Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Opera Park Kopenhag’a Nefes Aldıracak

21 Kasım 2023
Opera Park Kopenhag’a Nefes Aldıracak

Danimarkalı tasarım stüdyosu Cobe, Kopenhag’ın iç limanında altı bahçeye ve çiçek şeklinde tasarlanmış bir seraya sahip, inşaat faaliyetlerinin yoğunluğu sebebiyle çok da ihtiyaç duyulan yeşil bir vaha olan Opera Park’ı tamamladı. Yemyeşil bir park adası olarak tanımlanan 21.500 metrekarelik alan, Danimarka Kraliyet Operası’nın bitişiğindeki eski sanayi sitesi üzerindeki yeşil bir çim alanı kaplıyor, endüstriyel olanı doğala çeviriyor.

Ekim ayında adada açılan Opera Park’ta altı farklı bahçe bulunuyor; Kuzey Amerika Ormanı, Danimarka Meşe Ormanı, İskandinav Ormanı, Doğu Bahçesi, İngiliz Bahçesi ve aynı zamanda bir kafeye ve 300 araç kapasiteli bir yer altı otoparkına ev sahipliği yapan çiçek şeklindeki merkezi bir seranın içinde yer alan Subtropikal Bahçe.

Cobe’un kurucusu Dan Stubbergaard, Opera Park’ın, Kopenhag’ın hareketli kentsel gelişiminin ortasında doğanın ön plana çıktığı bir yer olması ve dikkatle hazırlanmış bakış açılarıyla projenin, biyoçeşitliliğin azaldığı günümüzde, Kopenhag’ın tarihi, romantik bahçelerinden öğeler barındırdığını dile getiriyor. Bu bakış açısıyla derlenen projede Opera Par’a kuşları ve böcekleri barınak ve yiyecek bulmaya teşvik etmek için 223 benzersiz yerel ve egzotik bitki dahil olmak üzere 600’den fazla ağaç, 40.000 soğanlı bitki ve 80.000 otsu çalı ve çok yıllık bitki dikildi.

Ziyaretçiler, bitişikteki adada bulunan Danimarka Kraliyet Opera Binası’na, üstü kapalı bir yürüyüş yolu bulunan peyzajlı köprü üzerinden yürüyebilsinler diye tasarlanan organik şekilli cam yapının yanı sıra parkta yansıtma havuzu, nilüfer göleti ve çeşme bulunmaktadır. Ayrıca doğadan geleni yine doğya vermek için tasarlanan yeraltı su depoları, seranın sulanmasında kullanılabilecek yağmur suyunu depolamak için tasarlandı.

Şehrin tam ortasındaki bu vaha, keşfedilmek üzere ziyaretçilerini bekliyor.