GPGH Yılın Takvim ve Astronomi Saati: Vacheron Constantin Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin Skeleton

Vacheron Constantin, 2020 Grand Prix d’Horlogerie de Genève’de (GPHG) Yılın Takvim ve Astronomi Saat Ödülü’nü alan Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin Skeleton saatiyle hem daimi takvim hem de iskelet saat yapım geleneğini yüceltiyor.

Saat, dakika, tarih, haftanın günü, ay, ay fazı ve artık yıl gösteren Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin Skeleton, 1 Mart 2100’e kadar herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymayacak şekilde çalışabiliyor. 

Güvenilirliği, aşırı hassasiyeti ve yüksek performansı ile koleksiyoncular tarafından takdir edilen otomatik 1120 QPSQ kalibreli saatin, 276 parçayı barındıran iskelet mekanizması, özgün tasarımı ve minyatürleştirme becerileri gerektiren üstün performansı ödüle değer bulunan temel özellikleri arasında.

Kendi başına usta işi bir estetiğe sahip olan iskelet kadran, safir kristalin altında bütün mekanik inceliklerini gösteriyor. Şeffaf kasa arkası, aynı zamanda markanın sembolü olan Malta haçının stilize tasarımını vurgulamak için 22 ayar altın ağırlıklı iskelet rotor ve tıpkı ünlü Hugo (2011) filminde olduğu gibi dişli çarkların farklı katmanlarda biteviye dönüp başrolde olduğu büyüleyici bir gösteri sunuyor.

Bilindiği gibi iskeletleştirme ya da şeffaflık arayışı, başlı başına bir saatçilik komplikasyonu olarak kabul ediliyor. Öyle ki iskeletleştirme işi az sayıdaki saat ustasının üst düzeye eriştiği ayrı bir uzmanlık alanı. Mekanik bir düzeneğin bileşenlerinin içini kararlılıktan da ödün vermeden boşaltarak, zarif bir şekilde her parçanın açılmasını içeren bu teknik, son derece karmaşık bir dizi işlem gerektirir. 

Vacheron Constantin, daimi takvimler ve ultra ince mekanizmalar yapabildiği gibi karmaşık kalibreleri iskeletleştirebilen az sayıdaki üreticisiden birisidir. Üreticinin son eseri olan 1120 QPSQ kalibrenin tüm bileşenleri, mekanizmanın işlevsel güzelliğini yüceltmek adına ilgili parçalar çerçeve bırakılarak oyulmuş, son işlemleri tamamen elle yapılarak bitirilmiş ve dekore edilmiş. Mekanizmaya aranan estetik mükemmelliği kazandırmak için birden fazla beceri böylece devreye girmiş oluyor. Yüzeylere fırçalanmış bir görünüm kazandırma, ışık efektleri yaratmak için düz çizgilere ve eğrilere eğim verme; perdahlama ve cilalama benzeri geçmişteki ustalardan miras kalan zanaat tekniklerinin kullanımı bileşenlerin güzelliğini vurgulamaya hizmet ediyor. Özel bir teknikle elde edilen antrasit gri tonu da mekanizmaya çok modern bir hava vermiş.

Günü, tarihi ve ayı gösteren basit takvimlere sahip saatler 28, 29 ve 30 günlük aylara göre sürekli ayarlamalar gerektirirken; saat, dakika, tarih, haftanın günü, ay, Ay fazı ve artık yıl gösteren Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin Skeleton, 1 Mart 2100’e kadar herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymayacak şekilde çalışabiliyor. Bu tarz astronomik komplikasyonları bulunan bir saat için aşırı ince, yalnızca 8,1 mm inceliğindeki (41,5 mm çapında) metal kasaya kaliteli tasarımıyla bileği yormayan bir bilezik eşlik ediyor. 

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

  • 1 Mart 2100’e kadar herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymayacak şekilde doğru takvimi gösteren düzenek.
  • 276 parçayı barındıran üstün performanslı ve minyatürleştirme becerileri gerektiren iskelet mekanizmalı özgün tasarım.
  • Üst düzey astronomik komplikasyonlara rağmen sadece 8,1 mm inceliğinde metal kasa.
Total
0
Paylaşımlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir