Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2022: A. Lange & Söhne’nin Odysseus’u

4 Nisan 2022
Watches and Wonders 2022: A. Lange & Söhne’nin Odysseus’u

A.Lange & Söhne, Watches and Wonders 2022’de ilk titanyum saati Odysseus’u tanıttı.

İnsanlığın anlattığı gelmiş geçmiş en büyüleyici ve büyük anlatılardan biri Homeros’un Odysseia destanıdır. Batı edebiyatının en eski örneklerinden biri olan bu destanda, on yıl süren Truva Savaşı sonrasında şehrin düşmesinin ardından Yunan kahramanı Odysseus’un evi İthake’ye dönüş yolculuğunu anlatır. Ancak tahmin ettiğiniz üzere yazımızın başlığındaki Odysseus, meşhur destan Odysseia’nın kahramanı değil, A. Lange & Söhne’nin Watches and Wonders 2022’de tanıttığı modellerden biri, üstelik markanın titanyum kasası olan ilk saati.

Anımsanacağı üzere Odysseus modeli ilk olarak 2019’da paslanmaz çelik kasada, bir sene sonra ise beyaz altın versiyonuyla üretilmişti. Şimdiyse titanyum kasada üretilerek A. Lange & Söhne’nin ilk titanyum saati olarak karşımıza çıkıyor. (2019’da tanıtılan ilk versiyon ise markanın tamamen paslanmaz çelikten ürettiği ilk modeli olmuştu.)Fuar kapsamında tanıtılan Odysseus Titanium Limited Edition ise markanın ilk titanyum saati.

Watches And Wonders 2022: A. Lange &Amp; Söhne’nin Odysseus’u

Odysseus Titanium Limited Edition boyutları, teknik özellikleri ve tasarım olarak önceki iki Odysseus modeliyle aynı kalırken kadran için yeni bir “Buz Mavisi” renk tercih edilmiş. Kadranın merkezini sarmalayan katmanlı yapı oluklu bir görünüm yaratıyor. Kadranın rengi ilk Odysseus’dan farklı olsa da oluklu yapısıyla bir önceki modellerin kadranıyla benzer görünümü yakalıyor. Materyali farklı olsa bile bilezik de diğer modellerde olduğu gibi beş parçalı yapıda.

Watches And Wonders 2022: A. Lange &Amp; Söhne’nin Odysseus’u
A.lange &Amp; Söhne, Bu Kadran Tasarımını “Saklı Görünüm” Olarak Tanımlıyor.

Saatin 5 derece titanyumdan yapılmış kasası 40.5 x 11.1 ölçülerinde. Çelik versiyonda yüzeyler çoğunlukla fırçalanmış ve parlak görünürken A. Lange & Söhne Odysseus Titanium’da yüzeyler çoğunlukla kumlanmış ve mat yapılmış. Kasa ve bilezik sade olsa da bezel, kasanın kenarları ve boynuzlar parlaklığını koruyor.


Odysseus’un bünyesinde ise büyük gün ve tarih göstergeli otomatik mekanizma L155.1 Datomatic bulunuyor . 5 Hz’lik çalışma hızına sahip mekanizma, 50 saatlik güç rezervi sunuyor. Elle oyulmuş ince işçiliği, eğimli kenarları, mavi vidaları ve siyah rodyumlu rotoru ile mekanizmanın işçiliği tipik bir A. Lange & Söhne mekanizmasını sergiliyor.

Markanın ilk paslanmaz çelik saati olan Odysseus’un yeni titanyum versiyonu -markanın ilk titanyum saati olduğunu bir kere daha hatırlatmakta fayda var- A. Lange & Söhne Odysseus Titanium’u markanın butiklerinden temin edilebilir .

Watches And Wonders 2022: A. Lange &Amp; Söhne’nin Odysseus’u