Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Patek Philippe’ten Üç Yeni Kronograf

20 Ekim 2021
Patek Philippe’ten Üç Yeni Kronograf

Patek Philippe’in yeni tanıttığı çarpıcı kronograflarını inceliyoruz.

Patek Philippe’in komplikasyonlu saatlerle olan uzun geçmişi için bundan neredeyse 180 sene evveline, Fransız saat ustası Jean Adrien Philippe’in markanın bünyesine katıldığı tarihe gitmemiz gerekiyor. Patek Philippe, o günden bu yana en yüksek değere ve en büyük komplikasyonlara sahip mekanik saatlerle birlikte anılıyor. Geçtiğimiz günlerde tanıttığı üç yeni kronograf ise markanın komplikasyon mekanik saat üretiminde iki asra yakın övgü dolu geçmişini çağdaş ve lüks tasarımlarla gözler önüne seriyor.

Patek Philippe 5204, pembe altın kasada opalin ve abanoz siyah kadranlı versiyonlarıyla 2006’dan beri bildiğimiz bir model. Bu koleksiyonun yeni üyelerinden biri olan Ref. 5204R-011 ise yine 18 ayar pembe altından üretilen kasada, fakat bu sefer güneş ışını desenli antrasit kadranla birlikte geliyor. Saat 6 yönünde konumlandırılmış Ay evresi, saat 12 yönündeki ay ve gün göstergeleriyle klasik bir daimi takvimli Patek Philippe görünümüne sahip. Daimi takvimin yanı sıra ayrık saniye özelliğiyle donatılmış Kalibre CHR 29-535 ile çalışan mekanizma 65 saatlik güç rezervine sahip. Mekanizma ayrıca patentli yedi yeniliği de bünyesinde barındırıyor (bunlardan altısı kronograf, biri ise mekanizma kısmında). Saatin şıklığı ise koyu renkteki antrasit kadrana ve pembe altın kasaya uyumlu kahverengi timsah derisi kayışla yakalanıyor.

Patek Philippe Ref. 5005/1A-001 ise yıllık takvim komplikasyonlarını içeren geri dönüşlü (flyback) özellikli bir kronograf. Çelik kasa ve çelik bilezikle tasarlanan bu model için serinin en sportif olduğunu söylemek mümkün; paslanmaz çelik kasa ve çelik bileziğe ise güneş ışını desenli yeşil renkte bir kadran eşlik ediyor. Güneş ışını deseninin gölgeli bir görünüm yarattığı yeşil kadranda altından üretilmiş indeksler tam da olması gerektiği yerde parlıyor. Bu yeni modelin içine doğru ilerlediğimizde ise Kalibre CH 28-520 QA 24H ile karşılaşıyoruz. Otomatik geri dönüşlü (flyback) kronograf özellikli mekanizmanın patentli yıllık takvimi her yıl 1 Mart’ta olmak üzere yalnız bir defa kurulum gerektiriyor (ayın 30 ya da 31. günlerini de otomatik olarak ayarlıyor).

Patek Philippe’ten Üç Yeni Kronograf
Patek Philippe’ten Üç Yeni Kronograf

Parlak platin kasayla çevrelenen yeşil kadranlı Patek Philippe Ref. 5930P-0012 ise serinin en göz alıcı modeli diyebiliriz. Patek’in en ikonik komplikasyonlarından biri olan World Time Flyback Chrono’nun bir güncellemesi olan model, göz alıcı bir yenilik için markanın daha parlak bir gölgede zengin tonu ile bir adım öteye taşınmış. Saatin merkezi kadranı guilloché deseniyle tasarlanmış. İçten dışa doğru, saat göstergelerinin ardında şehir adları, yeşil harflerle beyaz bir halka üzerine yerleştirilmiş. Merkezden yeşil bir guilloché deseniyle açılan kadran dışa doğru beyaz halkalarla çevrelenip parlak beyaz platin kasayla bitiriliyor; son dokunuş ise saatin merkezine uyum sağlayacak yeşil renkteki deri kayışla yapılıyor. Yeşil kadrandan daha ötesine, merkeze doğru gittiğimiz vakitse Kalibre CH 28-520 HU’yu görüyoruz. Geri dönüşlü kronograf ve dünya saati özellikleriyle donatılmış mekanizma, 24 şehre ait zaman dilimi ve gece/gündüz göstergesinin yanı sıra 55 saatlik de güç rezervine sahip.

Patek Philippe’ten Üç Yeni Kronograf
Patek Philippe’ten Üç Yeni Kronograf

Aslına bakılırsa bu üç yeni modeli özetlemek için saatlerin komplikasyonlarının aksine oldukça yalın bir cümle kurmak mümkün: Patek Philippe, komplikasyonlar alanındaki uzmanlığına bu üç yeni modelle çağdaş bir şıklık getiriyor.