Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

En Zarif Kâşif

17 Mart 2021
En Zarif Kâşif

Blue II, deniz tutkunu ve aktif çevreci iki iş ortağının hayali. Kutuplarda seyir için tasarlanan buz sınıfı 56 metrelik süperyat, mini denizaltısı, konforlu yaşam alanları ve geniş depolama kapasitesiyle uzun keşif seyirleri için tasarlandı. İstanbul’da Turquoise Yachts tarafından inşa edilen Blue II, iş teknesi ve buharlı gemiyi andıran çizgileriyle geçmişe göz kırpıyor.

En Zarif Kâşif
En Zarif Kâşif

Türk süperyat sektörünü dünyada ilk sıralara yükselten öncü tersanelerimizden Turquoise Yachts, klasik çizgilerin üstadı Andre Hoek ile yeni bir şaheseri daha denizlere kavuşturdu. Yatın sahibine teslim edilmesinin ardından geçen ay, İtalya’nın muhteşem Capri Adası’nda, ünlü yat fotoğrafçısı Guillaume Plisson tarafından Blue II’nin çekimleri gerçekleştirildi. Hoek ve Turquoise markalarının bir araya getiren bu zamansız güzelliğin 2021-22 yat şovlarının en popüler yatlarından biri olacağını, hatta ödülleri toplayacağını tahmin etmek hiç de güç değil.

En Zarif Kâşif
En Zarif Kâşif

1960’lı yılların çizgilerinde, karpuz kıçlı, eski tip Hollanda kurtarma römorkörlerini ve klasik buharlı gemileri anımsatan Blue II, son teknolojiyle donatılmış, hatta üç kişilik bir denizaltıyı da güvertesinde barındıran bir explorer, yani keşif yatı. Explorer tipi yatlar, yedi denizlerde yol alabilecek, en zorlu koşullara dayanabilecek şekilde inşa ediliyorlar. Blue II de 30 yıldır iş ortağı olan sahipleri tarafından Atlantik ve Pasifik Okyanuslarına, Kuzey ve Güney Kutuplara gidebilecek ve Kuzeybatı Geçidi‘ni aşabilecek bir yat olarak Andre Hoek’ten talep edilmiş. Eski ve yeninin ideal bir harmanı olan yat, klasik tipte yelkenlileriyle tanıdığımız Hoek’in ilk motoryat projesi olmasıyla da özel bir tasarım. Blue II, bir motoryat ancak yatay çizgileri ve kıvrımlarıyla Hoek’in klasik tipte yelkenlilerine de bir açıdan benziyor. 

En Zarif Kâşif
En Zarif Kâşif

Zamansız Yat, Zamansız Mekânlar

Deniz tutuşu için çok ince bir mühendislik çalışması yapılan Blue II, karbon ayak izinin azaltılması için dizel-elektrikli tahrik sistemiyle donatılmış. Uzun seyirler için çok büyük depolama alanları ve konuklara en üst düzeyde konfor sağlayan muazzam çeşitlilikte işlevsel alanları da dikkat çekici diğer özellikleri. Rahatlık ve şıklığın yanı sıra yatın her bölümünün bir amaca yönelik olmasına özel bir önem verilmiş. Servis tekneleri güverte altına alınarak kıç ana güvertenin konukların sosyalleşmesi için ayrılması da Blue II’yi ayıran özelliklerden. Servis teknelerinin göz önünde olmaması tekne sahiplerinin isteğiymiş ancak Blue II’nin kıvrımlı borda yapısı nedeniyle bordadan açılan garaj yapılamamış. Bunun yerine kıç güverteye güçlü bir vinç yerleştirilerek 10 metre ve 7 metre boyundaki servis tekneleri, üç kişilik denizaltı ve deniz oyuncakları, nerdeyse görünmeyen fakat gerektiğinde açılan kapaklarla güverte altına alınmış. 

En Zarif Kâşif
En Zarif Kâşif

Blue II’nin iç tasarımı Hoek Design, Vickers Studio ve Dols and Company Interiors’ın ortak çalışması. Mobilya üretimi ise bu alanda en iyi markamız Ulutaş’a ait. Zamansız tasarım isteyen tekne sahipleri, birçok ayrıntıyı kendileri belirlemiş. Hem dış hem de iç mekanlarda tik mobilya, beyaz ve açık mavinin uyumu ile göze hoş görünen keşif yatı, iki ortaklı olduğu için iki ana kamaraya sahip. Ana güvertenin baş tarafındaki ana kamara sauna, hamam ve spor salonuna açılıyor. Üstteki ana kamara ise yataktan 180º derece manzara sunuyor. Bu kamaranın oturma grubuyla kendi küçük terası dahi var.  

En Zarif Kâşif
En Zarif Kâşif

Ana güverte salonu, iskelede yemek ve sancak tarafta oturma alanı ile rahat. Bu alanın ilerisindeki kitaplığın arkasında, yumuşak koltuklarıyla keyifli bir televizyon izleme alanı yerleştirilmiş. Kitaplığın 360º derece dönebilmesiyle televizyon ekranı salonun diğer bölümlerine de bakabiliyor.

En Zarif Kâşif
En Zarif Kâşif

Blue II’de iki ana kamaranın yanı sıra bir ofis, bir VIP süit ve dört misafir kamarası yer alıyor. Mürettebat içinse bir kaptan kamarası ve beş de iki kişilik kamara mevcut. Hidrolik yüzme platformuyla denize kolay erişim sağlayan ve yalpa dengeleyici sistemiyle demir yerinde sabit durabilen Blue II’nin oyuncakları arasında iki adet mini yelkenli, sualtı scooter’ları ve elektrikli sörf tahtası da bulunuyor. 

Çelik gövde ve alüminyum üst yapıyla inşa edilen Blue II, 2x800kW dizel-elektrikli motorlarıyla 13 knot ortalama hıza sahip. Blue II sahiplerinin keşif gezilerine çıkmadığı zamanlarda, Burgess Yachts temsilciliğiyle 294.000 euro haftalık ücretle charter hizmeti de verecek.