Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Antarktika Kıyılarında Tenis

27 Aralık 2021
Antarktika Kıyılarında Tenis

Legends Abroad bünyesinde düzenlenen Antarctica Open ile kıtanın ilk profesyonel tenis maçı şubat ayında düzenlenecek.

Şöyle geriye doğru bir dönüp baktığımızda bu senenin en gözde seyahatleri uzay yolculukları oldu desek yeridir; Blue Origin, Space X ve Virgin Galactic gibi şirketlerin düzenlediği sivil hava uçuşlarıyla uzaya seyahat hiç olmadığı kadar gündeme gelmeye başladı. Bana kalırsa bu uçuşlar arasında en ilginç olanı ise yıllarca “Uzay Yolu” dizisinin başrolünü canlandıran William Shatner’ın uzaya çıkışı ve yaklaşık on dakikalık uçuş sonrası karaya bastığında gözyaşlarına hakim olamadığı o kısa seyahatti. Düşü kısa bir süre de olsa gerçekleştiren Shatner aynı zamanda bu uçuşu gerçekleştiren en yaşlı kimselerden biri oldu. Evet, görünen o ki sivil uçuşlarla uzaya uçma ihtimali tüm insanlığı heyecanlandırıyor, fakat kara sularında da hâlâ bizi bekleyen maceralı yolculukların olmadığını kim söylemiş?

Bahsettiğimiz bu maceralı yolculuklardan biri pekâlâ Antarctica Open olabilir, çünkü bu yolculukla birlikte Antarktika kıtasında ilk defa profesyonel bir tenis maçı düzenlenecek. 22 Şubat – Mart 2022 tarihleri arasında Atlas World Navigator yolcu gemisinde düzenlenecek yolculuğun ev sahipliğini dünyaca ünlü tenisçi kardeşler John ve Patrick McEnroe yapacak. Kıta tarihinde ilk defa düzenlenen bu tenis maçına açılacak geminin 140 yolcuyu ağırlaması planlanıyor. Orlando’dan demir alacak gemi yolculuğu 12 gün, 11 gece sürecek.

Geminin Antarktika’ya kadar uzanan yolculuk, kıta tarihinde ilk kez düzenlenecek tenis maçını izlemenin yanı sıra bir haftayı geçkin bir süre konaklanacak gemi de yolculuk kadar heyecan verici. Beyaz kıtaya varacak geminin çevre dostu olması sıralanan ilk özelliklerinden biri. Yol boyunca iklim değişikliği, ekoloji, vahşi yaşam ve fotoğrafçılık gibi konularda uzmanlarca düzenlenecek atölyelerle yolculuk renklendirilirken kıtaya varınca yapılacak günlük geziler, yürüyüşler, buzul volkan ve siyah kumlu plajının ziyareti ise bu beyaz yolculuğu ısıtacak gibi görünüyor. Kıtanın misafirleri bekleyen Gentoo penguenleri, kum saati yunusları ve leopar foklarını da unutmak olmaz.

Atlas World Navigator’da düzenlenecek yolculuğun kişi başı başlangıç fiyatı 14.990 Amerikan doları (düzenlenecek tenis maçına katılım da fiyata dahil). Her zaman Antarktika’nın buzullarını keşfetmeyi istediğini söyleyen Patrick McEnroe, kardeşiyle bir profesyonel maçta karşılaşmanın heyecanı içinde olduğunu da söylüyor. Antarktika’da düzenlenecek bu ilk tenis maçının kazananının bir McEnroe olacağı kesin, fakat hangisi?

Antarktika Kıyılarında Tenis
John ve Patrick McEnroe