Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sanat ve Dayanışma Tabağınızda

15 Kasım 2021
Sanat ve Dayanışma Tabağınızda

2021 Artist Plate Project, 45 sanatçının tasarladığı özel edisyon tabaklarla Amerikalı evsizlere fon sağlıyor.

“Sanat sanat için midir, yoksa toplum için midir?” Bu yüz yıllık soru hakkında sizler ne düşünüyorsunuz bilmiyoruz fakat ilerleyen satırlarda bizler sanatı bir tabak dayanışma örneği olarak ele alacağız. Evsizlik sorununa odaklanan ABD’li dayanışma grubu Coalition for the Homeless (Evsizler için Koalisyon), 2021 Artist Plate Project için dünya çapında 45 sanatçıyla limitli üretim bir tabak koleksiyonunda bir araya geldi. 2021 Artist Plate Project’in amacı ise en yalın haliyle şöyle: Satılan her tabağın geliri yaklaşık 100 kadar Amerikalı yoksula bir yemek öğünü sağlayacak.

İhtiyaç sahibi Amerikalı yurttaşların yiyecek, giyecek, konut ve benzeri acil ihtiyaçlarını karşılamada destek sunan Coalition for the Homeless 2021’de 40. senesini kutluyor. Evsizliğe odaklanan bu dayanışma grubunun aktardığı verilere göreyse geçtiğimiz ay sokaklarda uyuyan Amerikalı vatandaş sayısı yaklaşık 48 bindi.

El işlemesi porselen tabakların sanatçı yelpazesi hem adını yeni duyurmaya başlamış hem de usta sanatçılardan oluşuyor. KAWS, Helen Frankenthaler, Virgil Abloh, George Condo, Nicolas Party ve Loie Hollowell, katılımcılardan bazıları. 2020 Artist Plate Project, geçtiğimiz sene oldukça büyük bir başarı elde ederek 1,5 milyon doların üzerinde satış sağlamıştı. Bu sene tanesi 150 dolardan satışa sunulacak parçalardan elde edilecek gelir ise merak konusu. 2021 Artist Plate Project kapsamındaki tabaklar 16 Kasım’da Artware Edition’da satışa sunulacak, oluşumun websitesinde satış için geri sayım çoktan başladı bile!

Proje ekibi, her gün 3.500 evsiz ve risk altındaki kişilere acil yiyecek ve giyecek, kriz hizmetleri, kalıcı konut ve gençler için iş eğitimi sağlayan yerel New York örgütleriyle birlikte çalışarak satışlardan elde edilen geliri pay edecek. Sanatın herkes için olduğu bu yazıyı ise hem Eduardo Galeano’nun “Dayanışma yataydır, karşısındaki kişiye saygı duyar” sözlerini anımsayarak ve her biri âdeta birer tablo olan tabak tasarımlarıyla bitiyoruz.

Görseller: Artist Plate Project

Sanat Ve Dayanışma Tabağınızda
Eva Juszkiewicz
Sanat Ve Dayanışma Tabağınızda
Robert Longo
Sanat Ve Dayanışma Tabağınızda
Jonas Wood