Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sağlıklı İnziva: En İyi 8 Medikal Spa

15 Ocak 2024
Sağlıklı İnziva: En İyi 8 Medikal Spa
İhtiyacınız olan wellness inzivası ve aradığınız transformatif deneyim için favori medikal spalarımızı derledik.

Sağlık turizmi hiç bu kadar sofistike olmamıştı. Wellness algısının güçlendiği, sağlıklı bir yaşama olan farkındalığın yükseldiği ve seyahate olan ilginin her zamankinden daha fazla olduğu bu dönemde medikal spalar altın çağını yaşıyor. Sağlık ve lüks arasında optimum dengeyi kuran bu tesisler, kusursuz bir otel deneyimi yaşamak isterken sağlık endişelerini de gözetenler için birebir.

Peki medikal spaları klasik spalardan ayıran noktalar neler? Sauna, masaj ve cilt bakımı gibi hizmetler sunan klasik güzellik spalarından farklı olarak medikal spalar, en gelişmiş tekniklere, en son tıbbi teknolojiye ve dişçilerden dermatologlara, osteopatlardan fizyoterapistlere kadar dünyanın en yetenekli uzmanlarına ev sahipliği yapan; laboratuvarlara-hatta ameliyathanelere sahip olan en üst düzey sağlık destinasyonları arasında. Yenilenme döneminde rahatlama ve kendine dönmenin önemini de kavrayan bu tesisler lüks masajlar, göz alıcı havuzlar ve beş yıldızlı hizmetleri de bünyelerinde barındırıyorlar. Medikal spaların odakları tıbbi olabilir, ancak ortamları klinik olmaktan uzak. Doktor kliniğinin uzman bilgisi ile lüks bir spanın rahatlatıcı atmosferini birleştiren medikal spaları, vücudunuzu ve zihninizi iyileştirmeye odaklanan özel bir wellness tatili gibi düşünebilirsiniz.

Bir saunanın, havuzun veya sıcak bir jakuzinin cazibesinin çok ötesinde, ihtiyacınız olan wellness inzivası ve aradığınız transformatif deneyim için favori medikal spalarımızı derledik.

Palazzo Fiuggi Wellness Retreat, İtalya

Palazzo Fiuggi Wellness Retreat, bir zamanlar şifalı Fiuggi suyu ile tanınan ihtişamlı bir otelmiş. Ancak kendisi şimdilerde, 20. yüzyıl zarafetini korurken yenilikçi tıbbi teknolojilere kucak açarak İtalya’nın önde gelen tıbbi wellness destinasyonlarından birine dönüşmüş. Roma’ya bir saat mesafedeki bu art-nouveau tarzındaki yapı, 6.000 metrekarelik bir spa alanına sahip. Otelin high-tech spasında, bütünsel tedaviler, her yönden iyi olma ve uzun ömürlülüğe odaklanan özel programlarla en son bilim ve teknoloji iç içe geçiyor. Doktorlar, sağlıklı yaşlanmadan bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar özel programlar geliştirmek için en son teknolojiye sahip araçları kullanıyor. Bilimsel olarak kanıtlanmış beslenme planları süreci destekliyor ve optimum iyileşme sağlanarak uzun vadeli sağlığın kapıları aralanıyor.

Beslenme planı demişken, Palazzo Fiuggi’nin öne çıkan fine dining deneyiminden bahsetmezsek haksızlık ederiz. Otel, fine dining’e tıbbi bir yaklaşımla bakan ve sadece iyi tatmakla kalmayıp size iyi gelen bir menüye sahip. Roma’daki üç Michelin yıldızlı La Pergola restoranının sahibi Heinz Beck, bu konsepti anti-aging uzmanı Profesör David Della Morte Canosci ile işbirliği yaparak geliştirmiş. Menü, sizi sınırlamıyor: makarna ve çikolata bile mevcut. Ancak hiçbir misafir günde 1.800 kaloriden fazlasını tüketmiyor.

