Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Montblanc’ın Yeni İmzası

18 Mart 2021
Montblanc’ın Yeni İmzası

Bir markayı ikonik hale getiren değerler nelerdir? Bu sorunun cevabı, bugün rüştünü ispat etmiş pek çok kurumun miras olarak kabul gördüğü değerler bütününü kapsıyor. Geçmişten bugüne taşınan değerleri yaşatmak, onları güncellemek ve sürdürülebilir kılmak, lüks perakende sektörünü düşündüğümüzde kült mertebesine oturmak için izlenen yol olarak biliniyor. 

Montblanc, kurulduğu yıl olan 1906’dan itibaren ikonik tasarımlar piyasaya sürüyor. Yüksek saatçiliğe hizmet ederken, kalem, mücevher ve “small leather goods” segmentinde çığır açan işlere imza atıyor. Bunu yaparken kendi imzasını taşıyan tasarımların ortak bir dili oluşuyor ve haliyle Montblanc’ın marka kimliği şekilleniyor. Bu marka kimliğinin sağlam bir temele oturduğunun ve markayı ikonik hale getirdiğinin katını ise tam olarak kuruluş yıllarında gizli. Zira 1920’li yıllarda markanın logosu olarak kullanılan tipografik bir çalışma, takvimler 2021’i gösterdiğinde markanın yeni monogram çalışmasına ilham kaynağı oluyor. 

Montblanc’ın Yeni İmzası
Montblanc’ın Yeni İmzası

Monogram, aslında en kaba tabiriyle bir damgalama yöntemi olarak ifade edilebilir. Milattan önce 350’li yıllara kadar uzanan bir geçmişe sahip olan bu uygulama, Antik Yunan’da bozuk paraların hangi şehre ait olduğunu belirtmek amacıyla, şehrin baş harflerini kullanarak kategorizasyonu sağlıyor. Yani başka bir deyişle, geniş bir spektrumda ayrışmayı sağlamanın yolu monogramdan geçiyor. Tıpkı lüks perakende sektöründe olduğu gibi… 

Montblanc’ın Yeni İmzası
Montblanc’ın Yeni İmzası

Konumuza geri dönecek olursak; Montblanc, 1920’li yıllarda kullanılan logosundaki tipografiden ilhamla, Montblanc M_Gram 4810 deri koleksiyonunu yeni monogram logosuyla kaplıyor. Önceki koleksiyonlarına kıyasla markanın yenilikçi bir duruş sergilemesini sağlayan baştan başa logo kullanımı, maison’un geçmiş ve gelecek arasında dokuduğu bağın da gücünü niteliyor. Sırt çantası, seyahat çantası, portföy, cüzdan, kemer, Bluetooth bağlantılı kulaklık gibi geniş bir seçkiye yayılan yeni koleksiyon, tepeden tırnağa “M” logosuna bürünüyor. Geçmiş yılların Art Deco stilini, geometrik bakış açısını bugünün estetik anlayışına uyarlayan yeni monogram logo, tasarımlarla bir araya geldiğinde ikonlaşıyor. Aynı monogram desen, Montblanc Summit 2 akıllı saatlerinin kadranında da beliriyor. 

Montblanc’ın Yeni İmzası
Montblanc’ın Yeni İmzası