Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Global Teknoloji Fuarı CES’te Öne Çıkanlar

18 Mart 2021
Global Teknoloji Fuarı CES’te Öne Çıkanlar

Mehmet Çelik

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2021 (Consumer Electronics Show) her yıl ocak ayında Las Vegas’ta düzenleniyor. 1967’den beri aksamayan fuar ilk kez pandemi nedeniyle uzaktan izlendiyse de heyecanı ve yenilikleriyle aynı ruhu sürdürdü. Biz de 14 Ocak’ta biten fuarda en dikkat çeken yenilikleri derledik.

Cadillac’ın İki Yeni Konsept Aracı

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

GM çatısı altındaki Cadillac, CES 2021’in açılışında taşımacılığın geleceğine ilişkin vizyonunu açıklamak henüz seri üretim aşamasına geçmese de dünya çapında heyecan uyandıran iki konsept aracın tanıtımını yaptı. İlki, isimli çatıdan çatıya saatte 90 kilometreye hızla seyahat edebilen, rahat ve lüks bir yolculuk sağlayacak tek koltuklu ve sürücüsüz bir araç. Taksi-drone olarak hizmet verecek elektrikli eVTOL dikey iniş-kalkış yapabiliyor. İkincisi ise içi oturma odası gibi tasarlanan yine otonom bir araç. Bu araçların tanıtımı sonrası şirketin hisseleri yüzde 8,8 değer kazandı.

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar
https://youtu.be/DjPjd-fAJaM

Samsung’un Yenilikleri

Güney Kore’nin dünyaca ünlü markası Samsung CES 2021’de ev robotlarından televizyona kadar birçok yenilik tanıttı. İçlerinde en ilgi çekici olanlar ise yüksek görüntü teknolojileri oldu.

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

110” MICRO LED

Samsung’un bu yeni ekranı, bulunduğu ortama uyum sağlayabilen ince çerçeveli Sonsuz Ekran tasarımıyla birlikte kendinden aydınlatmalı inorganik LED özelliğine sahip. Şaşırtıcı görüntü kalitesinin yanı sıra olağanüstü sürükleyici bir izleme deneyimi sunan 110-inçlik Micro Led dörtlü görünüm özelliğiyle birden fazla spor müsabakasının aynı anda izlenebilmesini ya da oyun oynarken aynı zamanda bir başka videoya göz atabilmeyi sağlayacak. Micro Led, bu yıl ilkbaharda dünyanın her yerinde piyasaya çıkacak.

NEO QLED

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

Samsung, amiral gemisi 8K (QN900A) ve 4K (QN90A) TV modellerinde, tamamen yeni bir ekran teknolojisini de Neo QLED ile piyasaya sunuyor. Samsung, Quantum Matrix Teknolojisi ve Neo QLED için optimize edilmiş güçlü bir görsel işlemci olan Neo Quantum işlemci tarafından yönlendirilen yeni ışık kaynağı olarak Quantum Mini LED özelliğini kullanıyor ve QLED teknolojisini yeni bir seviyeye yükseltiyor.

Sony Airpeak

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

Sony, CES 2021’de daha önce duyurusunu yaptığı, ancak fazla bilgi vermediği yeni Airpeak insansız hava aracını tanıttı ve yeni bir heyecan uyandırdı. Kamera sistemi bütünleşik olmayan Airpeak, Sony Alpha serisi bir fotoğraf ve video kamera taşıyabiliyor. Kalkış yaptıktan sonra ayaklarını kaldırabilen, son derece hızlı, akıcı ve kıvrak manevra yeteneğiyle dikkat çeken Airpeak büyük olasılıkla sadece film yapımcılarını ve reklamcıları hedefleyen profesyonel bir drone gibi görünüyor. 

Kohler Japon Banyosu

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

Akıllı banyo teknolojisine odaklanan Kohler, stresli bir dünyada sığınak görevi görmesi amacıyla sistemin merkezinde Japon orman banyosu (şinrin-yoku) geleneğinden ilham alan bir küvet bulunan Stillness Bath adlı bir dizi cihaz tanıttı. 

Banyo yapıldığı süre boyunca kare şeklindeki küvetten sürekli akan su antibakteriyel özellikli hinoki ağacından üretilen ahşap bir hendeğe dökülüyor. Hinoki sadece Japonya’da bulunan bir servi türü; yağı ısıtıldığında astım hastalarına iyi gelen bir buhar çıkardığı bilinen değerli bir ağaç. Böylece huzur duygusu uyandıran küvet, ruh haline uyum sağlayan atmosferik bir aydınlatma sistemine de sahip. Bütün bunlara düşük yoğunluklu sis oluşturma ve aroma yayma özelliği de eklenebilir. Suyu izleyen kontrol birimleri bir sorun yaşandığında kendisi karar verip su akışını kesebiliyor. Diğer eklentiler ise biraz daha bilindik sensörlü musluk benzeri banyo cihazlarından oluşuyor. (16.000 dolar)

Bir İnovasyon: Cradlewise Akıllı Beşik

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

Yeni ebeveynlerin en büyük sorunlarından biri uyku düzensizliği olan bebeklerdir. Haliyle anne babalar da uyku sorunu yaşar. Bütün bu sorunları çözmeyi planlayan Cradlewise firması, bebeklerin olabildiğince konforlu ve uzun süre uykuda kalması amacıyla yapay zekâ bağlantılı monitör içeren akıllı bir beşik geliştirdi. 

