Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2022: Oris ProPilot X Calibre 400

1 Nisan 2022
Watches and Wonders 2022: Oris ProPilot X Calibre 400

Oris, Watches and Wonders 2022’de “Sevinç Makinesi” temasıyla ProPilot X Calibre 400’ü tanıttı.

Oris geçtiğimiz sene, Cotton Candy koleksiyonunda tanıttığı gök mavisi, yabani yeşil ve ruj pembesi tonlarındaki saatleriyle yüzümüze bir tebessüm kondurmayı başarmıştı. Ki zaten Oris Bölge Müdürü Marco Gemperli de Watches and Wonders 2021’de kendisiyle gerçekleştirdiğimiz röportajda, bu koleksiyonla amaçlarının yüzümüzde bir tebessüm yaratmak olduğunu söylemişti. Markanın Watches and Wonders 2022’de duyurduğu ProPilot X Calibre 400 serisi ise pastel tonlarındaki gri, mavi ve somon rengi kadranlarıyla bu sene de yüzlerde bir tebessüm bırakacak gibi görünüyor. Zira marka bu seriyi “Sevinç Makinesi” olarak adlandırıyor.

Watches And Wonders 2022: Oris Propilot X Calibre 400
Propilot X Calibre 400


Kadranları gri, mavi ve somon rengindeki saatlerin 39 mm çapındaki kasası titanyumdan yapılmış; tasarımları oldukça sade ve hatta pek çok kimseye göre tatlı da. Saatlerin tasarımında fotoğrafçılık geçmişi olan tasarımcı Ken Laurent ile birlikte çalışılmış. Laurent, insanlara saat tasarımının bilinmeyen bir kapısını açmak ve biraz da neşe getirmek istediklerini söylüyor. Renkleriyle dinginlik veren sade kadranları ve bir akışkanlıkta giden kıvrımlı bezeliyle, tasarım açısından amaçlarına ulaşmış ve gerçekten biraz neşe getirmiş görünüyorlar.

Buraya kadar ProPilot X Calibre 400’ün renklerinden ve tasarımından bahsettik, şimdiyse sıra mekanizmasında. Adından da anlaşılacağı üzere ProPilot X Calibre 400 bünyesinde in-house otomatik kalibre 400’yü barındırıyor. Oris’in geçtiğimiz haziran ayında tanıttığı bu yeni kalibreyi şöyle bir anımsamakta fayda var: Bu yeni mekanizma, 120 saatlik güç rezervi ve anti-manyetik özellikleriyle mekanizma açısından yüksek standartlar getirmişti. (İlk önce bir Aquis modelinde görmüştük.) Şimdi de markanın en sağlam serilerinden biri olan ProPilot bünyesine taşınmasıyla daha güçlü bir saat ortaya çıkmış oldu.

Watches And Wonders 2022: Oris Propilot X Calibre 400
Propilot X Calibre 400

Titanyum bilezik ve patentli ayarlanabilir baklalı  (LIFT) katlanır toka ile gelen ProPilot x Calibre 400, nisan ayından itibaren satışa sunulacak. Geçtiğimiz sene “Pamuk Şekeri” koleksiyonu, bu sene ise “Sevinç Makinesi” ile saatçilik dünyasına tebessüm getiren Oris’in önümüzdeki Watches and Wonders’ta duyuracağı koleksiyonunu şimdiden merakla bekliyoruz.