Louis Vuitton, Bağımsız Saat Yaratıcılarını Ödüllendiriyor

Fransız moda devi, Louis Vuitton Saat Ödülü ile bağımsız saatçilik endüstrisinin yaratıcı geleneğini ve girişimcilerini desteklemeyi amaçlıyor.

Saat dünyasında henüz yeni sayılabilecek bir marka olmasına rağmen adından başarıyla söz ettiren Fransız moda markası Louis Vuitton, yalnız tasarımın değil, yüksek saatçilik tekniklerinin de sınırlarını zorluyor. Tambour Carpe Diem saati ile üstün bir tasarıma imza atan marka, 2021 GPHG Ödülleri’nde de En İyi Dalış Saati ve Cesur Tasarım ödüllerinin sahibi olmuştu. Kısa süre içerisinde yüksek saatçilik dünyasında kendine has bir yer edinen Louis Vuitton, şu sıralar ise sektöre yeni bir saat ödülü kazandırmak için kollarını sıvıyor.

Louis Vuitton Saat Ödülü, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan La Fabrique du Temps Louis Vuitton tarafından düzenlenecek. Ödül, saat ustalarının yenilik tutkusu ve daimi mükemmellik arayışının da içinde bulunan değerler üzerine kurulu. Aslına bakılırsa bu girişim aracılığıyla La Fabrique du Temps Louis Vuitton, bağımsız saatçilik endüstrisinin yaratıcı yeteneğini, zanaat bilgisini, cesaretini onurlandırmayı ve bir yandan da girişimcileri destekleyip teşvik etmeyi amaçlıyor.

Marka ödül başvurularını değerlendirmek için saat üretiminde yenilik ve yaratıcılık için aynı tutkuyu paylaşan uzmanlardan oluşan 50 kişilik bir komite oluşturdu. Komitede, bu alan uzmanlaşmış gazeteciler ve ustalar, zanaatkârlar, sanatçılar ve koleksiyonerler yer alıyor. Louis Vuitton Saat Ödülü’ne başvurmak için ödüle özel düzenlenen websitesinden çevrimiçi olarak kayıt yaptıktan sonra adaylar yaratıcı projelerini 2023 itibarıyla mayıs ayının sonuna kadar gönderebilecekler. Projeler ise eylül ayında Louis Vuitton organizatörleri ile uluslararası ve bağımsız saat uzmanlarından oluşan bir heyet tarafından değerlendirilecek, yirmi yarı finalistten oluşan son eleme listesi yayınlanacak. Aralık 2023’te uzman komitenin seçeceği beş finalist için “Tasarım, yaratıcılık, inovasyon, işçilik ve teknik güçlük” kriterleri gözetilecek. Ayrıca final turunu gerçekleştirmek için kendi aralarında beş üyeden oluşan bir jüri belirleyecekler.

Ve Ocak 2024’te ise Louis Vuitton Saat Ödülü’nün beş finalistinin tamamı Paris’te jüri tarafından değerlendirilecek. Kazanan aday, Louis Vuitton’un ev sahipliği yaptığı, finalistler şerefine düzenlenen özel bir davette açıklanacak.

Louis Vuitton Saat Ödülü’nün kazananı, maddi ödülün yanı sıra La Fabrique du Temps Louis Vuitton tarafından yaratıcı projelerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yıllık mentorluk ile de ödüllendirilecek. Louis Vuitton Saat Direktörü ve bu oluşumun kurucusu Jean Arnault, “Saatçilik hareketsiz bir endüstri değil, erişilemez de değildir. Genç nesil saat meraklıları ise oldukça ihtiraslı ve piyasadaki yenilikleri görmek istiyor. Bu nedenler bu girişimi La Fabrique du Temps Louis Vuitton’da yaratmak istiyoruz,” diyerek marka olarak saatçiliğe ve ödüle bakışlarını dile getiriyor. Görünen o ki, Louis Vuitton “trunk”larında saatlere ayrılan yer genişleyecek.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir