Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2023: Privé’nin Yeni Üyesi Tank Normale

31 Mart 2023
Watches and Wonders 2023: Privé’nin Yeni Üyesi Tank Normale

Cartier’nin geçmişten bugüne en ikonik koleksiyonlarından yeni saat yorumlamalarına yer veren Privé koleksiyonuna bu sene, Louis Cartier’nin orijinal Tank tasarımından ilham alan Tank Normale eklendi.

Cartier Tank yalnız Cartier’nin değil, yüksek saatçilik dünyasının da klasiklerinden biri. 1. Dünya Savaşı yıllarında, Louis Cartier’nin 1917’de tasarladığı ve bir sene sonrasında tüm saat dünyasına tanıttığı Tank koleksiyonu, onlarca yıldan beri bir klasik. Marka da bu sene, Watches and Wonders 2023’te bu kült saatini onurlandırmak için Tank Normale’i duyurdu.

Cartier’nin 2017’den bu yana kült serilerinin yeni bir yorumlamasını eklediği Privé koleksiyonunun (bu koleksiyon için tasarlanan ilk saat bir Crush idi) yedinci modeli olan Tank Normale, orijinal saatin boyutundan ve safir kristalinden esinlenerek çıkıyor karşımıza. Seride her model ayrı bir referansla ve sınırlı sayıda üretiliyor. İkonik saatin yorumlarından biri iskeletleştirilmiş bir mekanizma ve 24 saatlik bir komplikasyonla güncellenmiş. Yelkovan, her 60 saniyede bir kadranın bir dönüşünü tamamlarken akrebin bir dönüşünü tamamlaması ise 24 saat sürüyor.

Watches And Wonders 2023: Privé’nin Yeni Üyesi Tank Normale
Saati tasarlayan ustalar, gündüzden geceyi sembolize etmek için iskeletleştirilmiş köprüleri, kadranın iki yarısını süsleyen renk tonlarıyla kaplatmış.

İskeletleştirilmiş Tank Normale, kurma kolunda mavi safir kabaşon ile kahverengi ve yeşil timsah kayış, yakut kabaşonlu kurma kolu ise bordo ya da gri timsah kayış ile eşleştirilmiş. İlki için sarı altından kasa, ikinci model içinse platin kasa tercih edilmiş.

Roma rakamlarıyla ve açık gri renkli kadrandaki Tank Normale’ler ise deri kayışların yanı sıra sarı altın ve platin bilezik seçenekleriyle geliyor, ki metal bilezikler Privé koleksiyonu için bir ilk. Sarı altın ya da platin kasalardaki bu modellerde de kabaşon kurma kollarını görüyoruz. Farklı referanslardaki bütün Tank Normale modellerinin kasa ölçüsü 35,2 mm x 27,8 (serinin ilham aldığı orijinal Tank’ın ölçüleri ise 27 mm x 19 mm’ydi).

Watches And Wonders 2023: Privé’nin Yeni Üyesi Tank Normale
Watches And Wonders 2023: Privé’nin Yeni Üyesi Tank Normale

Saatin kalbinde ise in-house bir mekanizma olmayan LeCoultr & Cie. üretimi kalibre 070 yer alıyor. 36 saatlik güç rezervine sahip kalibre 070, Cartier’nin kullanabileceği en küçük mekanizma olduğu için tercih edilmiş ve Cartier sembolleriyle donatılmış.