Mimoza Çiçekleri Dior Ayakkabılarında

Dior 62-22 ayakkabıları, 60’larda üretilen ikonik Dior ayakkabılarına yeniden hayat veriyor.

Bir moda editörü olsaydım bıkıp usanmadan yazacağım konulardan biri muhakkak ayakkabılar olurdu; Manolo Blahnik, Chanel, Christian Louboutin, Dior ve daha nicesi… Bu tutkuda, “Sex and the City”nin neredeyse bir ayakkabı koleksiyoneri olan meşhur gazetecisi Carrie Bradshaw’un ve Murathan Mungan’ın Yüksek Topuklar romanının biricik kahramanı Nermin’in hatırı sayılır payı olurdu. Çünkü topuklu ayakkabılar yalnız yüksek modanın parıltılı arzu nesnelerini değil, üstlerinde sağlam adımlarla ilerleyen güçlü kadınları da simgeliyor aynı zamanda benim için. Tam da bu yüzden, tıpkı Carrie’nin dediği gibi, yeni bir topuklu ayakkabı haberi gördüğüm vakit yazmadan edemiyorum.

Yazmadan edemediğim bu haberin güzel yanlarından biri Dior ayakkabıları hakkında olması, bir diğer yanı da bu yeni ayakkabıların 60’larda Roger Vivier tarafından tasarlanan modellerden ilham alıyor olması. Markanın sonbahar – kış koleksiyonu için tasarlanan ayakkabı serisine, Vivier’nin Dior için hazırladığı ayakkabılardan ilhamla Dior 62-22 adı verilmiş. Geçmişten geleceğe atıfta bulunan modelleri tasarlamak için D-Air lab’de yapılan araştırmalardan ilhamla teknik elementleri de bünyesinde barındırıyor.

Bir yanıyla oldukça nostaljik olan bu ayakkabılar, tek tek işlenen mimoza çiçekleriyle taçlandırılmış. Bir ağacın kökten gövdesini kaplar gibi ayakkabı topuğundan başlayarak ayakkabıyı sarıyor mimoza çiçekleri. Mercan motifli modelin burun kısmı püskülle süslenirken transparan file üzerine turkuaz taşlar işlenen model ise görkemli bir salona vuran ışık huzmesini andırıyor. Yine de tasarımların bu kadar şiirsel olduğuna bakmamalı, ayakkabıların askı gibi bileği kusursuzca saran bir yüksek teknoloji ürünü olan kayışla birlikte tasarlanmış. Motosikletlerden ilhamla tasarlanan bu kayışların floresan sarı dikişleriyle Dior 62-22, geçmişin bugünle harmanladığı gerçek bir Dior ayakkabısı olarak çıkıyor karşımıza.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir