Efsanevi Dağcı Reinhold Messner’in Bayrağı Oğluna Geçiyor

Montblanc’ın yüzü olan efsanevi dağcı Reinhold Messner bayrağı 1858 Geosphere 0 Oxygen LE1786 ile oğlu Simon Messner’a devrediyor.

“İlk defa tırmanmayı deneğimde dağlar bana üstün geldi. O dönem vertigo hastasıydım, çocukken iki metre yükseklik bile beni panikletmeye yeterdi. Tırmanıp da aşağıya indiğimde, beni neyin korkuttuğunu anlamak için tekrardan yukarı çıktım. Böylece sınırlarımı aşarak bir dağcı oldum.”

2021’nin Watches and Wonders’ında beni en çok etkileyen, markanın genç CEO’su Laurent Lecamp’ın Saatolog Özel röportajında biz Saatolog editörlerine gösterdiği, benimse gözlerimi alamadığım bir Montblanc saati olmuştu: 1858 Geosphere Limited Edition 1858. Benzersiz kasa arkası işlemesiyle Montblanc’ın efsanevi İtalyan dağcısı Reinhold Messner’e adanan bu saat ilhamını, Messner’in Gobi Çölü macerasından alıyordu. Everest Dağı’na tek başına oksijen takviyesiz çıkan ilk kişi olan Messner, şimdilerinde yetmişli yaşlarının sonunu yaşıyor, efsanevi dağcının tutkusu ise oğlu Simon Messner ile devam ederken baba oğul olarak Montblanc saatlerini taşımaya devam ediyorlar.

“1990 doğumlu Simon Messner, küçük yaşlarından beri dağcılık yaparak babasının geleneğini devam ettiriyor. Mümkün olduğunca az ekipman kullanarak yol alan Simon, tırmanışlarında hiçbir zaman ek oksijen kullanmıyor. Simon’a göre asıl heyecan verici olan şey zirveye ulaşmak için yarışmak değil, doğaya en saf haliyle ve olabildiğince yakın olmak. Ağustos ayında Mont Blanc’a tırmanan Simon’un bileğinde Montblanc 1858 Geosphere 0 Oxygen LE1786 vardı, dağcının saatin kasasına da işlenen rotası Fransa’nın L’Aiguille du Midi’sinden başlayarak Mont Blanc’a varıyordu.”

1858 Geosphere 0 Oxygen LE1786, Alpler’in en yüksek dağı olan Mont Blanc’tan ilham alınarak tasarlanan yeni bir Montblanc modeli, Geosphere 0 Oxygen’in güncelleştirilmiş bir versiyonu olan bu yeni saati Simon Messner Mont Blanc’ın zirvesine yaptığı bir keşifte taktı. Saatin otomatik mekanizması MB 29.25’te oksijen bulunmuyor. Oksijen almayan kasa sayesinde yüksek irtifalarda saatte istenmeyen buğular oluşması engelleniyor ve mekanizma oksidasyondan korunarak daha uzun ömürlü oluyor. 42 saatlik güç rezervi olan mekanizma; saat, dakika, 12 saatlik zaman dilimi, dünya saati ve tarih fonksiyonlarıyla geliyor.

Bu yeni model, stil olarak da selefinden biraz ayrışıyor: Artık 44 mm çapındaki titanyum kasada değil, 42 mm’lik bronz kasada. Bronzun zamanla patinaj yapıyor olması, tırmanışlarda geçirilen fiziksel maceraların ve bıraktığı izlerin bir temsili âdeta. Saatin kasasına Simon Messner’in keşif gezisi sırasında takip ettiği rotayı da gösteren bir Mont Blanc gravürü işlenmiş.

Everest Dağı’na tek başına oksijen takviyesiz çıkan ilk kişi olan Messner, şimdilerinde yetmişli yaşlarının sonunu yaşıyor, efsanevi dağcının tutkusu ise oğlu Simon Messner ile devam ederken baba oğul olarak Montblanc saatlerini taşımaya devam ediyorlar.

Simon’ın rotasını yalnız saatin kasasına işlenen gravürle değil, keşif sırasında çekilen filmle de Montblanc butiklerinde izlemek mümkün olacak. Sanal gerçeklik gözlükleriyle izlenecek olan film, dağda olmak hissini izleyenlerle buluşturacak. Böylece izleyenler, zirveye çıkamasalar da Simon’ın dediği gibi doğaya yaklaşmanın saf hazzını yaşayacaklar, tabii sanal gerçeklikle.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir