayı öğrenebilecekleri yüz yüze ve sanat atölye çalışmalarına katılabilecekler.

“Perspektif İstanbul” Sergisi

Yeni Apple mağazasının sanatsal yönünün oldukça güçlü olduğunu söylemek mümkün, çünkü aynı zamanda yaratıcı teknoloji uzmanları Tin Nguyen ve Ed Cutting ile Türk ses tasarımcısı Oğuz Öner tarafından özel olarak hazırlanmış bir artırılmış gerçeklik sergisine de ev sahipliği yapacak. “Perspektif İstanbul”a da katılan birçok sanatçının dahil olduğu bu dijital enstalasyonla mağazanın görünümü de oldukça farklılaşarak yansıyor. Yeni mağazanın sunduğu bir başka ilginç deneyim ise ziyaretçilerin LiDAR tarayıcısına sahip en yeni iPad Pro ve iPhone 13 Pro modellerini kullanarak ekranlarında geleneksel ebru sanatından esinlenmiş 17 vazodan oluşan seramik objeleri artırılmış gerçeklikle görebilecek olması. Böylece Apple’ın en yeni modellerini deneyimlerken bir yandan sanat gezintisine de çıkmak mümkün olacak. Kimi zaman yüz yüze kimi zaman ise çevrim içi olarak gerçekleştirilecek programın takvimi ise 22 Ekim–5 Aralık tarihleri arasında.

Bağdat Caddesi’nde Sanatla İç İçe Bir Apple Mağazası
Bağdat Caddesi’nde Sanatla İç İçe Bir Apple Mağazası

Atölye çalışmalarına mağazanın ilk katına konumlandırılan forum alanı ev sahipliği yapıyor, alanda büyük bir video duvarı da bulunuyor. Üst kat ise müşterilerin Apple’ın ürün ve servislerini yakından inceleyebilecekleri bir alan olarak tasarlanmış. Mekânın tamamı 9 metrekarelik cam giydirme ön cepheden dışarıyı görebiliyor, ki bu sayede içerisi ile dışarısı arasındaki sınır belirsizleşiyor. Bu haliyle tüm sınır çizgilerinin yok olmaya başladığı günümüzde teknoloji ile gerçeklik arasındaki çizgiyi her geçen gün biraz daha fazla belirsizleştiren Apple’dan beklenen bir tasarım olduğunu söylemek mümkün. Mağazanın Kaliforniya’daki Apple Center’dan izler taşıyan tasarımında ayrıca Aksaray Yaylak graniti ve Türk traverteni gibi yerel malzemeler de kullanılmış.

Bağdat Caddesi’nde Sanatla İç İçe Bir Apple Mağazası
Bağdat Caddesi’nde Sanatla İç İçe Bir Apple Mağazası

Apple Bağdat Caddesi mağazasının bize göre en güzel yanı ise sık ağaçlı bir bahçeye konumlanmış olması. Tüm bu sanatsal deneyimlerin yanı sıra iPhone 13 Pro’nun geliştirilmiş kamerasıyla bu teknolojik vahayı fotoğraflamanın keyfini çıkarmanızı öneririz.