Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Mavinin Yalın İhtişamı: H. Moser & Cie’den Yeni Aqua Blue

25 Mayıs 2022
Mavinin Yalın İhtişamı: H. Moser & Cie’den Yeni Aqua Blue

Klasik füme kadranlarında eski mine yapım tekniklerini çağdaş yöntemlerle uygulayan H. Moser & Cie., Endeavour Concept Minute Repeater Tourbillon Aqua Blue’nun kadranı için yalın ve göz alıcı maviyi tercih ediyor.

Bağımsız saat markası H. Moser & Cie.’yi çeşit çeşit renklerde tasarlanan ikonik füme kadranlarıyla tanıyoruz. Kadranlarından ortasından kenarlarına doğru giderek koyulaşan füme dokuyla kadrandaki zaman yolculuğu kimi zaman bir renk oyunu haline dönüşüyor. Markanın Watches and Wonders 2022’de tanıttığı Endeavour Centre Seconds Concept Lime Green’in yeşil kadranı, görenleri içinde yeşilin her tonunun olduğu bir ormanın derinliklerinde bir yolculuğa çıkarmıştı. Yeni model Endeavour Concept Minute Repeater Tourbillon Aqua Blue ise bu kez mavi bir yolculuğa davet ediyor. Bana sorarsınız bu yolculuk, uzun bir yağmurdan sonra rengi koyulaşan denizin dalgaları arasında geçiyor.

Mavinin Yalın İhtişamı: H. Moser &Amp; Cie’den Yeni Aqua Blue
Mavinin Yalın İhtişamı: H. Moser & Cie’den Yeni Aqua Blue

Aqua Blue kadranının mavi tonlarını yakalamak için Grand Feu mine işlemesi altın bir plakanın üzerine yapılmış, istenilen zengin doku elde edildikten sonra dört farklı renk pigmenti uygulanmış. Renklerin ısıyla oksitlenip oturması için de fırına verilmiş. Kenarlardan kadranın ortasına doğru koyulaşan bu mavi rengin elde edilebilmesi için fırınlanma işlemi neredeyse 12 defa yapılmış. Bu mine kadranın önceki modellerden farklı yanı ise saat 6 yönünde görünen uçan tourbillon ve saat 11 yönündeki gong ve çekiçler. Saat ve dakika ibreleriyle aynı renkte olan, kırmızı altından ya da titanyumdan yapılmış kasa 40 mm çapında.

Mavinin Yalın İhtişamı: H. Moser &Amp; Cie’den Yeni Aqua Blue
Mavinin Yalın İhtişamı: H. Moser & Cie’den Yeni Aqua Blue

Saatin kalbinde yeni elle kurmalı kalibre HMC 904 işliyor, ki yeni saatin önceki modellerle arasındaki temel farklardan biri de bu yeni mekanizma. Kasa arkasından işleyişi görülebilen yeni mekanizmanın köprüleri kısaltılmış ve tüm H. Moser & Cie. mekanizmalarında olduğu gibi parçalar elle tasarlanıp parlatılmış. Yeni mekanizma 21.600 titreşim hızıyla çalışıyor ve güç rezervi 90 saat (önceki versiyon HMC-200’ün güç rezervi ise 72 saatti).

 H. Moser & Cie. Endeavour Concept Minute Repeater Tourbillon Aqua Blue, 20 adet titanyum kasa ve 20 adet kırmızı altın kasada olmak üzere toplamda 40 adetle limitli bir seri. Her iki versiyon da timsah derisi kayışla geliyor; titanyum kasa siyah kayış ile, kırmızı altın kasa ise kahverengi kayış ile eşleştirilmiş.