Milano Moda Haftası’ndan Seçtiğimiz Beş Defile

Geçtiğimiz gün sona eren Milano Moda Haftası’nın öne çıkan defilelerini derledik.

Pek çoğumuz için şehre, okula ya da işe dönüş ayı olan eylül, moda dünyası için defile zamanı demek. Ayın başında New York’ta esmeye başlayan moda rüzgârı, 20-26 Eylül tarihlerinde ise Milano Moda Haftası ile İtalya kıyılarındaydı. Esmeye devam eden bu rüzgâr, Paris Moda Haftası için Fransa’ya doğru yol almadan önce Milano Moda Haftası’nın öne çıkan defilelerine göz atıyoruz.

Gucci

Markanın kreatif direktörü Alessandro Michele şöyle söylüyor: “Hepimizin bir başka yüzü var ve bazen o kişiyle karşılaşıp el ele yürüyoruz.” Michele, 2023 İlkbahar / Yaz koleksiyonunun defilesi için 68 tek yumurta ikizinin podyuma çıktığı bir defile düzenledi. Podyum, aynadan bir duvarla ortadan ikiye ayrıldı ve ikiz mankenler duvarın böldüğü yolda ayrı ayrı yürüdüler. Defilenin bir kısmında duvarın ortadan kalkmasıyla ikizler bu defa el ele devam ettiler. Genel olarak renkli ve hacimli tasarımların hakim olduğu koleksiyonda krem, lacivert ve siyah renkli takımlar da dikkatleri çekti.

Defilenin tamamı:

Fendi

Fendi’nin İlkbahar / Yaz 2023 koleksiyonu, Karl Lagerfeld’in milenyum döneminde tasarladığı koleksiyonlardan ilhamla, dönemin minimalist ve pop etkili eklektizm akımları etrafında şekilleniyordu. Markanın kreatif direktörü Kim Jones, natürel tonları güçlü renklerle bir araya getirdiği bu koleksiyonda canlı pembe, ayçiçeği tonları ve parlak yeşilleri öne çıkarmış. Organik kumaşlar, kaşmir, kürk ve deri ise koleksiyonun dokusunu oluşturuyor. Yoğun hayatıyla meşgul Fendi kadını için tasarlanan koleksiyon, hem feminen hem de fonksiyonel oluşuyla öne çıktı.

Bottega Veneta

Milano Moda Haftası’nın en dinamik koleksiyonlarından biri de kreatif direktör Matthieu Blazy’nin tasarladığı Bottega Veneta koleksiyonu oldu. İtalyan mimar Gaetano Pesce’nin tasarladığı renkli sahnede sunulan koleksiyon; düşük omuzlu gömlekler ve bol pantolonların yanı sıra bedene oturan siyah akşam elbiseleri ve takım elbiselerle tıpkı sahne tasarımı gibi renkli bir görüntü ortaya çıkardı. Defilenin yıldızı ise mavi ekoseli gömleği ve salaş kot pantolonu ile Kate Moss’tu.

Etro

Kreatif direktör Marco De Vincenzo, bu baharda Etro için köklere inen otantik bir koleksiyon hazırlamıştı. Etro arşivlerinden kumaşlar kullanılırken koleksiyondaki plastik parçalar için geri dönüştürülmüş plastikler tercih edilmişti. Marco De Vincenzo’ya bu koleksiyonda ilham veren hikâye ise 19. yüzyılda hac yolculuğuna çıkan eksantrik bir Sicilya aristokratının öyküsü. Pantolon, bluzlar ve işlemeli uzun hırkalarda görülen kuş ve çiçek desenleri de bu yolculuğun öyküsünden geliyor.

Versace

Tamamı siyah elbiselerden oluşan bir açılışla koleksiyonunu tanıtan Versace, yıldız mankenleri ve her zamanki keskin şıklığıyla Milano Moda Haftası’nda boy gösterdi. Siyah, mor, pembe ve sarı tonlarındaki parıltılı akşam elbiseleri romantik şıklığa göz kırparken yine aynı renk tonlarında tasarlanmış trençkotlar ve pantolonlar lüks modayı sokağa taşıyacak türdendi.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir