Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kusurun Mükemmelliği: Pomellato Kintsugi Kapsül Koleksiyonu

17 Mart 2021
Kusurun Mükemmelliği: Pomellato Kintsugi Kapsül Koleksiyonu

Ünlü İtalyan mücevher markası Pomellato, kırık değerli taşları Japon sanatının sunduğu şiirsel ve zarif bir yolla yeniden tasarlayarak, ileri dönüşümü esas alan bir koleksiyona imza atıyor.

William Shakespeare’ın ünlü oyunu Romeo ve Juliet’te şöyle der Romeo: “…Yarayla alay eder yaralanmamış olan”. Japon sanatı kintsugi de yüzyıllardır, sanki Romeo’nun bu serzenişini duymuş gibi, kırılmış ve hasar görmüş eşyaları reçine ve altınlarla yeniden tasarlayarak onlara hayat verir. Kintsuginin felsefesi, kusurlardaki güzelliği görmemizi sağlamak üzerine kuruludur. Anlatılana göre, Japon general (ya da şongu) Ashikaga Yoshimasa en sevdiği çay fincanını onarılması için Çin’e gönderir; fakat Çinli ustalar, fincanı metallerle ve hiç estetik durmayan bir şekilde tamir ederler. Hayal kırıklığına uğrayan Yoshimasa, Japon ustalarından daha iyi bir çözüm bulmalarını ister. Epeyce düşündükten sonra Japon ustalar, kabı reçine ve altın tozu kullanarak yenilerler. Böylece, tarihteki ilk kintsugi örneği verilmiş olur. 15. yüzyıldan bu yana icra edilen kintsugi sanatı, Milano merkezli Pomellato’da zanaat ile birleşiyor Pomellato’nun yeni koleksiyonu Pomellato Kintsugi Kapsül Koleksiyonu’nda sunuluyor.

Pomellato’nun mücevher yapımındaki bilgisi Japon sanatı kinstugi ile birleşince mücevher ileri dönüşümüne dayanan şiirsel ve zarif bir koleksiyon ortaya çıkıyor. Normalde atılacak olan hasarlı kogolong ve jetler, kintsuginin sofistike yaklaşımıyla yeniden tasarlanıyorlar. Kendini sürdürülebilir çözümler bulmaya adamış Pomellato, bu kapsül koleksiyonuyla da yenilikçi bir yaklaşım getirmiş oluyor. Kusurlu ve kırılmış değerli taşlar, özgün tasarımlarla yeniden hayat buluyor. Pomellato Kintsugi Koleksiyonu’ndaki kırılmış ve hasarlı mücevherler, Japon bir kadın sanatçının elinde canlandırılıyor. Sonrasında, Pomellato’nun ustaları tarafından minimalist fakat çarpıcı dokunuşlarla yüzük, küpe ve kolyelere dönüştürülüyor.

Pomellato’nun kreatif direktörü Vincenzo Castaldo, 2019’daki Tokyo seyahati sırasında, kintsugi sanatının ruhuyla bir yakınlık kurduğunu söylüyor. Kırılan bir şeyin zarif ve şık bir yolla yeniden hayat bulma fikrinden çok etkilenen Castaldo, bir yandan kintsuginin sürdürülebilirlik anlayışıyla ilişkisinden de etkilenmiş. Böylece, Pomellato Kintsugi Koleksiyonu’nun tohumları atılmış. Ayrıca şu sözleri ekliyor Castaldo: “Bu kapsül koleksiyonda, asırlardır süren sanatın bilgeliğine saygıyla yaklaştık ve amacımız mükemmeli yaratmak değil, her parçada kendiliğinden olanı ve eşsizliği yakalamaktı. Her mücevher kendi içinde eşsiz ve benim için kıymetli olan da bu.”