Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  

2 Eylül 2022
Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  

Gucci, yüksek saatçilik dünyasındaki 50. yılını “High Watchmaking” koleksiyonuyla kutluyor.

1972’den bu yana saat üreten Gucci’nin yüksek saatçilikte 50. yılını kutladığı “High Watchmaking” koleksiyonundan bahsettiğimiz bu saat haberi, oldukça göz kamaştırıcı, parıltılı ve eğlenceli. Tıpkı Gucci’nin kendisi gibi. Gelin önce markanın 50. yıl kutlaması için hazırladığı, izlerken kendinizi Beyaz Tavşan’ın peşine düşüp saat dünyasının harikalarla dolu dünyasına giden Alice gibi hissedeceğiniz videoyu izleyelim.

High Watchmaking, İsviçre saatçiliğinin ileri komplikasyonlarının pırlantalarla donatılığı bir yıldönümü koleksiyonu. Gucci yarım asırdan beri gerçek Gucci tarzında ve İsviçre saatlerinin mekaniği kalitesinde saatler üretiyor. Atölyeleri, Jura Dağları’nda ve Fransa sınırına birkaç kilometre mesafede bulunan La Chaux-de-Fonds şehrinde (17. yüzyılda kurulan bu şehir geçmişten bu yana önde gelen saat üreticilerine ev sahipliği yapıyor). Saatler Neuchâtel’deki Gucci saat merkezinde geliştiriliyor, imalatları Chaux-de-Fonds’da, kadranları ve dekoratif işlemeleri ise Ticino Kanton’undaki Fabbrica Quadranti tesisinde yapılıyor. İşte böylece İtalyan şıklığı, İsviçre topraklarında üretilen mekanizmalarla hayat buluyor.

Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  
Gucci, saat üreten ilk moda markası. İlk saat üretimini 1972’de yapan marka, ilk modeli Gucci 2000M Swiss Quartz ile iki yıl içerisinde bir milyondan daha fazla saat satarak Guinness Dünya Rekorları’na girmişti. (Fotoğraf: vintagetimewatches.com)

Saat üretiminde 50 yılı geride bırakan marka “High Watchmaking” koleksiyonunda, geçirdiği her on yılı temsilen saatler tasarladı. Kimi saatler 70’lerin ışıltısını yansıtacak şekilde pırlantalarla tasarlanırken kimi saatler ise 50’lilere atıfta bulunuyor. Bu “İtalyan doğumlu, İsviçre saatleri” olarak tanımlanan beş yeni saatin isimleri şöyle: Gucci 25H Skeleton Tourbillon, G-Timeless Planetarium, G-Timeless Moonlight, G-Timeless Dancing Bees ve Grip Sapphire. Geçtiğimiz aylarda Cenevre’de düzenlenen Gucci Wanderland etkinliğinde tanıtılan saatler, tıpkı gösterildiği videodaki gibi büyülü bir panayırdan ilhamla tasarlanmış.

Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  
Gucci

Gucci 25H Skeleton Tourbillon

Sadece 8 mm inceliğindeki Gucci 25H Skeleton Tourbillon modelleri, beyaz ve sarı altın olmak üzere 40 mm çapındaki kasalarda tasarlanmış. Modern ve sportif şıklıktaki bu saatlerin bünyesinde GG727.25.TS mekanizma yer alıyor.

Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  
Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  

G-Timeless Planetarium

Saat göstergelerinin olduğu yere yerleştirilen yuvarlak pırlantalarla G-Timeless Planetarium renkli bir dönme dolabı anımsatıyor âdeta. Kadranın ışıltısı tam da Gucci’den beklenildiği gibi. Kadranın merkezine yerleştirilmiş Dancing Hours Flying Tourbillon ise bu renkli saati tamamlayan ışıltı oluyor.

Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  
Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  

G-Timeless Moonlight

G-Timeless Moonlight kadranında gökyüzünü saklıyor desek yeridir. Bir akşam vakti lunaparktan izlediğiniz gökyüzü gibi: Yıldızlar, sedefli bir dolunay ve gökyüzünün kalan tüm parıltıları… Pembe ve beyaz altın kasa olmak üzere iki versiyonda tasarlanan saatler, şık deri kayışlarla tamamlanıyor.

Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  
Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  

G-Timeless Dancing Bees

Editörün naçizane görüşü, G-Timeless Dancing Bees’nin serinin en göz alıcı saati olduğu. Elmas setle güncellenen bu yeni G-Timeless Dancing Bees modelinin kadranında 12 tane arı yer alıyor, kadranı mavi ve yeşil renkte tuğla şeklinde kesilmiş opallerle tasarlanmış. Kasası ve bileziği ise pırlantalarla süslenmiş.

Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  
Gucci’nin Saatçilikteki 50. Yılı  

Grip Sapphire

Nane yeşili rengindeki bu mekanik saatler iki yeni modelle geliyor. Yastık şeklindeki kasasıyla model, İsviçre yapımı zıplayan bir saat mekanizmasını barındırıyor. Kadranlardan biri pembe, diğeri ise turkuaz renginde tasarlanmış; nane yeşili kauçuk kayışlarla eşleştirilmiş.