Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Dior, Frida Kahlo’nun Ülkesinde

23 Mayıs 2023
Dior, Frida Kahlo’nun Ülkesinde

Frida Kahlo’dan ilhamla tasarlanan Dior Cruise 2024 koleksiyonu, Kahlo’nun yurdu Meksika’da tanıtıldı.

Anlatılan o ki, Christian Dior, Normandiya’da çocukluğunun geçtiği evin yakınındaki uçurumun tepesinden engin denize bakarak uzak diyarları düşlermiş. Bu, Fransız markasının uzak diyarların estetiğine ve bilinmez el sanatlarına giden yolun ilk adımları, Dior’un ilham kaynaklarından biriydi. O vakitlerden bu yana, denizaşırı ülkelerin dokusu Dior koleksiyonlarına ilham veriyor. Halefi Yves Saint Laurent gibi bugün Maria Grazia Chiuri de Christian Dior’un bu mirasıyla düşlüyor yeni koleksiyonlarını. Uzak diyarlara açılan Chiuri’nin son durağı ise Meksika ve meşhur Frida Kahlo’su.

Dior, Frida Kahlo’nun Ülkesinde
Koleksiyon, Frida Kahlo’nun büyük aşkı Diego Rivera ile tanıştığı kolejde tanıtıldı.

Her yeni koleksiyonda Dior’un arşivlerinden ilham alan Chiuri, tarihin güçlü kadın seslerini duyurmayı da ihmal etmiyor. Edith Piaf, Catherine de Medici gibi isimlerin renklerini koleksiyonlarına taşıyan meşhur moda tasarımcısı, bu sefer de Meksika’yı Frida Kahlo’nun dilinden anlatıyor.

Dior, Frida Kahlo’nun Ülkesinde
Meksika esintileri Dior’un portföyünde ilk defa yer almıyor, Christian Dior’un 1947’de tanıttığı ilk koleksiyonunda “Mexico” adını verdiği bir tasarımı vardı.

Yaşam boyu verdiği mücadelesiyle başkaldıran bir kadın ressam olarak ünü Meksika sınırlarını aşan Frida Kahlo’dan esinlenen koleksiyonun defilesi, Kahlo’nun okuduğu ve eşi Diego Rivera ile tanıştığı Antiguo Colegio de San Ildefonso’da gerçekleştirildi. Dior Beauty’nin kreatif direktörü Peter Philips, defilenin canlı ve yaşamın tazeliğini öne çıkaran yanından bahsederken Chiuri’nin tasarımlarıyla yürüyen modellerin âdeta Meksikalı terzilerin elinden çıkmış kıyafetlerle koleje giden genç kızları anımsattıklarını dile getirdi.

Frida’nın cinsiyet sınırlarını belirsizleştiren gardırobundan ilham alan koleksiyonda üç parçalı takım elbiseler, sanatçının meşhur motifleri çiçek ve papağanlarla tasarlanmış elbiseler görülüyor.

Frida Kahlo’nun otoportrelerinden ilham alan koleksiyon tasarlanırken Meksikalı zanaatkârların da eli değmiş. Meksikalı feminist sanatçı Elina Chauvet da koleksiyona eli değen kadınlar arasında. Cruise 2024 koleksiyonu için özel bir enstalasyon yaratan Chauvet, 16 kadın nakışçıyla birlikte kırmızı pamuk ipliklerle kelimeler ve sembollerin işlendiği 20 beyaz elbise tasarladı. Elbiselerden biri ise İtalya’dan Orta Doğu’ya gitmek için yola çıkıp yolculuk sırasında katledilen kadın aktivist Pippa Bacca içindi.

Dior, Frida Kahlo’nun Ülkesinde
Fotoğraf: Colegio De San Ildefonso