Medikal Spa
Medikal Spa

Sha Wellness Clinic, İspanya

Altea’nın güneşli ilçesinde yer alan SHA Wellness Clinic, sizi kafein ve alkolü geride bırakarak, Japon esintili alkalin yemeklerin sunulduğu bir tıbbi spa deneyimine davet ediyor. Minimalist mimarisi ile fiziksel, ruhsal ve duygusal bir alan sağlayan bu tesis, sağlık ve rahatlama konularında dönüşüm yaşamanıza yardımcı oluyor. Profesör Bruno Ribeiro’nun liderliğinde SHA, baş ağrılarından stresle başa çıkmaya kadar ışın tedavilerini içeren bir dizi beyin uyarıcı hizmet de sunuyor.

SHA Wellness Clinic’in öne çıkan bir diğer özelliğiyse Covid sonrası sağlık programını başlatmış olması. Bu program, Covid-19’un etkilerine maruz kalan bireylerin farklı ihtiyaçlarına yönelik uzmanlar tarafından koordine edilen özelleştirilmiş terapiler ve klinik tedaviler içeriyor. Ayrıca, SHA’nın sağlık ve uzun ömür odaklı bir bütünlük yöntemi sunan uzman ekibi, bilimsel ve doğal terapileri geleneksel iyileşme yöntemleri ile koordine ederek sağlığınıza yönelik özel wellness programları hazırlıyor. Her biri sağlıklı yaşlanmadan kilo kontrolüne ve detoksifikasyona kadar çeşitli tedavileri içeren bu programlar, yenilikçi menüler ve tesisin kendi bünyesindeki Healthy Living Academy tarafından destekleniyor. Bu akademi, sağlıklı bir yaşam tarzına dair eğitimler sunarak, konuklarına hem sağlıklı hem de huzurlu bir deneyim sağlıyor hem de bu inzivayı sürdürülebilir bir yaşam tarzına dönüştürmeyi hedefliyor.

Sağlıklı İnziva: En İyi 8 Medikal Spa
Medikal Spa

Chiva Som International Health Resort, Hua Hin, Tayland

Eğer bir operasyon geçirdiyseniz ve harika bir iyileşme, nekahet süreci geçirmek istiyorsanız rotanızı Chiva Som’a çevirin. Chiva Som, 1995 yılında kapılarını açtığı günden itibaren dünyanın ilk gerçek destinasyon spa’sı olarak öne çıkıyor ve sağlığını önem listesinin üst sıralarına yerleştirmek isteyenler için ideal bir mekan olma özelliğini koruyor. Hua Hin sahilindeki bu ödüllü tesis, izole bir cennette yeniden enerji kazanmanızı sağlıyor. Yenileme çalışmalarının merkezinde, cerrahi müdahale veya yaralanma sonrasında özel bir bakıma ihtiyaç duyan bedenleri onaran modern bir rehabilitasyon stüdyosu bulunuyor.

Bu stüdyo, uzman fizyoterapistlerin gözetiminde, kişiselleştirilmiş fizyoterapi seansları ve re-fonksiyonel egzersizlerle donatılmış durumda. Uygulamalar arasındaki kişisel fizyoterapi seansları ve re-fonksiyonel egzersizlerle kas gücünü artırarak günlük yaşamın vücuda yüklediği baskıyla başa çıkmaya yönelik çalışmalar ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra, 85 kişilik bir spa ekibi, doktorlardan vücut uzmanlarına ve bütünsel şifacılara kadar geniş bir yelpazede hizmet sunarak konuklara kelimenin tam anlamıyla bir iyileşme deneyimi yaşatıyor. Mutfak tarafında ise bir deha olarak nitelenen Raymond Blanc gibi, ünlü şeflerin övgüsünü kazanan organik ve sağlık odaklı Thai yemekleri dikkat çekiyor.

