Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” Tiyatro Sahnesinde

12 Nisan 2023
“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” Tiyatro Sahnesinde

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kült eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü, tiyatro sahnesine taşınıyor.

Doğu ve Batı, eski ve yeni, geleneksel ve modern kutupları arasında salınıp duran Ahmet Hamdi Tanpınar’ın zamansız eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü, sinema ve tiyatronun iç içe geçtiği çağdaş bir uyarlama ile sanatseverlerle buluşuyor. Serdar Biliş’in yönetmenliğinde sahneye taşınan oyunun başrolündeki Serkan Keskin, tek başına onlarca surete büründüğü bir oyunculuk performansıyla izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Tiyatro ve sinema arasında geçişken bir dünyanın tasarlandığı oyunun görüntü yönetmenliğini Ahmet Sesigürgil, sahne ve dekor tasarımını ise Gamze Kuş üstleniyor. Tuluğ Tırpan ise canlı piyano performansı ile hikâyeye eşlik edecek.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü 
 
Saatleri Ayarlama Enstitüsü, fakir bir ailede büyüyen ve saatlere büyük bir ilgi duyan Hayri İrdal adlı genç bir adamın çevresinde şekilleniyor. Kalabalık bir şahıs kadrosuna sahip olan romanda, başkahraman Hayri İrdal’dan sonra en baskın karakteri ise Halit Ayarcı oluşturuyor. Öyle ki başkahraman da kendi yaşamını, Halit Ayarcı ile tanışmadan öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı şekilde değerlendiriyor. 
“Büyük Ümitler”, “Küçük Hakikatler”, “Sabaha Doğru” ve “Her Mevsimin Bir Sonu Vardır” adlı dört bölümden oluşan romanın ilk kısmında Hayri İrdal, çocukluğundan başlayarak yaşamını ayrıntılı bir şekilde okurla paylaşıyor. Halit Ayarcı ile eserin ikinci bölümünde tanışan başkahraman, sonrasında onunla birlikte Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün temellerini atıyor. Eserin son bölümünde ise enstitünün beklenmedik akıbeti, o dönemden günümüze devam eden sorunların bir habercisi olarak okurlarını düşünmeye sevk ediyor.