Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Richemont’tan Saat Hırsızlığına Karşı Bir Güvenlik Platformu: Enquirus

8 Nisan 2023
Richemont’tan Saat Hırsızlığına Karşı Bir Güvenlik Platformu: Enquirus

Saatçilik dünyası son zamanlarda, bir polisiye film hikâyesini andıran saat kapkaççıları ve suç çeteleriyle karşı karşıya. Kimi Avrupa ülkelerinde ve ABD’nin lüks caddelerinde artan hırsızlıklardan dolayı lüks saat sahipleri sokağa bileklerinde saatleriyle çıkmaktan kaçınıyor ve hatta evlerinde dahi saatlerinin güvenliğinden emin olamadıklarını söylüyorlar. Geçtiğimiz günlerde dijital bir güvenlik platformu duyuran Richemont Group ise Enquirus ile saat hırsızlığında caydırıcı bir güç yaratmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz ay BBC’de çıkan bir habere göre, Londra’dan Andrew Dinsmore’un saati gün ortasında motosikletli bir hırsız tarafından çalındı. Aynı haber, Londra’da 2022’de meydana gelen saat hırsızlıklarının bir önceki seneye göre yüzde 65 arttığını yazıyor. Londralılar, sokaklarda mücevher ve saat takmaya korktukları gibi değerli eşyalarını evlerinde saklarken dahi güvende hissetmediklerini söylüyorlar. Saat hırsızlıkları başka Avrupa ülkelerinde ve ABD’de de yüksek oranda görülüyor. The New York Times geçtiğimiz sene, 2022’nin ilk yarısında 5.000 Amerikan dolarından daha fazla pahadaki saat hırsızlıklarının iki katına çıktığını yazmıştı. Monaco Daily News ise daha çok yeni, 5 Nisan’da “Rolex Saat Hırsızları Yeniden Cannes’da” başlığıyla geçtiğimiz günlerde Cannes’da peş peşe meydana gelen üç saat hırsızlığını yazdı.

Saat hırsızlığı Paris, Londra ya da Los Angeles gibi büyük şehirlerde son zamanlarda dikkatleri çeken bir artış gösteriyor. Fransız gazetesi Europa Star’a konuşan polis memurları lüks muhitlerde dolaşan kapkaççıların gözlerine kestirdikleri kurbanları boş sokaklarda ya da apartman girişleri gibi tenha yerlerde soyduklarını söylüyorlar. Bu hırsızlık tipinin artışındaki en temel sebep ise kısa ve zahmetsiz yoldan yüksek meblağda soygun yapabilmeleri ve lüks saatleri basit şekilde ve büyük rakamlarla elden çıkarabilmeleri.

Richemont’tan Saat Hırsızlığına Karşı Bir Güvenlik Platformu: Enquirus
Richemont’tan Saat Hırsızlığına Karşı Bir Güvenlik Platformu: Enquirus

Görünen o ki saat hırsızlığı son birkaç sene içerisinde artmışken ve hatta büyük şehirlerdeki saat hırsızları daha agresif hale geliyorken bu olaylar yalnız manşetlere taşınmakla kalmıyor, önde gelen saat sitelerinde saatlerin nasıl korunması gerektiğine yönelik yazılar da kaleme alınıyor. Güvenilir platformlardan alışveriş yapmak ya da en basitinden saatleri kasalarda muhafaza etmek bu önerilerden ikisi. Ancak son zamanlarda artan hırsızlık olayları için bu ve benzeri tedbirlerin yeterli olmayacağı görülmüş olmalı ki, saat ve mücevher dünyasının devlerinden Richemont Group, geçtiğimiz günlerde saat hırsızlığını önlemeyi hedefledikleri dijital platform Enquirus’u duyurdu.

Saatçiliğin kalbinin yaklaşık bir hafta boyunca Cenevre’de attığı Watches and Wonders 2023 sırasında duyurulan Enquirus, saat ve mücevherleri korumak için kurulmuş, tarafsız bir küresel dijital güvenlik platformu. Bütün lüks markalara açık olan Enquirus, aynı zamanda hukuk ve sigorta şirketleriyle birlikte çalışıyor. Dijital platforma kayıt yapan herkes, çalınan ya da kaybolan saatlerini ilan edip Enquirus üzerinden de aramalarına yardım alabilir. Richemont Group CEO’su Jérôme Lambert bu yeni güvenlik platformu için şöyle söylüyor: “Polis güçleri ve sigorta ortakları arasındaki işbirliği kolaylaştırılarak müşterilere ve tüm sektöre hizmet etmek için Enquirus’da birden fazla paydaş bir araya getiriliyor. Amacımız, müşteriler ve sektördeki şirketler için ücretsiz erişim sağlayıp çalıntı saat satma ihtimalini zorlaştırarak saat çalma teşvikini azaltmak.”

Platformun işleyişini ise birkaç kolay adımla takip etmek mümkün: Kayıp ya da çalıntı saatler için Enquirus’a kayıt yaptıktan sonra marka ve seri numaralarıyla birlikte ürünün bilgileri kaydedip elinizdeki ürünün belgelerini de sistemdeki güvenli dijital kasaya yükleyerek kayıp ya da çalıntı saatinizi bu ekosistemde deklare ederek arayabilirsiniz. Aynı şekilde, ikinci el saat almak isteyen kimseler de platformdaki veri tabanından almak istedikleri ürünü kontrol ederek çalıntı bir saat olmadığını teyit edebilir.

Müşterilerinin kayıt işlemlerini kolaylaştırmak için sisteme şimdiden 175’ten fazla lüks saat ve mücevher markası önceden yüklenmiş durumda. Richemont Group’un markalarından IWC, Panerai, Piaget ve Vacheron Constantin de bu markalar arasında. Öte yandan, Paris ve Cenevre’den polis servisleri ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden polis güçleri birlikte çalışmak için Enquirus’a kayıtlı. Richemont, sisteme şimdiye kadar 28.000’den daha fazla kayıp / çalıntı saat girişi yapıldığını söylüyor.