Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sezonun Yükselen 8 Wellness Trendi

21 Mart 2022
Sezonun Yükselen 8 Wellness Trendi

Fiziksel, zihinsel sağlığınızı ön plana koymak ve kendinize odaklanmak, iyi ve kaliteli bir yaşam için önceliklerinizden olmalı. Daha zinde bir vücut ve mental statünüz için dönemin yükselen wellness trendlerini araştırdık.

Farkındalık Yürüyüşü

Spor salonlarının kapalı olduğu, açık havaya hasret kaldığımız dönemde yürüyüş, aslında birçoğumuz için kurtarıcı bir aktivite haline geldi. Vücut sağlığına yüksek doz faydası bulunan bu egzersiz, şimdilerde mental sağlığınıza da iyi gelecek bir forma bürünüyor. Farkındalık yürüyüşü, tempo ve adım sayısıyla ilişkilendirilmiyor. Çevrenizde daha önce dikkat etmediğiniz detaylara odaklanarak yürüdüğünüz, farklı rotalar keşfederek yeni heyecanlar yaşadığınız ve kendinize, sahip olduklarınıza teşekkür ederek devam ettiğiniz farkındalık yürüyüşü, günlük hayatın stresinden uzaklaşmaz ve zihninizi boşaltmanız için birebir.

Dijital Wellness

Dijital dünyaya daha fazla karşı koymadan lehinize çevirmeye ne dersiniz? Egzersiz değerlerinizi ve vücudunuzun anlık durumunu ölçen özel saatler, odaklanmanıza yardımcı olacak konforlu bluetooth kulaklıklar, meditasyon merkezini odanıza taşıyan uygulamalar gibi dijital yardımcılarla teknolojinin meyvelerini wellness rutininize adapte edin.

Yeni Nesil Beslenme

Wellness’a bütünsel yaklaşım, içten dışa sağlık ve bakım, ne yiyorsan osun anlayışı ve güçlü bağışıklığın hâlâ odak noktamızda olduğu bu dönemde beslenme alışkanlıkları da yenileniyor. Paketlenmiş gıdalardan uzakta; vitaminler, probiyotikler ve lif bakımından zengin süper yiyeceklerle daha temiz ve destekleyici bir diyet ön plana çıkıyor.

Sezonun Yükselen 8 Wellness Trendi
Sezonun Yükselen 8 Wellness Trendi

Ayrıca bağışıklık sistemini destek için beslenme planlarının odak noktası da değişiyor. Bağışıklık hücrelerinin yüzde 70-80’ini barındıran bağırsak mikrobiyomunu destekleyen, sindirim sistemine iyi gelen besinler ve takviyeler günlük rutinimizde kendilerine geniş bir yer buluyor.

Uyku Düzeni

Kaliteli bir uykunun sağlık ve güzellik üzerindeki olumlu etkisini hepimiz biliyoruz. Daha özenli ve iyi tasarlanmış bir uyku düzeniyse yeni odak noktanız haline gelmeli. Tam karanlık, dikkat dağıtan ögelerden yoksun ve derin uykuya dalabileceğiniz bir ortam olmazsa olmazlardan. İpek yastık kılıfları, rahatlatıcı kokular ve uyku kalitenizi ölçümleyerek neleri iyileştirebileceğinizi size söyleyen, alışkanlıklarınızı belirleyip kaliteli uykunun ipuçlarını veren elektronik ürünler ise destek alabileceğiniz yardımcılar arasında.

Daha Kişisel

Sürdürülebilir, efektif ve vücudun dengesiyle oynamayan bir egzersiz ve diyet rutini için daha kişisel ritüellere yönelmek gerektiğinin artık daha çok bilincindeyiz. Kendi metabolizmanıza, vücut tipinize, günlük alışkanlıklarınıza ve imkanlarınıza uygun olarak tasarlanan beslenme ve spor düzeni, şok diyetlerin, tektip kuralların ve ezberlenmiş fitness seanslarının yerini almaya kararlı. En doğru ve etkili sonuçlar için spor ve beslenme uzmanlarıyla görüşmeyi ajandanıza ekleyin.

Sezonun Yükselen 8 Wellness Trendi
Sezonun Yükselen 8 Wellness Trendi

Bilinçli Nefes

Siz farkında olmadan hayatınızı şekillendiren ve duygu ritminize uyum sağlayan bir alışkanlığınız var: Nefes. Nefes egzersizi ve nefes terapisi aslında basit dinamikleri olan, ama çok geniş ve uçsuz bucaksız bir alan. Vücuttaki enerji sıkışmasını çözmeye ve sizi serbestleştirmeye yardımcı olan nefes egzersizleri, daha berrak bir zihin ve daha dengeli bir ruh hali için birebir. Nefes alışverişinizi yöneterek duygu durumunuzu mikro ölçekte kontrol altına almanızı sağlayacak, enerjinizi yükseltecek, stresinizi azaltacak ve kendinizi daha iyi bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak bu öğretiyi denemek için zaman kaybetmeyin.

Adaptojenler

Strese karşı vücudu dengeleyen, zihni dinginleştiren ve dolayısıyla stresin ortaya çıkardığı problemlere karşı kalkan olan popüler besinlerle tanışın: Adaptojenler. Vücudu her türlü strese karşı koruyan bitki ve mantarlardan oluşan adaptojenler, beden ve zihnin strese yol açan durumlar karşısındaki tepkisini hem kısa hem de uzun vadede düzenleyerek adeta bir stres bağışıklığı sağlıyor. Takviye, toz veya çay gibi formlarla beslenme rutininize dahil edebileceğiniz adaptojenleri vücut tepkinizi ölçmek için düşük dozlarla deneyimleyebilir, doğru ve sağlıklı bir rutin için beslenme uzmanınızdan destek alabilirsiniz.

Sezonun Yükselen 8 Wellness Trendi
Sezonun Yükselen 8 Wellness Trendi

Zihin için Egzersiz

Bikini vücudu, selülit problemi gibi negatif bir etki yaratan terimler, her bedeni kucakladığımız ve daha kapsayıcı olan bu dönemde artık pek fazla telaffuz edilmiyor. Dolayısıyla egzersiz rutinleri kalıplaşmış bir vücut şekline ulaşmak için değil, enerjinizi yükseltmek, daha sağlıklı olmak ve zihninizi boşaltmak için yeniden şekilleniyor. Sosyal medya üzerinden dayatılan karın kaslarına ulaşmak için sıkıcı ve sizi mutsuz eden bir spor seansı yerine, size iyi gelen, daha motive kalabileceğiniz ve günün stresini atabileceğiniz bir rutinden bahsediyoruz. İster ultra yoğun bir HIIT seansı, isterseniz dingin bir Yin Yoga ritüeli: Deneme yanılma yoluyla sizi en mutlu eden sporu bulun ve egzersiz anlayışınızı yenileyin.