Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Jacquemus’den Yeni Bir Fotoğraf Kitabı: Images

19 Mart 2021
Jacquemus’den Yeni Bir Fotoğraf Kitabı: Images

Simon Porte Jacquemus günlük hayattan detayları kendine has yalın anlatımıyla fotoğraflarına taşıyor. Images adlı ikinci fotoğraf kitabı ise tamamen iPhone ile çekilmiş fotoğraflarından oluşan özel bir koleksiyon niteliğinde.

Jacquemus’den Yeni Bir Fotoğraf Kitabı: Images
Jacquemus’den Yeni Bir Fotoğraf Kitabı: Images

Yüksek modanın temsilcisi köklü markalar, kimliklerini güncelleme çabasında kendilerini yine yeniden yaratmaya çalışırlarken taze bir nefes gibi yükseldi Jacquemus. İddialıydı ama ayakları yere de basıyordu. Bugünün neler gerektirdiğini biliyor ama birebir ayak uydurmaya çalışmaktansa tüm bunları kendi kimliğiyle yorumluyordu. Hem klasik hem de modern bir duruşu benimseyerek…

Sadece tasarımlarından bahsetmiyoruz.

Moda haftaları ile defileler pandemiden çok önce tartışılmaya başlamıştı; gerçekten insanlara ilham vermeye devam ediyorlar mıydı şu dijital çağda? Her şey bir yana arkasındaki iş ve ekonomik güç de düşünülünce sürdürülebilir değildi artık moda haftaları da defileler de… Pandemi ise bu yavaş bitişin ivmesini birkaç vites artıracağa benziyor. Podyumlar hızla gözden çıkarıldı 2020’de; yakında büyük bir dönüşü olur mu, orası da meçhul.

İşte bu karanlık zamanlarda, çok konuşulan bir defileye imza attı Fransız tasarımcı Simon Porte Jacquemus. Sosyal mesafelerin belirleyiciliğine pandeminin krizlerine rağmen, gerçekten istendiğinde insanların hâlâ hayal kurabileceğini kanıtlayarak.

Jacquemus’den Yeni Bir Fotoğraf Kitabı: Images
Jacquemus’den Yeni Bir Fotoğraf Kitabı: Images

Uçsuz bucaksız bir buğday tarlanın içerisine, virajlar çizen 600 metrelik bir podyum tasarlanmıştı. Davetli sayısı azdı, temas sıfırdı. Tanıtılan bu İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonunun adı yine basit ve anlam yüklüydü: L’amour. Yani sevgi, aşk…

Şu krizler çağında muhtemelen bizi ayakta tutacak tek şey…

İlk fotoğraf kitabını 2017 yılında yayınlamıştı aslında. Doğup büyüdüğü Fransız Rivierası’nın kendine has renklerinin peşine düşmüştü, Marseille Je’Taime adlı bu kitabında. Ertesi yıl da yine buralara sevgilerini gönderiyordu: Fransa’nın güney sahillerinde çocukluğunu geçiren tasarımcı, 2018’de yeni bir koleksiyonla tanıttığı “Jacquemus erkeği”nin kimliğini de bu coğrafyadan ilhamla belirlemişti; koleksiyonunu da Marsilya yakınlarında, deniz kenarındaki bir kasabada yapmayı tercih etmişti.

İkinci kitabı Images ise tasarımcının Instagram hesabından alışık olduğumuz o yalın anlatıma sahip karelerinin stilinden gidiyor. Günlük hayattan küçük gibi gözüken büyük detaylar eşliğinde. Ve kitabı hazırlarken de halihazırda çekmiş olduğu 85 bin kare arasından bir seçki yapmış.

Simon Porte Jacquemus’ün büyük bir heyecanla duyurduğu kitabı, 1 Eylül’den itibaren markanın online mağazasında satışta.