Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Nike’ın Metaverse Adımı

30 Aralık 2021
Nike’ın Metaverse Adımı

Nike, sanal ayakkabı üreten RTFKT’yi satın alarak metaverse evrenine büyük bir adım atıyor.

Bir çift ayakkabıya sahip olmayı düşlediğiniz oldu mu hiç? Düşünün ki Carrie Bradshaw’ın yerinde siz varsınız ve New York sokaklarını adımlarken Manolo Blahnik vitrininin önünde durup mavi stilettolara bakarak hayallere dalıyorsunuz. Yahut belki de Murathan Mungan’ın romanlarında bir karaktersiniz de içine yıllar yılı giymeyi hayal ettiğiniz topuklu ayakkabıları koymak için müthiş ışıltılı bir vitrin yaptırıyorsunuz. Hayal dünyası bu ya, düşlerimize nelerin konuk olacağı hiç belli olmuyor ve kimi zamanda çok sevdiğimiz pabuçlar dahil oluyor hayal dünyamıza.

Şimdi biraz gerçeğe ya da sanal gerçeğe dönüp Nike’ın sanal evren için ayakkabılar üreten RTFKT Studios’u bünyesine dahil ettiği haberine gelelim. Üstelik, bu şirketin daha önce gerçek ayakkabılarla sanallarını birleştirdiği tasarımları sadece 6 dakika içinde 3,1 milyon dolara sattığını anımsadığımızda Nike’ın adımı kulağa hiç fena gelmiyor. Markanın bu satın almada ana gayesi ise kültür ve oyunu bir araya getiren yeni nesil koleksiyonları NFT’lerle sanal evrende satışa sunmak.

Sanal evrene adımın iyi bir yatırım olduğu gayet açık olsa da, satın alma ile ilgili detaylar henüz paylaşılmış değil. Şimdilik gördüğümüz tek şey ise RTFKT’nin şimşek şeklindeki logosunun yanına yerleştirilmiş ikonik Nike logoları oluyor. Tasarlanacak yeni NFT Nike ayakkabılarının nasıl satın alınacağı da henüz açıklanmış değil. Nike’ın üreteceği sanal ayakkabılar ile ilgili pek çok soru işareti mevcut, bizimse aklımızda ise şu soru var: Sahi, bir çift sanal ayakkabıya sahip olmayı düşlediğiniz oldu mu hiç?