Sağlıklı İnziva: En İyi 8 Medikal Spa
Medikal Spa

Clinique La Prairie, İsviçre

La Prairie isminin bile birkaç yaş gençleştirici etkisi mevcut. Montreux, İsviçre’nin hemen dışında, Cenevre Gölü’nün kıyısında yer alan Clinique La Prairie, neredeyse bir yüzyıldır dünyanın en seçkin medikal spalarından biri. Versailles bahçelerini anımsatan bu inziva tesisi, 50’den fazla tıp uzmanından oluşan bir ekiple birlikte, dönüştürücü programlardan son teknoloji kök hücre prosedürlerine kadar çeşitli öncü tedaviler sunuyor. Tıbbi cerrahi menüsünde ise genel cerrahi, ortopedik cerrahi, dermatoloji, diyetetik, radyoloji, estetik cerrahi ve çok daha fazla uygulama yer alıyor.

Clinique La Prairie’yi öne çıkaran bir diğer detay da temiz beslenmeyi teşvik etmekten lüks bir ortamda huzur verici spa tedavileri sunmaya kadar her şeyi kapsayan holistik bir bakış açısı. 90 yıldan fazla deneyime sahip olan klinik, her danışanın sağlığını 360 derece düşünen, sonuç odaklı wellness planlarıyla dikkat çekiyor.

Sağlıklı İnziva: En İyi 8 Medikal Spa
Medikal Spa

Combe Grove, Bath, İngiltere

Combe Grove’u spa ya da inzivadan ziyade bir sağlıklı yaşam okulu olarak düşünebilirsiniz. Sürdürülebilir, farkındalıklarla dolu bir sağlıklı yaşam metodunu gündelik rutininize oturtmak için Bath’in kırsallarında, 70 dönümlük bir arazide yer alan bu tesis favorimiz.

Metabolik sağlığın savunucularından olan Dr. Campbell Murdoch’ın öncülüğünde oluşturulan haftalık programlar, yüksek tansiyondan tip 2 diyabete kadar birçok ciddi sağlık probleminin çözümüne yardımcı olurken sağlıklı bir hayat sürmek için yönlendirme arayanlar da tesisin sunduklarından faydalanabiliyor. Misafirler, ölçümleri yapıldıktan sonra detaylı bir beslenme, uyku ve fitness programının yanında nokta atışı tedavilerden de destek alıyor. Combe Grove’u diğerlerinden ayıran en önemli nokta ise tedavi sürecinin kapsayıcılığı. Her inziva programı için 3 haftalık bir hazırlık sürecinin ardından 1 haftalık ana programı uyguluyorsunuz. Tesisten ayrıldıktan sonra ise 48 hafta boyunca uzman yönlendirmelerinden ve içinde 6 adet kan testini de barındıran sağlık kontrollerinden faydalanabiliyorsunuz.

Bir sonraki sene tesisi tekrar ziyaret etmek isterseniz yüksek oranda bir indirim uygulanırken partnerleriniz de bu jestten yararlanabiliyor. Eğer Bath yakınlarında yaşıyorsanız fiyatlara merkezin sağlık kulübüne 1 yıllık üyeliğin de dahil olduğunu belirtelim.

Sağlıklı İnziva: En İyi 8 Medikal Spa
Medikal Spa

Grand Resort Bad Ragaz, İsviçre

Zaten mineraller açısından zengin termal kaynaklara sahip olan Grand Resort Bad Ragaz, yarışa 1-0 önde başlıyor. Eğer bir su insanıysanız, Grand Resort Bad Ragaz’a rezervasyonunuzu şimdiden planlayın. Zürih’in bir saat dışındaki Tamina Kanyonu, 13. yüzyıldan beri wellness meraklıları için birincil destinasyonlardan. O zamanlarda ziyaretçiler termal sulara halatlarla sarkıtılırlarmış. Ancak paniğe gerek yok, yenilenen bu deneyim oldukça lüks ve konforlu. Tamina’nın sağlıklı suları Bad Ragaz’ın termal tesisine pompalanıyor ve sıcak havuzlardan deneyim duşlarına kadar her yeri dolduruyor.

