Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Fashion Week Istanbul Başladı

13 Ekim 2021
Fashion Week Istanbul Başladı

Fashion Week Istanbul zamanı geldi çattı: Moda haftası, 12-15 Ekim tarihleri arasında dijital olarak gerçekleştirilecek.

Ağustos ayında Fashion Week Istanbul’un ayak sesleri duyulmaya başladığı vakit, moda haftasından bahsederken “İstanbul için parti devam ediyor” demiş ve 12-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Fashion Week Istanbul’un yeni ayağını duyurmuştuk. Bu sezon üçüncü defa dijital olarak gerçekleştirilecek moda haftasında 29 şov ve 38 tasarımcının koleksiyonları moda filmleri aracılığıyla tanıtılacak. Doğrusu, Fashion Week Istanbul’un tanıtım filmini gördükten sonra, koleksiyonlar için çekilen moda filmlerini merak etmemek de elde değil.

Bu heyecan uyandıran tanıtım filmi kuşbakışı bir İstanbul görüntüsüyle açılıyor. Moda haftasının tüm sanat dallarını kapsayan disiplinler arası duruşu yansıtan tanıtım filmi, bir yandan İstanbul’da sıradan bir apartmanda karşılaşılabilecek insan manzaralarına ışık tutuyor, bir yandan da Fashion Week Istanbul kapsamındaki koleksiyonların en özel tasarımlarını bir de oyuncuların üzerinde moda severlerin beğenisine sunuyor. Bir İstanbul silueti çizen tanıtım filmi, Londralı yönetmen Marie Schuller tarafından çekilmiş.

Modayla sanatın kucaklaşması moda filmleri aracılığıyla yalnız görsel sanatlarla kalmıyor: Modanın etkileşime girdiği ve dokunduğu disiplinlerle ilişkisini irdeleyen özel bir sanat seçkisi olan “Istanbul State of Mind” sergisi de Fashion Week Istanbul 2021 kapsamında 14-17 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. İki ana başlıkta ve iki farklı mekânda düzenlenecek sergide, İstanbul’dan izler taşıyan resim, fotoğraf, video ve multimedya türlerindeki sanat eserleri, teatral ve sahne performansları, enstalasyonlar ve sahne gösterileri yer alacak. Serginin ev ve sokak konseptleri Akaretler ve Likör Fabrikası’nda kurgulanarak ziyaretçilerin İstanbul’un renkli yüzüne farklı bir deneyimle tanıklık etmeleri sağlanacak.

En nihayetinde modanın içinde bulunduğu şehir ve onun yaratıcı dinamiklerinden beslenerek var olan bir sektör olduğunu düşündüğümüz vakit, şehrin dinamiklerinden interaktif performanslarla oluşturulan bir çağdaş sanat etkinliğinin Fashion Week Istanbul’a taze kan getireceğinden hiç şüphemiz yok. Sergi, interaktif performanslarla ilk defa çağdaş sanat, sahne sanatları, tasarım, müzik ve edebiyat alanlarında bir araya getirilen bir kürasyonla sunulacak.

Hayat kısa; kumaşların anlatacak daha pek çok hikâyesi var. Her biri yetenekli tasarımcıların elinden çıkan bu hikâyeleri dinleme vakti.

Fashion Week Istanbul’un İlk Gününden kareler:

Fashion Week Istanbul Başladı
Arzu Kaprol Imzalı -H.a.y.a.l Koleksiyonu, Ilhamını Truva Efsanesinden Alıyor Ve Büyük Aşklara Adanıyor.
Fashion Week Istanbul Başladı
Dice Kayek’In Koleksiyonu Ise 18. Yüzyıldan Kalma Bir Fransız Kalesi Olan Chateau’Nun Geniş Arazisinde Çekilen Gerilim Sineması Tadındaki Moda Filmi Ile Tanıtıldı.
Fashion Week Istanbul Başladı
Mehmet Emiroğlu’Nun Ilham Kaynağı Ise Ailesiydi. Emiroğlu, “A Language I Never Speak” Isimli Koleksiyonla Ebeveynlerin Arasındaki Gizli Dili Anlatmak Istediği Şovuyla Beğenileri Topladı.
Fashion Week Istanbul Başladı
Selen Akyüz Ise Kadın Ve Erkekler Için Ortak Bir Koleksiyonla Karşımıza Çıktı. “Daha Az, Daha Iyidir” Bakış Açısını Benimseyen Tasarımcı, Dayanıklı Ürünlere Odaklanarak “Daha Az” Ve “Daha Iyi” Kavramlarına Dikkat Çekti.