Açık renkli ahşaptan tasarlanan beşik, bir kamera ve sensörler içeren bir üst kemere sahip. Bu sayede beşik bebeğin uyku düzenini öğrendikten sonra cep telefonu uygulamasıyla durumdan haberdar edebiliyor, video çekiyor, analizler yapabiliyor. Bebek huzursuzlandığında veya ağlamaya başlamadan hemen önce durumu algılayan beşik otomatik olarak yukarı-aşağı bir şekilde yavaş bir tempoda hareket etmeye başlıyor. Bebek tekrar uykuya daldığında ise hareket etmeyi bırakıyor. Beşik tercih edilirse müzik çalabilir ve bebeğin uykusu, uyanma alışkanlıkları ve en sevdiği sesler için kişiselleştirilmiş “uyku tarifleri” oluşturabilir. (1.500 dolar)

Led Zeppelin Temalı Stern Tilt Makinesi

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

Üst düzey tilt makinesi üreticilerinin en yaratıcılarından biri olan Stern, müzik tarihinin kült gruplarından Led Zeppelin temalı üç farklı tilt makinesi tasarladı. 

Grubun efsanevi şarkıları eşliğinde oyun oynayabilecek müzik meraklıları 1968-1980 yılları arasında şarkılar eşliğinde zamanda yolculuğa çıkabilir. Makinenin senkronize müzik bağlantılı atış düzeneği “Kashmir”, “Whole Lotta Love”, “Good Times Bad Times gibi grubun en ünlü parçalarıyla uyum içinde hareket edecek şekilde tasarlanmış. Stern, Robert Plant’ın liderliğindeki grubun 1969’da piyasaya çıkan ilk albümünden görsel alıntılarla dekore edilmiş makineleri, Pro, Premium ve Limited Edition dahil olmak üzere üç parça halinde satışa sunuyor. Makinelerde ayrıca grubun “Black Dog”, “The Song Remains the Same”, “Rock and Roll”, “Trampled Under Foot”, “Ramble On”, “Immigrant Song” ve “Communication Breakdown” şarkıları da var. (6.200-9.200 dolar arasında)

YSL Kişisel Ruj Paleti

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

YSL’nin ana şirketi L’Oreal tarafından geçen yıl duyurusu yapılan ancak somut olarak görünmeyen Yves Saint Laurent Beauté Rouge Sur Mesure isimli cihaz kozmetik sektörünün yeni yıldızlarından biri olmaya aday gibi görünüyor. İçeriğinde üç sıvı ruj kartuşu barındıran cihaz sayesinde kullanıcılar istediği ruj rengini elde edebiliyor. 

YSL Beauté Rouge Sur Mesure, kompakt yapısı sayesinde her yere taşınabiliyor. Hem iOS hem de Android uygulaması olan cihaz aynı zamanda uygulamanın dışına çıkılmak istendiğinde kişisel ton oluşturma seçenekleri sunuyor. Uygulama ayrıca diğer kullanıcıların tonlarını paylaştıkları sosyal medya ağına da sahip. Cihaz USB-C bağlantısı ile şarj oluyor ve bir haftadan fazla pil ömrüne sahip. Cihazla birlikte kırmızı, ten rengi, turuncu veya fuşya ailesinde iki renk kapsülü veriliyor. Eylülde yaygın bir şekilde satışa sunulacak cihaza özel cilt bakımı ve fondöten kapsülleri de yıl sonunda piyasaya sürülecek. (299 dolar)

Razer Akıllı Maske

Global Teknoloji Fuarı Ces'Te Öne Çıkanlar
Global Teknoloji Fuarı Ces’Te Öne Çıkanlar

Razer’ın yeni Project Hazel maskesi sadece tıbbi bir N95 solunum cihazı değil, aynı zamanda çeşitli teknik özelliklerle desteklenen bir solunum cihazı. Örneğin, karanlık koşullarda bile yüz ifadelerinin daha kolay görülmesini sağlamak için ortama uyum sağlayabilen bir aydınlatma sistemi var. Aynı şekilde, şirketin VoiceAmp teknolojisini kullanan maske, boğuk konuşmayı engelleyen bir mikrofon ve amplifikatör içeriyor. 

Maske, pil dolumu ve maskenin sterilize edilmesi için dezenfekte edici UV ışığı kullanan bir kutu ile birlikte gelir. Razer, tam dolum yapıldığında pilin tüm gün kullanım için yeterli olduğunu duyurdu. Maskenin tek bir kusuru var o da henüz seri üretime geçilmemesi. (Fiyatı belli değil.)