Pera Müzesi Evinize Geliyor

Pera Müzesi, kalıcı ve süreli sergilerini üç boyutlu modellenmeyle sunulan bir dijital arşiv halinde sanatseverlerle buluşturuyor.

Sanat galerilerine ya da müzelere giderken yürüdüğümüz caddeler, oturduğumuz kahveciler ya da uğradığımız kitapçılar en az müze gezmek kadar keyifli. Örneğin benim için Pera Müzesi’ne varmanın en keyifli yolu, İstiklâl Caddesi boyunca yürürken artık iki elin parmaklarının sayısını geçmeyecek kadar az kalan kitapçılara uğramaktan geçiyor. Bizler uzunca bir süredir tüm bu keyifli anların hasretini çekerken müzeler ve sanat galerileri de bizler için alternatifler geliştirdiler. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay Louvre Müzesi, içinde “Mona Lisa” ve Hermes heykeli gibi eserlerin de olduğu 480 binden fazla sanat eserini çevrimiçi erişime açmıştı. Pera Müzesi de sanatseverlere benzer bir bahar müjdesi veriyor ve evlerde üç boyutlu sergi deneyimi sunuyor.

Pera Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı kalıcı ve süreli sergiler sanal ortamda sanatseverlerle buluşuyor. Çevrimiçi sergilerden farklı olarak üç boyutlu modellemeyle ortaya çıkan yeni dijital sergiler, fiziksel dünyadakine daha yakın bir deneyim sunuyor. Bu üç boyutlu sergiler, aynı zamanda sanal gerçeklik (VR) gözlüğüyle de deneyimlenebiliyor. En ince ayrıntısına kadar incelenebilen sergiler, multimedya araçlarıyla desteklenmiş; böylece fiziksel dünyaya daha yakın bir haldeler.

Sergiler

Sanal turla gezebileceğiniz sergilerden biri 5 bin yıl öncesinden bugüne uzanan “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri”, bir diğeri ise kahvenin Osmanlı toplumundaki yerini çini ve seramik üretimi ekseninde inceleyen “Kahve Molası”.

“Kesişen Dünyalar” sergisinde ise Osmanlı diplomasi tarihinde hem elçilik hem de ressamlık kimliklerini benimseyen isimlerin çalışmaları sergileniyor. Ressam, arkeolog ve müzeci Osman Hamdi Bey’in sanat hayatına odaklanan “Osman Hamdi Bey” sergisinin içinde yer alan meşhur “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosu da bu dijital arşive dahil.

Müzenin bu kalıcı sergilerinin yanı sıra son bir yıl içerisinde gerçekleştirdiği güncel sergileri de üç boyutlu olarak deneyimlemek mümkün. Minyatür sanatının güncel yorumuna yer verildiği “Minyatür 2.0”, Arnavutluk tarihinin sosyalizmle çetrefilli ilişkisinin incelendiği “Bir Rüyanın İnşası” ve çevresel sorunları kristaller ışığında ele alan “Kristal Berraklığı” ise üç boyutlu görülebilecek diğer sergilerden. Ayrıca müzenin en yeni sergileri olan “Zevk Meselesi” ve “Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş” de dijital sergi arşivine eklenmiş. Sergileri Pera Müzesi’nin websitesi üzerinden ziyaret etmeniz mümkün.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir