Punk’ın Büyükannesi Hayata Veda Etti: Vivienne Westwood

Punk tarzıyla tanınan moda ikonu Vivienne Westwood dün hayata veda etti.

1970’lerden bu yana moda sahnesinde olan ve İngiliz modasında punk tarzının şekillenmesinde öncü olan moda ikonu Vivienne Westwood 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. Moda ikonunun vefatı resmi Twitter sayfasından şu sözlerle duyuruldu: “Vivienne Westwood bugün huzur içinde ve ailesinin yanında, Clapham, Güney Londra’da hayatını kaybetti. İyiliğe doğru bir değişim yaratmak için dünyanın Vivienne gibi insanlara ihtiyacı var.”

Getty Images

1941’de doğan Westwood, ilk gençlik yıllarında bir süre Londra’da sanat okuluna devam etti. Hiçbir zaman moda eğitimi almasa da pazarlarda bulduğu ikinci el kıyafetleri parçalara ayırarak tasarlamayı öğrendi bir nevi. Westwood’un moda sahnesinde ortaya çıkışı ise 1970’lere dayanıyordu: İngiliz punk müzik grubu Sex Pistols’un menajeri Malcolm McLaren ile birlikte SEX butiğini açmış, punk grupların buluşma noktası haline gelen bir mekân yaratmıştı. Westwood’un kimi zaman kışkırtıcı ve tartışmalı bulunan tasarımları zamanla punk estetiğinin İngiltere’deki dili haline geldi. Tasarımlarındaki tarihi referansları, klasik terziliği ve romantik süslemeleri, politik mesajlarla harmanlayarak İngiltere’nin en ünlü moda tasarımcılarından biri oldu.

Westwood’un ilk podyum gösterisi 1981’de Pirates koleksiyonu için oldu, ki bu bir moda yıldızı olma yolundaki en büyük adımlardan biri oldu. 1987’de ise kendisini bir ikon yapan diğer adımlardan birini attı, “özgürlük heykeli” adı verilen korse tasarımıyla iç çamaşırını dış giyimde görünür kılacak bir stile imza attı. Yıllar içerisinde bir punk butiğinden milyonlarca kazanan bir modacıya dönüşse de aktivist ruhunu hep korudu. 1989’da Tatler dergisi Westwood’u taşıdığı kapağında şu başlığı attı: “Bu kadın bir zamanlar punk idi.” Westwood bu çekim için Birleşik Krallık’ın ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher gibi giyinmişti. Aktivist tavırlarıyla bilinen Westwood’a 1992’de Kraliçe Elizabeth tarafından onur madalyası takdim edildi, punk imzasını atmaktan geri durmayan Westwood Buckingham Sarayı’na iç çamaşırı giymeden katıldı. Punk’ın büyükannesi Westwood, haute couture’a fikirlerini işledi.

Sıra dışı tasarımlarıyla bir moda ikonu haline gelen Vivienne Westwood, Aids Research, PETA ve Oxfam gibi sivil toplum kuruluşlarını destekledi, modanın içinde her zaman bir aktivist olarak var oldu. Formlar ve şekillerle oynayarak yüksek modada fikirlerini duyurdu. En iyi aksesuarın kitaplar olduğunu söyleyen sıra dışı bir modacı olarak bir döneme imzasını attı.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir