Oris Carl Brashear Calibre 401 Limited Edition

Usta Dalgıca Oris’ten Bir Denizci Selamı: Oris Carl Brashear Calibre 401

Oris Carl Brashear serisinin üçüncü saati Oris Carl Brashear Calibre 401, yeni kalibresi ve usta dalgıç anısına uygun tasarımıyla göz dolduruyor.

Amerikan donanmasındaki usta dalgıçlardan biri olan Carl Brashear, 1966’da bir bacağını kaybetmesine rağmen dört sene içerisinde uzman dalgıç unvanına erişmişti. Kahraman denizcinin hayatı 2000’de, “Onurlu Bir Adam” filmiyle beyaz perdeye aktarıldı. Bu kahraman denizcinin anısına yapılan tek proje, elbette ki bu film olmadı. Oris de, 2016 senesinde çıkardığı 42 mm Oris Carl Brashear saatiyle, usta dalgıca bir denizci selamı verdi. Serinin ikinci saati, iki sene sonra gelen Oris Carl Brashear Chronograph (bu sefer kasası 43 mm’idi) oldu. Geçtiğimiz günlerde duyurulan Carl Brashear Calibre 401 ile seriye bir üçüncü saat daha eklenmiş oldu.

Carl Brashear Vakfı ile işbirliği içerisinde üretilen bu üçüncü saat, bir yenilik olarak Oris’in 5 günlük güç rezervine sahip otomatik kalibre 401 ile güçlendirilmiş. Saat kasası, serinin diğer saatleri gibi bronzdan yapılmış. Bu bronz kasa aynı zamanda, Carl Brashear’ın kariyeri boyunca giydiği dalgıç kıyafetindeki bronz başlıkların bir sembolü. Elbette bronzun kendine ait bir hikâyesi olduğunu da unutmamalı: Bronz havadaki oksijen ve cildinizdeki nemle tepkimeye girerek patinaj yapan doğal bir malzeme; böylece saati takan kişinin bileğinde, zamanla özel bir görünüm kazanacak. Bir başka özelliği ise, Brashear’ın dalgıç kaskına işlenen cümlenin, saat kasasının arkasına işlenmiş olması: “ It is not a sin to get knock down, it is a sin to stay down.” (Düşmek değil, kalkmamak ayıp). 40 mm kalınlığındaki kasa, diğer iki saatten de ince tasarlanmış.

Carl Brashear Calibre 401’nin kadranı deniz mavisi renginde. Ortasında altın rengi bir çizgi bulunan kayışı da ayırt edici özelliklerinden biri. Kayış, Erika Original’s tarafından tasarlanmış. Kasadaki bronza uyumlu olarak kayışa bronz bir toka eklenmiş.

Carl Brashear Calibre 401, 2.000 adetle sınırlı sayıda üretilmiş. Ahşaptan yapılmış özel bir hediye kutusu ile sunulan saatin satış fiyatı ise 3.900 İsveç frangı.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir