Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

2024 Yazının Trendi: Viski Kokteylleri

24 Mayıs 2024
2024 Yazının Trendi: Viski Kokteylleri

Klasik kokteyllerden sıkıldınız mı? O zaman tek başına dahi lezzet bombardımanı yaşatan ve farklı tatlarla uyumuyla kokteyl bazları arasında en güçlü rakiplerden olan viskili reçeteleri deneyin. Shakerınız, malzemeleriniz hazırsa bu yaza damgasını vuracak viski kokteyllerini denemeye başlıyoruz.

Viski Kokteyllerinde Bir Klasik: Old Fashioned
Viski Kokteylleri
Viski Kokteylleri – Old Fashioned

Bir klasikle başlayalım. Bilinen en eski kokteyl soyundan gelen Old Fashioned’da, viski ve bitterin aromatik dansı adeta şov yapıyor. Hazırlanması en kolay viski kokteyllerinden olan Old Fashioned özellikle kokteyl yapmaya yeni başlayanlar için harika bir başlangıç noktası! İlk olarak küp şekeri, rengi değişene kadar portakal kabuğuna sürtün. Ardından şekeri kokteyl bardağının dışında ayrı bir bardağa koyun. 10 mg Angusturo Bitters’i yavaşça ekleyin ve üzerine birkaç damla su katın. Daha sonra viskiyi bu bardağa azar azar dökerek şeker ile karıştırın. Bir parça daha buz ekleyin ve 30 saniye daha karıştırın. Ardından karışan kokteyle başka bir bardağa aktarın ve buz ekleyin. Voila! Kokteyliniz hazır.

İçerik

60 mg viski

10 mg Angusturo Bitters

1 tane küp şeker

1 tane portakal

New York Sour
2024 Yazının Trendi: Viski Kokteylleri
Viski Kokteylleri – New York Sour

New York Sour, hazırlaması kolay ancak sofistike görünümü ve etkileyici tadıyla en sevilen kokteyllerden biri. Kırmızı şarap ve dumanlı Bourbon’un mükemmel dengesini bulacağınız bu kokteyl tam bir klasik! Üzerine eklenen şarap, içeceğe aromatik nitelik kazandırırken aynı zamanda koyu kırmızı rengini de veriyor. Rafine şekerden uzak duruyorsanız akçaağaç şurubu ekleyebilirsiniz. Viski, limon suyu, şeker şurubu, üst yüzeyinin köpüklü olmasını istiyorsanız yumurta beyazı ve buzu soğuyana kadar iyice çalkalayın. İçine buz koyduğunuz ayrı bir bardağa hazırladığınız karışımı süzün ve kırmızı şarabı ters çevirdiğiniz kaşığın üzerinden yavaşça aşağı doğru dökün, böylece şarap üst seviyede kalacak. Hazırladığınız kokteylin ısınmasına izin vermeden hemen servis edin.

İçerik

50 mg Bourbon

25 mg taze limon suyu

1 yemek kaşığı şeker şurubu

1 yemek kaşığı yumurta beyazı

20 mg kırmızı şarap

Buz

Lynchburg Lemonade
2024 Yazının Trendi: Viski Kokteylleri
Viski Kokteylleri – Lynchburg Lemonade

Sıcak havalarda içinizi serinletecek bir viski kokteyl tarifimiz var! Oldukça ferahlatıcı bir etkiye sahip olan bu kokteyli hazırlamak için yalnızca dört malzemeye, uzun bir bardağa ve biraz buza ihtiyacınız var. Bir shaker’ın içine viski, portakal likörü, taze sıkılmış limon suyunu ekleyin ve iyice çalkalayın. Ardından üzerine sodayı ekleyin. Bardağınıza aldıktan sonra içine buz koyun ve süslemek için isterseniz limon dilimi ekleyebilirsiniz. Tadına baktığınızda bu yazın favori kokteylini seçtiğinizi fark edeceksiniz.

İçerik

40 mg viski

20 mg portakal likörü

Bir tutam şeker

10 mg limon suyu

Buz

Yukarıdaki malzemeleri bir shaker’a toplayın. İyice çalkalayın. Çalkaladıktan sonra devamını gazoz ile doldurun. Ardından buz ile bardağı tamamlayın. Bardak etrafı için limon yerleştirebilirsiniz. Gayet güzel duracaktır. Afiyet olsun!

Mint Julep
2024 Yazının Trendi: Viski Kokteylleri
Viski Kokteylleri – Mint Julep

Mint Julep hakkında birçok tarihi bilgi olsa da emin olduğumuz şey bu kokteylin 1700’lü yılların sonuna doğru çıkmış olduğu. Geleneksel bir Bourbon kokteyli olan Mint Julep, sıcak havaların vazgeçilmez içeceklerinden biri. Birçok kişinin favorisi olmasının alametifarikasıysa çok açık çünkü yeryüzünde naneyle viskinin aynı bardakta buluştuğu bu enfes içecekten daha ferahlatıcı başka bir viski kokteyli yok! Nane yaprağı ve şeker şurubunu mümkünse bakır bir kapta iyice ezerek şeker şurubuna yedirin. Böylece nanenin özü mükemmel bir şekilde şekerle birleşecek. Ardından buz ilave edin, üzerine viskiyi ekleyin. Hafif ve nazik bir şekilde karıştırın, işte Mint Julep hazırlamak bu kadar kolay!

İçerik

40 mg viski

1 mg şeker şurubu

2 dal nane

Silver 75
2024 Yazının Trendi: Viski Kokteylleri
Viski Kokteylleri – Silver 75

Viskiyi iddialı bulanlar ya da içiminde zorlananların tercihi Silver 75 kokteyli oluyor. Sık karşılaşılmayan bir kombinasyon olan bu kokteylde viski ve köpüklü beyaz şarabın sürpriz birleşimi farklı bir boyut kazanıyor. Kokteylinizi hazırlamadan önce bardağınızı soğutun. Beyaz köpüklü şarap haricinde diğer tüm malzemeleri karıştırın. Soğuk bardağa beyaz köpüklü şarabı 3’te 1 oranında ekleyin. Ardından karıştırdığınız diğer malzemeleri ekleyin. Süsleme için kiraz ya da ince bir dilim limon kullanabilirsiniz. Yumuşak içimli viski kokteyliniz hazır, afiyet olsun!

İçerik

20 mg Bourbon ya da Amerikan viskisi

15 mg meyve şurubu

15 mg taze limon suyu

Köpüklü beyaz şarap

Süsleme için kiraz ya da ince dilim lime

Rob Roy
2024 Yazının Trendi: Viski Kokteylleri
Viski Kokteylleri – Rob Roy

Klasik viski kokteyllerinden biri olan Rob Roy, aslında hem içerik hem de görüntü olarak Manhattan ile oldukça benzerlik gösterse de öne çıkan önemli bir farkları var. Manhattan hazırlanırken Rye viski yani Amerikan viskisi; Rob Roy hazırlanırken ise İskoç viskisi kullanılıyor. Amerikan viskisinden İskoç viskisine geçiş önemli görünmeyebilir, ancak tamamen farklı bir içecek yaratır. Hazırlanış aşamasına geçecek olursak kadehin soğuk olması tıpkı Manhattan yapımında olduğu gibi önemli bir detay. Tüm malzemeleri bolca buz eklediğiniz kokteyl kabına koyun ve karıştırma çubuğu ile 30 saniye kadar karıştırın. Süzgeç yardımıyla buzları ayırın ve kokteylinizi soğuttuğunuz bardağa boşaltın. Üzerini kiraz ya da portakal kabuğu ile süsleyin. Kokteyliniz keyfini çıkartmaya hazır!

İçerik

50 ml Amerikan Viskisi

25 ml Vermut

Birkaç damla Angusturo Bitters

Kiraz ya da portakal kabuğu

Paris Between the Wars
2024 Yazının Trendi: Viski Kokteylleri
Viski Kokteylleri – Paris Between The Wars

İskoç viskisinden gelen zengin is tadı, Campari’den gelen çekici acılık ve taze limon suyundan gelen ekşilik birleştiğinde mükemmel seviyede dengeli bir kokteyl karışımı ortaya çıkıyor. Viski, Campari, limon suyu, şeker şurubu ve buzu bir shaker’da birleştirin. Soğuduğundan emin olana kadar kuvvetle çalkalayın. Bir kokteyl bardağına süzün ve üzerine köpüklü şarap ekleyin son olarak limon kabuğu şeridi ile süsleyin.

İçerik

10 ml İskoç viskisi

10 ml Campari

1 yemek kaşığı taze limon suyu

1 yemek kaşığı şeker şurubu

Yarım bardak buz küpü

2 yemek kaşığı kuru köpüklü şarap

Limon kabuğu şeridi