E-type’ın Bitmek Bilmeyen Yolculuğu

Bazı ikonik tasarımların zaman ne olursa olsun eskimediğine tanıklık ediyoruz. Tasarım nosyonu düşünüldüğünde, hala ilk günkü etkisini koruyan, yenilense, güncellense bile ilk heyecanını yitirmeyen eserler, bilakis modernize edildiklerinde daha da dikkat çekici bir hal alıyorlar. Dekorasyon, mobilya, vintage kıyafetler derken modernizasyon furyasında başı çeken disiplinlerden biri klasik otomobiller oluyor. 

2020 yılında Chedeen Battick tarafından İngiltere’de kurulan ve otomobil renovasyonu üzerine odaklanan Helm, biraz önce bahsettiğimiz kült değerleri güncel tutma konusunda oldukça başarılı bir adım atıyor ve savunduğumuz fikrin sağlamasını, yeni Jaguar E-type güncellemesi ile yapıyor. 1961 yılının Mart ayında, yani bundan tam olarak 50 yıl önce tanıtılan E-type’ın köklü tarihini bir kez daha gözler önüne sermek adına, bir yıldönümü tasarımı sunan Helm, 3800 saat süren bir işçilik ile tasarımı modernize ediyor. 

Klasik görünümünün içerisinde Bluetooth’lu ses sistemleri, son teknoloji bir havalandırma sistemi ve led aydınlatmalar barındıran E-type, koleksiyonerlerin radarına takılacak gibi görünüyor. Helm, bu güncel modelden sadece 20 tane üreteceğini açıklarken, İngiliz el işçiliğinin en görkemli örneklerinden birinin bu tasarım olacağının da altını çiziyor. 

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir