Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2022: Beyaz Bir Grand Seiko

5 Nisan 2022
Watches and Wonders 2022: Beyaz Bir Grand Seiko

Grand Seiko, Watches and Wonders 2022’de 267 pırlanta ve 26 siyah spinel taşıyla tasarladığı mücevher saati Spring Drive “White Lion”u duyurdu.

Grand Seiko geçtiğimiz sene, Heritage Hi-Beat SLGH005 veya diğer adıyla “Beyaz Huş” modelini tanıtmıştı. Saatin doğadan ilhamla tasarlanan kadranı, tıpkı ismini aldığı Huş ağacı gibi saflığın rengi beyaz tonlarıyla örtülüydü. Ancak yine de bu modelin bembeyaz bir saat olduğunu söylemek pek mümkün değil. Paslanmaz çelik bileziği ve ona yakın tonlardaki kadranıyla Heritage Hi-Beat SLGH005, beyaz Huş ağacı gibi dingin bir salınımla karşımıza çıktı geçtiğimiz senenin bahar aylarında. Grand Seiko’nun Watches and Wonders 2022’de duyurduğu Spring Drive “White Lion” ise bembeyaz tasarımı için ilhamını, dünyanın bir başka güzelliği beyaz aslandan alıyor.

Watches And Wonders 2022: Beyaz Bir Grand Seiko
Watches And Wonders 2022: Beyaz Bir Grand Seiko


Aslan, 1960’tan bu yana Grand Seiko’nun gücü temsil etmek için kullandığı figürlerden biri. Beyaz aslan ise ilk defa kullanılıyor. Hem gücü hem de ihtişamı temsil eden beyaz aslanı, bir mücevher saati olan Spring Drive “White Lion” modelinde görüyoruz. Saatin kasası ve bezeli ışıltılı pırlantalarla süslenmiş, tıpkı bir aslanın yüzünün bembeyaz yelelerle çevrelenmesi gibi. Bu beyaz aslanın yelelerinin ihtişamı yalnız pırlantalarda değil, kadranın deseninde de karşımıza çıkıyor: Kadranın dalgalı yapısında aslanın buklelerinden ilham alınmış. Indeks olarak ise dikdörtgen şeklinde siyah spinel taşları kullanılmış. Tüm bu değerli taşlar, Shiojiri’deki Shinshu Saat Stüdyosu’nda üretilmiş ve kadrana elle işlenmiş. Saatin tasarımında 267 pırlanta ve 26 siyah spinel taşı kullanılmış. 44.5 mm çapında ve Platin 950’den yapılmış hacimli kasasıyla “White Lion” hem güçlü hem de zarif, beyaz bir aslan gibi .

Watches And Wonders 2022: Beyaz Bir Grand Seiko
Watches And Wonders 2022: Beyaz Bir Grand Seiko

Saat, Masterpiece Koleksiyonu’ndaki tüm Spring Drive saatlerini tasarlayan Micro Sanat Stüdyosu’nun tasarladığı kalibre 9R01 ile çalışıyor. (Micro Artist Studio, Shinshu Saat Stüdyosu’nun bünyesinde bir tasarım atölyesi.) Kalibre 9R01, tam kurulumunda sekiz günlük ya da 192 saatlik güç rezervi sunuyor. Mekanizmanın safir kasa arkasından görülebilen köprüsü, sanatçılara ve şairlere ilham olan Fuji Dağı’nın görünümünde tasarlanmış. Spirng Drive “White Leon”un son dokunuşları ise beyaz renkteki timsah derisi kayışla yapılmış.

Spring Drive “White Lion” 5 adet üretilmiş. Saate ilham veren ve yazar Linda Tucker’ın “Güneş tanrısının çocukları” dediği beyaz aslanların günümüzde vahşi doğada yaşayan beyaz aslanların sayısı ise 13 civarında.