Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kadınlar Günü Seçkisi: Sürdürülebilir Saatler

8 Mart 2022
Kadınlar Günü Seçkisi: Sürdürülebilir Saatler

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bu seneki teması “Sürdürülebilir bir yarın için bugün cinsiyet eşitliği”. Saatolog editörleri olarak bu cümleden yola çıkarak sürdürülebilirlik anlayışıyla üretilmiş kadın saatlerini derledik.

Bugün en çok bilinen kadın hakları savunucuları olan süfrajetler 20. yüzyılın başında Birleşik Krallık ve ABD topraklarında kadınların seçme ve seçilme hakkı için mücadele ederken, yine aynı yıllarda Avrupa ve ABD topraklarında içerisinden kirli dumanlar tüten sanayi bacalarının sayısı artıyor ve dünya İkinci Sanayi Devrimi’ni yaşıyordu. Tüm bunların üzerinden çok yıllar geçti. Kadın hakları mücadelesi her geçen yıl katlanarak büyüdü, tıpkı yükselen sanayi bacalarının sayısı gibi. Bu geçen yılların şahidi yahut zaman tutucusu da yine saat kadranları oldu. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine rağmen kadınların yükselen başarısı her alanda kendini gösterdiği gibi saatçilik dünyasında da gösterdi; 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren kol saatlerinde kadınların da kullanabileceği saat tasarımları eklendi. Ve tabii bu sürede sanayi bacaları yükselmeye, teknolojinin türlü nimetlerinin doğaya zararı gözlemlenmeye başladı. Tam da bu yüzden insanlık, kadın haklarında olduğu gibi doğayı korumak için de mücadele vermeye başladı. Yine bu mücadeleyi de saat kadranlarından okuyabildik. Yüksek saatçilik son on sene içerisinde sürdürülebilirlik hassasiyetini üretimden tasarım aşamasına saatlere taşımaya başladı. İklim kriziyle, doğanın talanıyla mücadele arttıkça saat üretimindeki hassasiyet de şekillenmeye başladı.

Ve bugün daha yaşanılabilir ve adil bir dünya için artık hepimizin gördüğü iki yol var: Toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilir bir sistem. Tam da bu sebeple, bu seneki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün teması “Sürdürülebilir bir yarın için bugün cinsiyet eşitliği”. Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sürdürülebilirliğin zamanın dili saatlerdeki yansımasına bakıyoruz, elbette ki kadın saatleri üzerinde.

Cartier Tunk Must SolarBeat

Yaklaşık yüz yıldır dikdörtgen kasalı saatleriyle yüksek saatçilik dünyasında kendine has bir yer edinen Cartier, ince kasaları ve zarif tasarımlarıyla da kadın saatleri listesine her daim üst sıralardan giriş yapıyor. Pek çok kadının bir Cartier saatte en sevdiği yanı, hem günlük kullanıma hem de özel günlere uyum sağlayan yalın şıklığı. Bugünler de şunu da ekleyebiliriz: Bir de sürdürülebilir hassasiyetle üretilmiş olması. Geçtiğimiz yaz sonunda duyurulan Cartier Tunk Must SolarBeat güneş enerjisinden güç alıyor. Ayrıca saatin kayışı da vegan deriden üretilmiş.

Kadınlar Günü Seçkisi: Sürdürülebilir Saatler

Chopard L’Heure du Diamant

Mücevher sanatını saat kadranlarına taşıyan Chopard, konu kadın saatlerine geldiğinde bir diğer gözde marka. Aynı zamanda, 2013’te başlattığı “Sürdürülebilir Lükse Yolculuk” girişimiyle de lüks tüketimde sürdürülebilirliğin simgesi haline gelen markalardan biri oldu. 2018’de tüm koleksiyonlarında yalnızca yüzde 100 etik altın kullanmaya başlayan Chopard’ın L’Heure de Diamant koleksiyonundaki altın ve inci bezeli kadranları, sürdürülebilir bilinçle üretilen kadın saatlerinin şık birer örneği.

Kadınlar Günü Seçkisi: Sürdürülebilir Saatler
Kadınlar Günü Seçkisi: Sürdürülebilir Saatler

Omega Aqua Terra GoodPlanet

GoodPlanet Vakfı ile birlikte sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden ve tüm dünyada çevre sorunlarına karşı farkındalık yaratmayı amaçlayan Omega, Aqua Terra GoodPlanet serisindeki saatlerini bu amaç doğrultusunda üretiyor. Serinin en ince saatlerinden biri olan Aqua Terra 150M Master Co-Axial Chronometer 38,5 mm, pırlantayla süslenmiş saatlerin yanı sıra modern dalış saatlerini seven kadın saat meraklılarına hitap ediyor.

Kadınlar Günü Seçkisi: Sürdürülebilir Saatler

Oris Aquis Date Upcycle

Uzun süredir sürdürülebilirliği destekleyen saat markalarından biri olan Oris, “Go Your Own Way” sloganıyla okyanuslarımız temizlenmesi de büyük adımlar atmakta. Markanın geri dönüştürülmüş plastik atıklardan ürettiği Oris Aquis Date Upcycle ise günümüzün plastik kirliliğini gözler önüne seren en iyi saat kadranlarından biri olsa gerek. Her biri okyanuslardaki atıkların geri dönüştürülmesiyle üretilmiş saatlerin kadranlarının görünümleri biricik olarak geliyor, bu da demek oluyor ki 41,5 ve 36,5 mm kasa seçenekleriyle gelen her saat kadranının görünümü farklı. Şimdilik yalnız 88 adet üretilen bu saatlerin hepsinde bir olan şey ise kadranların harika ve eşsiz görünümleri.

Kadınlar Günü Seçkisi: Sürdürülebilir Saatler