Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul’da Moda Zamanına Son Bir Ay

19 Ağustos 2021
İstanbul’da Moda Zamanına Son Bir Ay

Fashion Week Istanbul zamanı geldi: Moda haftası, 12-15 Ekim tarihleri arasında dijital olarak gerçekleşecek.

Dünya büyük bir krizin eşiğinden geçti, yaşamımız pek çok açıdan altüst oldu. Fakat kabul edelim ki, moda bu zor süreçte bile ışıltısını hiç kaybetmedi. Peki, bu nasıl oldu derseniz cevabı modanın tanrıçası Coco Chanel’den alalım: “Moda sadece elbiselerden oluşmaz. Moda gökyüzünde, moda sokaktadır; moda düşündüklerimiz ve yaşadıklarımızdır.

İstanbul için de parti devam ediyor ve 12-15 Ekim tarihleri arasında Fashion Week Istanbul’un yeni ayağı gerçekleşiyor.

Fashion Week Istanbul bu yıl, yaratıcı ve farklı içeriklere sahip olan 33 şovla karşımıza çıkacak. Bu sonbaharda moda, kısa filmlerle sergilenecek koleksiyonlarla görsel sanata da ilham kaynağı oluyor.

Geçtiğimiz baharda düzenlenen Fashion Week Istanbul’un şehrin kültürel mozaiğini çarpıcı kreasyonlarla dile getirdiğini anımsadığımızda yaklaşan moda haftası için de heyecanlanmamak elde değil. “Mahizer’e Yazdığım Mektuplar” koleksiyonundaki pazen ve işlemeli tasarımlarıyla akıllardan çıkmayan Hakaan Yıldırım; canlı ve kabarık formların ev sahipliği yaptığı koleksiyonuyla öne çıkan Cihan Nacar da 12-15 Ekim’de yer alacak tasarımcılar arasında. Tüm tasarımcıların listesi ise şöyle:

ARZU KAPROL, DB Berdan, CEREN OCAK, CİHAN NACAR, ÇİĞDEM AKIN, DILEK HANIF, DICE KAYEK, MUSEUM OF FINE CLOTHING, Emre Erdemoğlu, T.A.G.G, GOKHANYAVAS, LUG VON SIGA, HAKAAN YILDIRIM, HATİCE GÖKÇE, KARMA, MEHMET EMİROGLU, MEHTAP ELAIDI, meltem özbek, murat aytulum, NEDO by Nedret Taciroglu, nej, NİHAN PEKER, NIYAZI ERDOGAN, OZGUR MASUR İstanbul, özlem erkan, Özlem Kaya, RED BEARD by Tanju Babacan, SELEN AKYUZ, sudietuz, SBNM, TUĞBA ATASOY, Y PLUS by Yakup Biçer ve İstanbul Moda Akademisi New Gen projesi kapsamındaki genç tasarımcılar.

İstanbul’da Moda Zamanına Son Bir Ay
2020 Mercedes-Benz Istanbul Fashion Week Sahne Arkasından Bir Kare. (Fotoğraf: Ferda Demir / Getty Images)

Detaylı takviminin yakında duyurulması beklenen Fashion Week Istanbul’u, www.fashionweek.istanbul adresinden, resmi Instagram hesabı @fwistanbul’dan ve #fwistanbul hashtag’i üzerinden takip etmemiz mümkün olacak.

Kişisel olarak söylemek gerekirse ben özellikle sürdürülebilirlik konseptleriyle tanıdığımız Hatice Gökçe’nin Fashion Week Istanbul’da tanıtacağı koleksiyonunu, tasarımlarındaki deneysellik ve yenilikçi kumaşlarından dolayı görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Keza, geçtiğimiz moda haftasında güçlü ve modern kadının çizgilerini yansıttığı koleksiyonuyla akıllarda kalan Ceren Ocak’ın yeni tasarımları da görmeyi beklediklerim arasında.

Hayat kısa; kumaşlarınsa anlatacağı daha pek çok hikâyesi var. Hikâyeleri dinlemek için beklemedeyiz.