Kıskanılacak dağ konumunun doğal avantajlarının yanında Bad Ragaz, Avrupa’nın en iyileri arasında yer alan kapsamlı bir tıbbi spaya da sahip. Önleyici tıp alanında sahip oldukları yılların deneyimi sayesinde NEWYOU Metodu adı verilen bir sistem geliştiren merkez, tam anlamıyla kişiselleştirilmiş sağlık programları sayesinde kilo vermeden sağlıklı yaşlanmaya, doğurganlık tedavisinden diş beyazlatmaya kadar farklı endişelere yönelik programlar sunuyor. Ufak bir not, ziyaretiniz sırasında tenis ikonu Roger Federer’e rastlayabilirsiniz. Çünkü kendisi buranın müdavimi.

Medikal Spa
Medikal Spa

Villa Stéphanie Spa & Wellbeing at Brenners Park-Hotel & Spa, Almanya

Villa Stéphanie için butik bir spa merkezi diyebiliriz. Nitekim bu tesiste sadece 15 lüks yatak odası bulunuyor. Dünyaca ünlü bir kaplıca kasabası olan Baden-Baden’deki zarif bir malikanede konuşlanan merkez, misafir sayısını sınırlı tutarak mükemmel hizmeti ve hiper-kişiselleştirilmiş programları garantiliyor.

Brenners Park’ın konukları, prime konumu ve mükemmel tıbbi profesyoneller ağı sayesinde her türlü tedaviyi parmaklarının ucunda bulabiliyorlar. Tedaviler arasında fizyoterapiden diş hekimliğine, ileri teşhise ve sağlığınızı dönüştürmek için özel wellness programlarına kadar geniş bir seçki bulunuyor. Kendinizi sıfırlamanın ve yenilemenin Rolls-Royce’u olarak tanımlanan The Kings Way isimli detoks programı ise merkezin favorilerinden. Karadeniz Ormanı’na yapılan yürüyüşleri, kişisel antrenmanları ve terapötik masajlarıysa programın keyifli bonusları arasında. Villa’nın menüsü de bu detoks ruhuna oldukça uygun. 6 şef tarafından hazırlanan yemekler bazı günlerde sadece sağlıklı sular ve çorbaları, bazı günlerdeyse vejetaryen lezzetleri kucaklıyor ancak asla aç bırakmıyor.

Sağlıklı İnziva: En İyi 8 Medikal Spa
Medikal Spa

Mayrlife Medical Health Resort, Altaussee, Avusturya

Bağırsak mikrobiyomunun genel sağlık üzerindeki önemli etkisi, Mayrlife’ın wellness vizyonunun temelini oluşturuyor. Avusturya’nın büyüleyici Altaussee kasabasında bulunan ve Avusturya Alpleri’nin nefes kesen manzarasıyla ziyaretçilerini karşılayan tesiste Dr. FX Mayr’ın bağırsak sağlığına yeniden kavuşmak için geliştirdiği Mayr yöntemi uygulanıyor. Temizleme, canlandırma ve stabilizasyon olmak üzere üç aşamaya dayanan Mayr yöntemi prensibiyle hareket eden otelde kişiye özel programlar tasarlanıyor. Her konuğa, bireysel sağlık hedeflerine ulaşmaları için kişiselleştirilmiş bir terapi programı sunan Mayrlife Medical Health Resort’ta stres kontrolü, aktif detoks, spor performansı artırımı gibi uygulamaların yanında biyolojik yaşlanmayı yavaşlatma hedefiyle yaşam tarzı optimizasyonu da oluşturuluyor. Bu huzur ve sağlıklı yaşam vahasında gençleşmek ve rahatlamak garanti diyebiliriz.

Söz konusu bağırsak mikrobiyomu ise beslenme rutini de tabii ki büyük önem taşıyor. Otelin sağlık konseptinin temel direği olan mutfağında her misafirin metabolizmasına ve olası intoleranslarına göre özelleştirilmiş bir beslenme planı sunuluyor. Bu merkezde öğreneceğiniz ilk şey, yavaş yemek. Tamamen yemeğe odaklanılabilmesi için restoranda cep telefonu kullanımına da izin verilmiyor.

Sağlıklı İnziva: En İyi 8 Medikal Spa
Medikal Spa