Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Phillips Müzayedesi’nde Rekor Fiyata Satılan “Calatravone”

10 Mayıs 2021
Phillips Müzayedesi’nde Rekor Fiyata Satılan “Calatravone”

Patek Philippe’in en köklü koleksiyonlarından biri olan Calatrava serisine ait “Calatravone” Ref. 570, 8-9 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Phillips Cenevre Saat Müzayedesi’nde 3.297.000 İsviçre frangına sahibini buldu.

Patek Philippe’in en eski ve uzun ömürlü koleksiyonlarından biri olan Calatrava serisindeki saatler, 1930’larda üretilen ilk versiyonlarından bu yana sade tasarımlarında barındırdığı şıklıklarıyla gözde saatler olmayı başarıyor. Calatrava Koleksiyonu’nun ortaya çıkış öyküsü de ilgi çekici: O vakitler ekonomik olarak sıkıntı içerisinde olan şirket, yeni bir saat piyasaya sürerek bir çözüm yolu arıyor. Böylece Calatrava serisinin ilk versiyonu olan Patek Philippe Calatrava Ref. 96 üretiliyor ve neredeyse yüz yıllık bir geçmişi olan Calatrava serisi doğuyor. Calatrava saatleri, Patek Philippe stilinin en bilinen örneklerinden biri. Bu serinin 1942’de üretilmiş “Calatravone” (İtalyanca geniş Calatrava demek) lakaplı modeli, 8-9 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Phillips Cenevre Müzayedesi’nde tahmin edilen fiyatın neredeyse dört katı bir fiyat olan 3.297.000 İsviçre frangına satıldı.

Phillips Müzayedesi’nde Rekor Fiyata Satılan “Calatravone”

Patek Philippe “Calatravone” Ref. 570; iki tonlu kadranı, Breguet rakamları ve oldukça iyi korunmuş paslanmaz çelik yapısıyla çok nadir bulunan bir kol saati. Müzayede sahasına son yıllarda giren Ref. 570, büyük kasası ve Breguet rakamlarıyla saat koleksiyonerleri arasında oldukça gözde. İyi korunmuş paslanmaz çelik kasası, Breguet rakamlara sahip iki tonlu kadranının yanı sıra açık artırma dünyasında dikkatleri üzerine çekmesinin bir nedeni de piyasada bu özelliklere sahip iki modelden biri olması.

Phillips Müzayedesi’nde Rekor Fiyata Satılan “Calatravone”

Breguet rakamlı ve iki tonlu kadranın tüm mine çizimleri hâlâ mevcut, bu da kadranın bugüne kadar herhangi bir müdahaleye maruz kalmadığının bir göstergesi. Ayrıca, arşivlerden elde edilmiş bilgiye göre Breguet rakamların saten kaplama olduğu da onaylanmış. Saatin 37 mm kalınlığındaki kasası da keskin yanları ve canlı görünümüyle de cazip bir durumda.  Bu ikonik referans 570, serinin ilk modeli olan Ref. 96’nın 1938’de üretilmeye başlanan büyük bir versiyonu.