Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Moda Dünyası, Kaplanların Neslini Koruyor

9 Eylül 2021
Moda Dünyası, Kaplanların Neslini Koruyor

WWF’in çatısı altında yürütülen TX2 projesi, nesli tehlike altında olan kaplan nüfusunu 2022’ye kadar iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Bir asır önce nüfusları neredeyse 100.000 olan vahşi kaplanların sayısı 2010’da 3.200’ye kadar geriledi. Bu majör gerilemeyle birlikte aynı yıl 13 hükümet, Çin Kaplan yılı olan 2022’ye kadar vahşi kaplan nüfusunu ikiye katlamayı taahhüt ettikleri bir proje için St. Petersburg Zirvesi’nde bir araya geldiler. Eş zamanlı olarak Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) da aynı hedefi taahhüt ederek kaplanların korunması için kritik bir rol oynadı ve “kaplanlar çarpı iki” anlamına gelen TX2 (Tigers times two) başlıklı proje için kollarını sıvadı. Elbette ki, söz konusu projelerde planlamalar yeterli olmuyor, ötesinde çözüm üreten adımların atılması da gerekiyor. KENZO da geçtiğimiz günlerde duyurduğu üçüncü kapsül koleksiyonu #KENZOxWWF ile kaplanların neslinin korunması için destek vermeyi sürdürüyor.

TX2’nun kaplanları korumak için attığı başlıca üç adım ise şöyle: Yerli kabilelerle işbirliği yapmak, avlanmayı durdurmak ve kaplan ticaretini denetlemek.

Kaplan sembolü güçlü enerjisi, doğadan ilham alan yanı ve dinamik “Jungle Jap” ruhuyla ayrıca KENZO’nun kuruluş ilkelerini de temsil ediyor. Bu nedenle de marka, bu eşsiz türün soyunu korumaya destek olmak için WWF ile işbirliği içerisinde bir kapsül koleksiyonu geçtiğimiz günlerde duyurdu.  

Moda Dünyası, Kaplanların Neslini Koruyor
Moda Dünyası

Duyurulan kapsül koleksiyondaki tişörtler, örme kazaklar ve diğer parçalar yüzde 100 organik pamuktan üretilmiş. Her bir parçanın gelirinden 10 dolar, TX2’yi desteklemek için WWF’e bağışlanacak. KENZO ile WWF arasındaki bu işbirliği 2022’ye kadar devam edecek.

İki isim arasındaki işbirliği yalnız vahşi kaplanların neslini korumaya yönelik değil, pamuk kullanımıyla su ayak izinde sürdürülebilirliği artırmaya yönelik de bir birliktelik. TX2 projesinin yıl yıl verilerini de tigers.panda.org adresinden görmeniz mümkün.

Kapsül koleksiyonun parçaları KENZO.com ve markanın dünya genelinde mağazalarında mevcut. Koleksiyondan bazı parçalar ise şöyle:

Moda Dünyası, Kaplanların Neslini Koruyor
Moda Dünyası
Moda Dünyası, Kaplanların Neslini Koruyor
Moda Dünyası