Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2022: Chanel J12 Rüzgârı Esmeye Devam Ediyor

5 Nisan 2022
Watches and Wonders 2022: Chanel J12 Rüzgârı Esmeye Devam Ediyor

Chanel, Watches and Wonders 2022’de yeni otomatik mekanizmasıyla J12 Calibre 12.2 33 mm’yi tanıttı.

Chanel, 2020’de tasarım ikonu J12’nin 20. yıldönümünü kutlamış ve marka saat tasarımcısı Arnaud Chastaingt’ın deyimiyle mükemmel modeli daha da mükemmelleştirmek için Tudor ve Breitling markalarının da kullandığı mekanizmaların üreticisi Kenissi hisselerinin bir kısmını satın almıştı. O zaman saatçilikte bir ilk olarak da tamamen safirden üretilen J12 X-Ray de duyurulmuştu. Markanın “mükemmeli daha da mükemmelleştirme” niyeti J12 X-Ray ile bitmemiş olacak ki, 22. yaş gününde yeni bir otomatik mekanizmayla J12’nin 33 mm çapındaki versiyonunu duyurdu.
Bu, J12’nin bünyesinde kullandığı ilk otomatik mekanizma değil. 20. yıl kutlamalarında J12 modeli yenilenmiş, modele Tudor ve Breitling’in kullandığı Kenissi otomatik mekanizması kalibre 12.1 eklenmişti. Şimdiyse bu mekanizmanın gelişmiş bir versiyonu olan kalibre 12.2, 33 mm’lik J12 koleksiyonuna dahil edildi.

Watches And Wonders 2022: Chanel J12 Rüzgârı Esmeye Devam Ediyor
Kalibre 12.2 saatte 28.800 VpH titreşim hızında çalışıyor, 50 saatlik güç rezervine sahip. (Kalibre 12.1’in güç rezervi ise 70 saatten biraz daha azdı.) Mekanizma açık kasa arkasından görülüyor. Rotorun şekli ise Chanel’in ikonik simgesine bir gönderme.

33 mm çapındaki kasalar siyah ya da beyaz seramikten yapılmış. Modellerin tek yönlü bezeli de siyah ya da beyaz parlatılmış kristal yüzeye sahip çelikten üretilmiş. Safir, diğer versiyonlarda da olduğu gibi hem kadranda hem de kasa arkasında kullanılmış. Çelik vidalı kurma kolu, saatin bütünüyle uyumlu renkte bir kabaşon ile kaplanmış. Kasanın su geçirmezliği ise 200 metre.

Kadrana geldiğimiz vakit ise siyah ve beyazın kontrastını görüyoruz, bana kalırsa bu kontrastı Gabrielle Chanel’in hatırasının bir izi olarak yorumlayabiliriz. Siyah lake kadranlarda beyaz Arap rakamları ve ibreler , beyaz lake kadranda ise siyah Arap rakamları ve ibreler kullanılmış. Akrep, yelkovan ve lolipop saniye ibresi SuperLuminova ile kaplanmış. En nihayetinde, J12 Calibre 12.2, siyah ve beyazın mükemmel uyumunu daha da mükemmelleştirmek için tasarlanmış diyebiliriz.