Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Fashion Week Istanbul 2022’den Notlar

19 Mart 2022
Fashion Week Istanbul 2022’den Notlar

“Şık Bir Gelecek İçin” mottosuyla 15-18 Mart tarihleri arasında Soho House Istanbul ve şehrin çeşitli mekanlarında hibrit bir şekilde düzenlenen Fashion Week Istanbul’un öne çıkan koleksiyonlarını derledik.  

New York ve Paris moda haftalarının ardından İstanbul Moda Haftası, 15 Mart Salı günü dijital ve fizikselin bir araya geldiği hibrit bir yapıyla açılışını yaptı. Hafta boyunca Soho House Istanbul’da tasarımcı ve markaların film gösterimleri, sergiler ve defileler yalnız Türkiye değil, moda dünyasıyla buluşturuldu. Fashion Week Istanbul’u takip edenler arasında Estelle Chemouny, Geraldine Boublil, Sophie Jane Soar ve Francesco Martino gibi medya mensupları da bulunuyordu. 18 Mart’a kadar devam eden Fashion Week Istanbul boyunca 18 tasarımcı ve 8 New Gen by İMA ve KARMA by İMA genç tasarımcısının koleksiyonları sergilendi. Moda haftasında koleksiyonları sergileyen tasarımcılar arasında Arzu Kaprol, Bashaques, Ceren Ocak, Dice Kayek, Emre Erdemoğlu, Murat Aytulum, Niyazi Erdoğan, Tanju Babacan ve Tuğba Atasoy ve çok daha fazla isim yer aldı.

Bashaques

Bashaques’ın “Aynı mı?” isimli 9. giyilebilir sanat koleksiyonu, adını Peru yerlileri İnkaların konuştuğu Quechua dilinden alıyor. “Aynı” kelimesi bu dilde, “Bir iyiliğin karşılığını vermek, bugün senin için olan yarın benim için!” anlamlarını taşıyor. Koleksiyonda hem Anadolu hem de Kolombiya yerlilerinin motifleri kullanılmış. Koleksiyonu tasarlamak için Güney Amerika’da 42 gün geçiren tasarımcı Başak Cankeş, geri döndüğünde Anadolu’da hâlâ dokuma yapılan köylere giderek kumaşların üretimine orada devam etmiş.

Fashion Week Istanbul 2022’Den Notlar

Sudi Etuz

Koleksiyonunun hikâyesini Anadolu’ya uzandıran bir diğer marka ise Sudi Etuz oluyor. Tasarımcı Şansım Adalı 2022 Sonbahar / Kış koleksiyonunda ilhamını Türkiye’nin değerli miraslarından Dalyan Lagünü’nün ışıltı sualtı dünyasından almış. “Bir önceki koleksiyonumda Adana sokaklarını tanıtmıştım, şimdi sizi sevgili Dalyan’ın Akdeniz kıyılarına götürüyorum,” diyen Adalı, lacivert pullu straplez elbiseler ve katlı tüllü eteklerle şiirsel bir deniz yolculuğu sunuyor.

T.A.G.G

Osmanlı siluetlerinden ilham alan ROOT 2022 Sonbahar / Kış Koleksiyonu, modacı Gökay Gündoğdu’nun yalın ve akışkan çizgilerini sunan pantolonlar, gömlekler, elbiseler ve pelerinli üstlerden oluşuyor. Koleksiyon Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı ve Çırağan Sarayı gibi simgeleşmiş İstanbul saraylarının izlerini yansıtıyor. Zarif duruşların dikkat çektiği ROOT; bej, kırmızı ve siyah renkler ağırlığında tasarlanmış.

DB Berdan

Haftanın en sportif koleksiyonu ise kuşkusuz BD Berdan’ın 2022 Sonbahar / Kış Koleksiyonu oldu. Renklerin ve çizgilerinin bir araya geliş şeklinin dikkat çektiği koleksiyonun ekolojik bilinçle üretilmesi de öne çıkan yanlarından biriydi. Günlük giyimde kullanılabilecek parçalar, gece hayatında da giyilebilecek şıklıkta tasarlanmış.

Fashion Week Istanbul 2022’Den Notlar

Sezgi Tüzel

“The Other” adını verdiği 2022-23 koleksiyonunda kadın ve erkek birlikteliğinin verdiği güçten yararlanan Sezgi Tüzel, moda haftasının en keskin tavırlı koleksiyonlarından birine imza atıyor. Detaylarda metal aksesuarları gördüğümüz koleksiyonda yün ve pamuk gibi doğal kumaşlar kullanılmış. Bu koleksiyon, Tüzel’in kadın giyim parçalarını dahil ettiği ilk koleksiyon olarak karşımıza çıkıyor.

Ceren Ocak

Fashion Week Istanbul’un son gününde tanıtılan Ceren Ocak 2022-23 Sonbahar / Kış Koleksiyonu, tıpkı önceki kreasyonlarında olduğu gibi iddialı görünümlerden oluşuyor. Kendine güvenen kadınların stiline odaklanan Ocak, koleksiyonunda keskin kesimleri ve vücuda oturan seksi formlara eşlik eden bol kesimleri kullanmış. Yeni trend alarmı mikro mini etekler ve bodysuitler de koleksiyonun iddialı parçaları arasında.

Murat Aytulum

Tasarımı bir sanat dalı olarak gören Murat Aytulum’un “GEN” ismini verdiği 2022-23 Sonbahar / Kış Koleksiyonu ise derinin en çok kullanıldığı koleksiyonlardan biri. Bedene tam oturan pantolonlar, keskin kesimli ceketler ve elbiselerle öne çıkan koleksiyonun hakim renkleri ise siyah ve gri oluyor.

Fashion Week Istanbul 2022’Den Notlar

Dice Kayek

Dice Kayek’in parıltıların ve altın renklerin hakim olduğu 2022-23 Sonbahar / Kış Koleksiyonu, sade ve zarif tasarımlara eklediği cesur dokunuşlarla öne çıkıyor. Ceketlere ve elbiselere eklenen püsküller parçaları hareketlendirirken volümlü yakalar ve kollar da koleksiyonun dikkat çeken detayları arasında.

RED BEARD by Tanju Babacan

Tasarımcı Tanju Babacan’ın 2022 Sonbahar / Kış Koleksiyonu ise “Partners in Crime” adını verdiği kısa moda filmiyle gösterildi. İstanbul’un ilham verici mekânlarında çekilen filmde modellere tasarımcının kendisinin yanı sıra Derya Şensoy da eşlik etti. Püskül detaylarının ve ışıltıların öne çıktığı koleksiyon, hem kadın hem de erkek parçalarını barındırıyor.

Fashion Week Istanbul 2022’Den Notlar

Nihan Peker

Nihan Peker’in “The Golden Age” adını verdiği 2022-23 Sonbahar / Kış Koleksiyonu Fashion Week Istanbul’un göz alıcı defilelerinden biri oldu. Çırağan Sarayı’nda sunulan koleksiyon, bol renk kullanımı ve altın detaylarıyla öne çıktı.

Fashion Week Istanbul 2022’Den Notlar
Fashion Week Istanbul 2022’Den Notlar