Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Aufguss: Yükselen Wellness Trendi

4 Nisan 2024
Aufguss: Yükselen Wellness Trendi
Bütün dünya Aufguss adlı wellness ritüelini konuşuyor. Saunalar bu sağlıklı yaşam deneyimi ile artık sadece terlemekten ibaret bir yer olmayacak.

Aufguss… Bu kelimeyi büyük ihtimalle çoğunuz ilk kez duyuyorsunuz. Son yıllarda yaşadığımız sağlık krizleri ve salgınlar sonrasında zirve yapan wellness uygulamaları yeni terapilerin ve kavramların da oluşmasına ve wellness turizminin yükselmesine neden oldu. İşte tam da bu dönemde “Aufguss” insanların hayatına girmeye başladı. Almancada “infüzyon” anlamına gelen bu terim, saunaların sadece terlemekten ibaret olmadığını kanıtlamak üzere yaratılan bir wellness ritüeli.

Aufguss: Yükselen Wellness Trendi
Aufguss

En basit ifadeyle, saunada gerçekleşen bir sağlıklı yaşam deneyimi bu. Bir “Aufgussmeister” tarafından gerçekleştiriliyor. Eğitimli uzman, saunanın sıcak taşlarına esansiyel yağlar içeren özel bir karışım döküyor ve kokulu havayı sirküle etmek için büyük bir havluyla ritmik hareketler yapıyor. Adeta bir dans gösterisini andırdığı için çoğu Aufguss ritüeline müzik eşlik ediyor. Burada ısının birden değil, yavaş yavaş artırılması önem taşıyor. Seansın sonuna doğru adrenalinin zirve yapması ve endorfin salınımı için sıcaklığın en yüksek noktaya getirilmesi gerekiyor.

Bu arada farklı sonuçlar için farklı esansiyel yağlar kullanılabiliyor. Örneğin nane canlandırıcı bir yağ olarak, lavanta sakinleştirici olarak ve okaliptüs solunum yollarını temizlemek için tercih ediliyor. En fazla 15 dakika süren infüzyondan sonra, dolaşımın tepki vermesini sağlamak ve kalp atış hızını normale döndürmek için soğuk bir duş almak, önce bacakları ve kolları yıkamak, suyu sonra kalbe ve baş bölgesine tutmak önem taşıyor.

Sağlıklı Yaşam Formülü; Aufguss

Aufguss’un pek çok türü mevcut. En çok bilinenleri “klasik”, “gösteri” ve “standart” olarak adlandırılıyor. “Klasik”, rahatlamaya ve sağlığa odaklanıyor. “Gösteri” daha çok eğlence amaçlı; “standart” ise ikisinin karışımı.

Yaklaşık 15 dakika süren bu sauna ritüeli oldukça duyusal bir deneyim vaat ediyor. Aufguss ustası, ısıyı sauna boyunca bir havluyla dolaştırmak için suyla çalışıyor. Temel unsurları ısı, uçucu yağlar ve müzik. Sağlık yararları ise insanların ter sonrası hissettiği adrenalin salınımının ötesine geçiyor.

Aufguss, insanların hem zihinsel hem de fiziksel olarak canlanmış hissetmelerini sağlıyor. Meditasyon halindeki bir ruh halinden, kardiyovasküler gücün iyileştirilmesine, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve ağrıların hafifletilmesine kadar uzanan faydaları mevcut. Çünkü sauna insan sağlığı için oldukça önemli bir uygulama. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, saunada daha fazla zaman geçirmenin yaşam süresini uzattığını ve haftada 2-3 kez saunaya giren kişilerin ölüm oranının yüzde 24 daha düşük olduğunu ortaya koydu. Haftada 4 ila 7 kez saunaya girenlerin ölüm oranında ise yüzde 40’lık bir azalma görüldü.

Aufguss: Yükselen Wellness Trendi
Aufguss

Bu wellness ritüeli son aylarda dünyanın dört bir yanındaki spa ve otellerde sıklıkla hizmete sunulur oldu. Şu an için çoğunlukla Avrupa’da, özellikle de wellness merkezlerinin ve otellerinin yaygın olduğu Avusturya, Almanya ve İsviçre’de uygulanan ritüel, Kuzey Amerika’da da kabul görmeye başladı. Örneğin New York’taki Bathhouse adlı wellness merkezi bu ritüele yer veren ve bu sayede şehirde kısa sürede popüler olan adreslerin başında geliyor. Hatta ritüeli çeşitli danslar, hikayeler ve temalarla süsleyerek sağlıklı bir etkinliğe dönüştürüyor.

Salzburg’daki Das Edelweiss, Avrupa’da yaygınlaşmasına katkıda bulunan merkezlerin başında yer alıyor. Güney Tirol’deki Hotel Quelle her gün iki ayrı seans düzenliyor. Aynı bölgedeki Preidlhof Hotel & Spa, Aufguss master’larıyla çalışarak konuklarına sağlık dağıtan bu yeni pratiği düzenli olarak sunuyor. Dünyaca ünlü L’Albereta Relais & Chateaux, bünyesindeki Henri Chenot Spa’da Aufguss ritüellerine başladı. Pineta Nature Resort, dünyanın en iyileri arasında kabul edilen iki Aufguss master’ını yıl boyu ekibinde bulundurma kararı aldı. İngiltere’deki dünyaca ünlü Ruddingpark Hotel Büyük Britanya’da ritüele öncülük ederken Las Vegas’taki Awana Spa, Aufguss’u etkinliklere dönüştürerek sunmaya başlayan ilk ABD merkezi oldu.