Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yeni Bir Ara Güler Sergisi: “Muhtelif İstanbul”

19 Ocak 2022
Yeni Bir Ara Güler Sergisi: “Muhtelif İstanbul”

Ara Güler Müzesi’nde 2022 yılının ilk sergisi “Muhtelif İstanbul” ile büyük usta Ara Güler’in kadranından İstanbul’u izliyoruz.

“İstanbul’un fotoğrafçısını arasanız, bu tanıma uyan tek kişi var sanırım yeryüzünde: Ara Güler.” Kim karşı çıkabilir ki bu söze? Samih Rifat’ın 1994 yılında Ara Güler’in “Bitmeyen Röportaj: İstanbul” başlıklı sergisinin kataloğunda yazdığı bu cümle aslında “Muhtelif İstanbul” sergisi için de çok şey anlatıyor yıllar evvelinden. Bu yüzden, bugünlerde bir kere daha şehrin türlü hallerini görmek istiyorsanız Ara Güler Müzesi’nde sanatçının karelerinden oluşan “Muhtelif İstanbul” sergisi en uygun adres olacaktır.

Konsept ve tasarımı Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’ne ait olan “Muhtelif İstanbul”, Güler’in 58 farklı siyah beyaz İstanbul fotoğrafını, İstanbul slayt kutularını, Güler Apartmanı’ndan arşiv kutularını, Leica fotoğraf makinesi ile 1950 ve 60’lı yıllara ait konak baskı örneklerini sergiliyor. Dahası sanatçının öykülerini yazdığı daktilo, lise yıllarında yazdığı öykülerin olduğu defteri ve bu öykülerden biri olan İstanbul’da Sabah da ziyaretçileri bekliyor.

Yeni Bir Ara Güler Sergisi: “Muhtelif İstanbul”
Yeni Bir Ara Güler Sergisi: “Muhtelif İstanbul”

Bizse sergiyi yazarken şunu fark ediyoruz: Yazma edimi her zaman müthiş heyecan verici olsa da söz konusu Ara Güler olduğunda parmak uçlarına dökülen kelimeler değil, Güler’in parmak uçlarını dokundurduğu deklanşörden çıkan kareler daha heyecan verici oluyor. Bu sebepten sizleri sergiden karelerle, Ara Güler’in İstanbul’uyla baş başa bırakıyoruz…

[metaslider id=19250 cssclass=””]