Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Haute Couture’e Dokunmak

8 Temmuz 2021
Haute Couture’e Dokunmak

Uçuş uçuş pliler, ipek işlemeler ve nakışlar… Maria Grazia Chiuri, her birine ayrı ayrı dokunmak isteyeceğiniz bir Haute Couture Sonbahar-Kış Koleksiyonu sunuyor.

Aşılanmanın tüm dünyada hızlanmasıyla birlikte yaşamın hemen her alanında eski normale dönüşler başladı. Hatta sevdiklerimizle kucaklaşmaya duyduğumuz hasreti de yavaş yavaş dindirmeye başladığımızı söylemek bile mümkün sanırım. Kısıtlamalar döneminde dijitale taşınan moda defileleri de çeşitli önlemlerle de olsa sahnelere dönerken modacılar da tasarımlarında normale dönüşün etkilerini de yansıtmayı ihmal etmiyorlar. Bir süredir koleksiyonlarını tanıtım filmlerinden izlemeye alışık olduğumuz Dior da Maria Grazia Chiuri’nin “haute couture”ün değerlerini yeniden ele aldığı Sonbahar-Kış Koleksiyonu ile sahnelerde yerini alıyor.

Haute Couture Sonbahar-Kış 2021-2022 Koleksiyonu’nda işlemenin yıkıcı dili performansa dönüşen bir projeyle ifade edilmiş. Chiuri tasarımlarında aşina olduğumuz şiirsellik; stil, hareket ve tavrın kesişim noktasında kendine yer edilmiş. Koleksiyondaki pliler ve dikişlerin dökümlü formları biraz önce kurduğumuz cümlenin âdeta sağlamasını yapıyor. Kare desenler, tüvitler, dokular, siyah ve beyazın farklı boyutları aracılığıyla ise yenilikçi çarpıklıkla çalışan örgü yapıları ortaya çıkarılmış.

“Mevcut olmaya” dönüş mottosuyla tasarlanan koleksiyon, elle tutulan maddeselliği hedefliyor. Öyle ki, tasarımlar yalnızca dekoratif bir süsleme aracı olarak değil, görme ve dokunma duyularıyla da ilişkileniyor. Pliler, dikişlerle yaratılan formlar ve elde örülen zincirler koleksiyonun öne çıkan tasarımlarını oluşturuyor.

İşlemelere, ipekli nakışlara bakarken biz de “Parmak uçlarım tanımak istiyor seni, dokunmak istiyor çocuklar gibi” diye mırıldanıyoruz bir yandan…

Gelelim başka bir kombine…

Chiuri, koleksiyonunun gözde parçalarını, Fransız görsel sanatçısı Eva Jospin önderliğinde hazırlamış. İki kadının elinden çıkan eserler, “Chambre de Soie” (İpek Odası) adı verilen ve ipek eskizlerle donatılmış bir defile alanında sunuldu.

Koleksiyonu oluşturan Dior terzileriyle de tanışmak isterseniz sempatik diyalogların geçtiği şu videoya da göz atabilirsiniz.