Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Tate Sanat Galerisi’nden Üç Online Atölye Çalışması

28 Aralık 2020
Tate Sanat Galerisi’nden Üç Online Atölye Çalışması

2021’e evlerimizde ve dört günlük karantinayla giriyoruz. İşte evlerimizde geçireceğimiz bu dört gün için Tate Sanat Galerisi’nde görebileceğimiz online bir atölye çalışması: UNIQLO TATE LATES: NIGHT IN

Tate Sanat Galerisi’nin geçen sene düzenlediği üç farklı atölye çalışması tek bir video halinde 4 Ocak’a kadar ücretsiz olarak görülebilecek. Üç farklı sanatçının çalışmasını içeren video yaklaşık 34 dakika sürüyor.

Video Lakwena Maciver’ın Create Statement with Lakwena etkinliği ile başlıyor. Resim yapmayı bir meditasyon haline getiren sanatçı, sanatseverler için keyifli dakikalar sunuyor. Video boyunca yaptığı etkinlikte kullandığı basit malzemelerle izleyicilerine de ilham olabilecek bir duvar dekorasyonu oluşturuyor. Lakwena’nın etkinliği yeni yılda evimiz için oluşturabileceğimiz sanatsal dokunuşları olan bir duvar dekorasyonu için ilham verici bir içerik oluyor.

Ayrıca Lakwena’nın geleneksel işaretlerle çağdaş grafik tasarımını birleştirdiği çalışmaları özgün ve dikkat çekici eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Oluşturduğu dekoratif sanat eserleri birer iletişim aracı haline geliyor. Son olarak, Lakwena’nın “The Power of Girl” temalı eserlerine de bakmanızı önermeden geçmek istemiyorum.

Tate Sanat Galerisi'nden Üç Online Atölye Çalışması
Sanatçının ilk müze gösterisi olan “Home Place” 10 Aralık- 21 Şubat tarihleri arasında Vigo Galerisi’nde sergilenmekte.

Videonun ikinci kısmı ise DIY Zines with Riot Soup etkinliği ile devam ediyor. Kolektif bir kadın grubu olan Riot Soup kolay bir şekilde tasarlanabilecek bir DIY Zine tasarlayarak keyifli vakit geçirmemizi sağlarken bir yandan da kendi oluşturabileceğimiz DIY Zine’lar için ilham veriyor.

Ve videonun son çalışması da Nurturing Black Joy: Painting with Ashton Attzs oluyor. Videonun bu son kısmında henüz 21 yaşındaki Londralı genç sanatçı Attzs’in Nurturing Black Joy adını verdiği eserini oluşturuyor. Bu genç sanatçının eserini oluşturma sürecini adım adım izlemek ayrı bir zevk verip, sizleri ekran başından bir tablonun yaratım sürecine dâhil ediyor.

Tate Sanat Galerisi'nden Üç Online Atölye Çalışması
Nurturing Black Joy