Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Satıyorum, Sat-tım: 3,14 Milyon Dolarlık “Daytona”

29 Nisan 2021
Satıyorum, Sat-tım: 3,14 Milyon Dolarlık “Daytona”

Turkuaz rengindeki kadranı ve platin kasasıyla Rolex “Zenith” Daytona; 3,14 milyon Amerikan dolarıyla bir açık artırmada satılan en pahalı Rolex saatlerden biri oldu.

Geçtiğimiz hafta cuma günü düzenlenen Sotheby’s Hong Kong saat açık artırmasında öne çıkan saatlerden biri de Rolex Daytona oldu. Bu özel Rolex “Zenith” Daytona, yaklaşık 3,14 milyon Amerikan dolarıyla alıcısını buldu. Bir Rolex saatinin açık artırmada elde ettiği en yüksek fiyatlardan biri olarak tarihe geçti. Rolex’in rekor fiyatı ise geçen sene yine Sotheby’s açık artırmasında 3,27 milyon dolara satılan bir başka Daytona modeli olmuştu. (Geçtiğimiz hafta satılan Daytona ile müzayede evi, Hong Kong satışlarında seneler içerisinde toplam 5 Daytona’yı satışa çıkarmış oldu.)

Bu sene satılan 1998 üretimi saat, turkuaz ve “Stella” lake kadranıyla bilinen platin kasalı tek Daytona. Saati özel kılan birçok özellik bulunmakta. Tahmin ettiğiniz üzere ilki turkuaz rengindeki kadranı. Bir başka özelliği olan platin kasanın kalınlığı ise 40 mm. Kasa arkasına saatin üretim tarihi olan 1998 yazılmış. Zenith mekanizması kalibre 4030 ile donatılmış; saatin takma adının Zenith olması da buradan geliyor. Turkuaz kadranı ve platin kasasıyla kendi serisinde özel olan bu Daytona, timsah derisi kayışla tamamlanmış. Tokası da kasası gibi platinden yapılmış.

Satıyorum, Sat-Tım: 3,14 Milyon Dolarlık “Daytona”

Saat, tahmin edilen satış fiyatının yaklaşık altı katı bir fiyat olan 3,14 milyon Amerikan dolarına satıldı. Böylece açık artırmada tahmin edilen fiyatın üzerine çıkan ilk beş saatten biri oluyor. Saatin turkuaz rengindeki nadir kadranına ve platin kasasına baktığımız vakit “Var mı artıran?” sorusuna neden kayıtsız kalınamadığını anlamamız pek mümkün.