Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Tiyatro Perdesinden Beyaz Cama: Hamlet

30 Haziran 2021
Tiyatro Perdesinden Beyaz Cama: Hamlet

Shakespeare’ın meşhur Hamlet’i Kaan Müjde’nin uyarlamasıyla beyaz cama taşınıyor. Çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlanan dizinin Hamlet’i genç bir kadın tarafından canlandırılacak.

Shakespeare’ın en çok okunan, sahnelere ve beyazperdeye en çok uyarlanan oyunlarından biri olan Hamlet’i en çok da “Olmak ya da olmamak” ya da “Çürüyen bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda” replikleriyle biliriz. Hangi yılda yazıldığı tam olarak bilinmeyen oyun, Prens Hamlet’in babası öldükten sonra tahta geçen ve annesi Kraliçe Gertrude ile evlenen amcası Claudius’tan nasıl intikam aldığını anlatan bir trajedidir. Ölmüş Kral Hamlet’in hayaletinin olduğu sahneler, okuru heyecanlandırırken Prens Hamlet’in sevgilisi Ophelia da oyunun önemli karakterlerinden biri olarak unutulmaz karakterler tarihinde yerini almıştır.

Yazıya başlarken de söylediğim gibi Hamlet beyazperdeye en çok uyarlanan tiyatro oyunlarından biri. Hatta Metin Erksan’ın 1977’de çektiği “İntikam Meleği-Kadın Hamlet”, yönetmenin kendi zamanının ötesinde, özgün işlerinden biri olan bir Hamlet uyarlaması. Gerçeküstü ögelerin yer aldığı bu filmde Hamlet karakteri bir kadın olarak karşımıza çıkar, onu da Fatma Girik canlandırmaktadır. Nedeyse 45 sene evvel çekilen ve Metin Erksan’ın özgün işlerinden biri olarak sinemanın tozlu raflarından yer edinen “Kadın Hamlet”i anıp yeni bir Hamlet uyarlamasına geçiyoruz. Yönetmen Kaan Müjdeci tarafından çekilen “Hamlet” dizisinin Büyükada’daki çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Orijinal özet bilgisine göre dizinin hikâyesinde 16. yüzyıldaki Danimarka Krallığı’nın çöküşüne ve güç dengelerine bugünkü “fayton krallığı” üzerinden bakılıyor. Üstelik “Kadın Hamlet”teki gibi bu dizide de Hamlet genç bir kadın. Büyükada’da 81 atın topluca gömüleceği bir gece, faytonların sahibi olan adam öldürülür. Katil ise erkek kardeşidir. Maktulün genç kızı, babasının katillerini bulmak ve karanlık ilişkilerini ortaya çıkarmak için bir intikam planı hazırlar. Bu plan dahilinde şüpheli olan herkesi TV’de yayınlanan bir reailty show’un sahnesinde buluşturacaktır…

Tiyatro Perdesinden Beyaz Cama: Hamlet
Tiyatro Perdesinden Beyaz Cama: Hamlet

Çekimleri yaklaşık 2,5 ay süren dizinin başrollerinde Elif İşcan ve Erdal Beşikçioğlu’nu görüyoruz. Şebnem Bozoklu, Hatice Aslan ve Mustafa Alabora oyuncu kadrosundaki diğer isimlerden. Kaan Müjdeci’nin Hamlet uyarlamasının önümüzdeki sonbaharda GAIN ekranlarında olması bekleniyor.