Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Saatolog Picks: Trend Döngüsünde Yeni Sezon

3 Ağustos 2023
Saatolog Picks: Trend Döngüsünde Yeni Sezon

Worth Global Style Network, namı diğer WGSN, dünyanın 20 yıllık bir trend döngüsü olduğunu söylüyor. Bir anda popülerleşip, ana akım haline dönen bir tavrın, davranışın, 20 yıllık bir döngü içerisinde tekrar hayatımıza girebileceğini, nostalji duygusunun aslında trendlerden mütevellit olduğunu belirtiyor. Bu veri ışığında şapkamızı önümüze koyup düşündüğümüzde, 10 sene önce tüm sokağı ele geçiren, tüm moda markalarına logo puntolarını büyüttüren 90’ların hızlı dönüşü, 1990’lı yıllardan tam 20 sene sonra 2010 sularında gerçekleşti. Şimdilerde millenyum trendlerini, Y2K estetiğini, aradan 20 yıl geçtikten sonra yeniden tüm çevremizde görünüyoruz. Bu döngünün akıbetini şüphesiz ki bu trendleri pratiğe döken isimler belirliyor, lakin trendleri sahiplenmek ve uygulamak bize görev olarak düşüyor. Hal böyle olunca Saatolog editörleri olarak 2023’ün en “hype” trendlerini derledik, 20 yıl sonrası için yatırımı bugünden yaptık.

2000’ler Estetiği

Biraz önce de okuduğunuz satırlarda olduğu gibi, 2000’lerin sıra dışı perspektifi, hem sokak stilini hem estetik bakış açımızı ele geçirmiş durumda. Yüksek teknolojinin hakimiyetine girdiğimiz bir dönemde VCR kamera estetiğini görsel dünyamıza dahil edebilen bir trend, haliyle hayatımızın pek çok alanına tesir ediyor. Barbie filmiyle birlikte hayatımıza iyiden iyiye giriş yapan, aslında Barbie’nin yolunu yapan trend olabilir mi?

Denim on Denim

Şimdi gözlerinizi kapatın, 2001 yılına ışınlanıyoruz. Britney Spears ve Justin Timberlake’in birlikte olduğu günlerdeyiz. American Music Awards gerçekleşiyor ve kırmızı halıda arzı endam eden bu ikili baştan aşağı denim giymiş halde karşımızdalar. Şimdilerde hem denim maksi eteklerin, hem baştan aşağı görünümlerin yeniden Instagram feed’imize ve hatta podyumlara dönüşüne tanıklık ediyoruz.

Kroşe mi File mi?

2000’li yılların en popüler trendlerinden birisi olan file aksesuarlar, sürdürülebilir alternatifleriyle, kroşe görünümlerle ve örme parçalarla tekrar trend radarına takılıyorlar. Uzun kollu kroşe parçaların yaz aylarına entegrasyonu, lüks moda markalarının atölyelerinden çıkan parçalarla sağlandı ve aynı parçalar, şimdilerde deniz kenarında güneşin tadını çıkarıyorlar.

Müziğin Gücü Adına

Birkaç yıl önce ne kadar küçük o kadar iyi diyebileceğimiz bluetooth’lu kulaklıklar, ear bud’lar ve AirPod’lar, şimdilerde yerlerini en büyük, maksimalist alternatiflerine devrediyorlar. AirPods’un en büyük versiyonu AirPods Max, sokak stilinin ikonik bir parçası haline geldi. Havalimanı stilinde bile karşımıza çıkan, günün her saati bize eşlik eden parçalar, büyük ölçekli halleriyle karşımızdalar.

Optik Bir Bakış Açısı

90’ların sonunda ve 2000’lerde altın çağını yaşadıktan sonra trend dosyalarının tozlu sayfalarında yerini alan optik gözlükler, şimdilerde görme problemlerinden bağımsız bir şekilde stilinizi bir üst seviyeye çıkartmak için aramıza geri geldi. Sıfır numaralı optik gözlüklerin fonksiyondan bağımsız formuyla, görünümünüzü 2000’lerin estetiğiyle güncellemeye hazır olun.